2 Influencer, Toplumsal Medyada Ara Vermenin Faydalarını Paylaşıyor

0

[ad_1]

Asla moraliniz bozukken, endişeliyken yada yalnızken telefonunuza dönerek birkaç dakikalık gezinmenin işleri daha da kötüleştirdiğini fark ettiğiniz oldu mu?

Feed’inize gönderi göndermek kimi zaman neşeli olmaktan fazlaca mecburi mu hissettiriyor?

Son zamanlarda, Healthline ve birkaç meşhur ve etkisi altına alan şahıs, toplumsal medyaya ara vermenin zihinsel sıhhat yararlarını keşfetmek için bir toplumsal medya detoksu üstünde ortaklık yapmış oldu.

Burada, Colton Underwood ve Kelly Uchima, yayınlarından kopan ve 6 inçlik bir ekrandan dünyayı izlemeye fazlaca gereksinim duyulan bir ara veren deneyimlerini paylaşıyorlar.

Colton Underwood, “The Bachelor” ve Netflix dizisi “Coming Out Colton” ile realite TV şöhretini kabul eden eski bir futbolcudur.

Underwood 2021’de eşcinsel bulunduğunu deklare etti ve öyküsünü her insana açık bir halde paylaşarak ve kim bulunduğunu benimseyerek fanatikleri şaşırttı. Bir röportajda, Katolik olarak büyüdüğünü ve liseden beri bilmiş olduğu cinselliğini kabul etmekte zorlandığını söylüyor.

Kendinden nefret eden, intihar düşünceleri yaşayan ve cinselliğinden “iyileşmek” için yakarış eden Underwood, sonunda kendini kabul etti.

Detoks nasıldı

Healthline’ın Toplumsal Medya Detoksuna katılmaktan elde edilmiş bilgiler sorulduğunda, Underwood orada olmaktan bahsediyor.

“Yüzde 100 anda ve anda olmak fazlaca güzel” diyor. “Fotoğraf çekme ya da deneyimlerimi paylaşma mevzusunda endişelenmedim… Onu yaşamalıydım.”

Yararları belirgin olmasına karşın, Underwood, bilhassa ilk birkaç saat içinde, alışkanlığı kırmanın ilk başta zor bulunduğunu söylüyor.

“Kendimi kaydırırken yakaladım [my phone] akılsızca toplumsal uygulamalar arıyorum” diyor. “Kas hafızasının iyi mi çalmış olduğu çılgınca!”

Yeni alışkanlıklar kazanmak

Değişikliğe alıştıktan sonrasında Underwood, ara sıra bir FOMO sancısı (kaçırma korkusu) hissettiğini, sadece genel bir rahatlama ve sakinlik hissettiğini söylüyor.

“Zamanımı yürüyüşlere çıkarak, egzersiz yaparak, evi temizleyerek ve ailemi arayarak geçirdim” diyor. “Molamı sevdim.”

Underwood, toplumsal medya aralarını tertipli hale getirip getirmeyeceği sorulduğunda, fazlaca heyecanlıydı.

“Sanırım bunu her Cuma halletmeye başlayacağım” diyor. “Fazlaca değişik bir halde sıfırlamak ve tekrardan kalibre etmek için ne mükemmel bir yol.”

Kelly Uchima (öteki adıyla Kelly U), yeme bozuklukları, depresyon, aile travması ve istismara dayalı bir ilişki ile ilgili deneyimlerini paylaşan bir içerik yaratıcısıdır. Gövde güvenine, kendini sevmeye ve ayıklığa esin verir, benzer yolculuklarda başkalarının daha azca yalnız hissetmesine destek verir.

Uchima, travma ne kadar derin olursa olsun iyileşmeye inanır.

Therapy Perşembe podcast’inde, terapi ve ötesinde kendi deneyimlerinden öğrendiği dersleri paylaşarak, başkalarının da aynı araçları hayatlarında uygulamalarına destek oluyor.

Detoks nasıldı

Uchima, Healthline’ın Dijital Detoksuna katıldıktan sonrasında birçok değişik duyguya haiz bulunduğunu söylüyor.

“Kendime 10 kat daha bağlı hissettim fakat dünyanın geri kalanından tamamen koptum” diyor. “Böylesine sıhhatli bir molanın bu kadar izole hissettirmesi büyüleyici.”

Uchima için zorluğun bir kısmı, ustalaşmış bir bakış açısından yeterince yapmadığını hissetmesiydi.

“Tam zamanlı işim toplumsal medya ve içerik oluşturma olduğundan, ara vermek ve bunun ‘üretken’ bulunduğunu duymak zor. Anlamlı içerik yayınlama, kitlemle bağlantı kurma, etkileşimi artırma yada çıktılarımla daha çok markaya hitap etme fırsatlarını kaçırıyormuşum şeklinde gelebilir” diyor.

Zorlayıcı olsa da, Uchima buna bağlı kaldı. Sonunda, oturum açma dürtüsünü yönetmek için kendi araçlarını buldu.

“Meşgul kalmak için telefonuma uzanma isteğimi fark ettiğimde, durup bir nefes alıyorum” diyor. “Kulağa bayat geliyor fakat sıfırlamak, kendimle görüşmek ve ‘Şu anda neye ihtiyacın var?’ diye sormak bana destek oluyor. Cevabım asla ‘telefonum’ değil.”

Bunun yerine, Uchima yavaşladığında ve denetim ettiğinde ihtiyaçlarının rahat olma eğiliminde bulunduğunu farklıdır:

“Bu yüzden onlardan birini seçip yapıyorum!” diyor.

Ek olarak, meşgul olma dürtüsünün ardındaki daha derin sebepleri fark etti.

Fazlaca fazla telefondayım zira bir şeyleri kaçırıyormuşum şeklinde hissediyorum” diyor. “Gelen beğeni, yorum ve mesajların sayısını görmek isterim ve ek olarak kaydırmak ve öteki her insanın ne yaptığını görmek isterim.”

Bunun yerine, Uchima evden çıktı.

Yeni alışkanlıklar kazanmak

“Daha fazlaca dışarı çıktım. Şu anda en sevdiğim iki şey için daha çok güneş, daha çok yürüyüş ve ziraatçi pazar gezileri: avokado ve ahududu.”

Meydan okumanın bir sonucu olarak iyi mi hissettiği sorulduğunda, daha sakin, daha hazır ve daha topraklanmış hissettiğini söylemiş oldu.

“En büyük fark enerji seviyemdi. Uchima, “Etrafımdaki insanlarla – bilhassa kendimle – daha uyanık, bilincinde ve meşgul hissettim. Edinim “yüzde 100 pozitif” idi.

Gelecekteki molalar için planlara ulaşınca, Uchima gemide.

“Toplumsal medya araları zor fakat lüzumlu” diyor. “Daha sık ve daha uzun molalar vermekten başka bir mazeretim yok. Ekranıma fazlaca daha azca baktığımda daha yaratıcı ve esin alıyorum. Bu güzel bir farkındalık.”

Bir toplumsal medya detoksunu tecrübe etmek ister misiniz? Bu rahat ipuçları başlamanıza destek olabilir.

Evde telefonsuz bir alan kurun

Telefonsuz bölge olarak belirlenmiş fizyolojik bir alana haiz olmak, akışınızdan ayrılmanıza ve gönül rahatlığı geliştirmenize destek olabilir.

Dikkat köşesine benzer şekilde, bu, ışığın tam olarak damladığı en rahat sandalyenin bulunmuş olduğu oturma odasının bir köşesi yada yatak odanızda yastık ve mumlarla süsleyebileceğiniz ufak bir köşe olabilir.

Telefonunuza uzandığınızı fark ettiğinizde, bunun yerine telefonsuz sığınağınızda bir mola vermeyi düşünün.

Birazcık müzik çalın, bir podcast kulak verin, bir bulmacayı çözün ya da bir tek bir süre rahatlayın. Bir tek kendinize başka bir halde rahatlamak için kasıtlı alan vermek, bir dünya farkı yaratabilir.

Telefonunuzu bir çekmeceye koyun

Telefonsuz bölge meydana getirmeye benzer şekilde, bu strateji, telefonunuzu geri almak için bilgili bir çaba göstererek çalışır.

Telefonunuza arka cebinizde yada komodininizde yerine çekmecede yeni bir ev vermek, onu elde etmeyi birazcık daha zorlaştırır. Bu, dürtü ortaya çıktığında, iki kez düşünme fırsatınız olduğu anlamına gelir.

Bunu yaptığınızda, şu sorularla kendiniz denetim edebilirsiniz:

  • Şu anda telefonunuza hakkaten ihtiyacınız var mı?
  • Kullanmak için hususi bir nedeniniz var mı?
  • Bir tek can sıkıntısından mı uzanıyorsun?

Peşinden, gün ışığını görmek için telefonunuzu dışarı çıkarmayı isteyip istemediğinize karar verebilirsiniz.

Bir toplumsal medya seyretme uygulaması yükleyin

Toplumsal medya kullanımınızı izlemenize ve engellemenize destek olabilecek birçok uygulama var. Birçoğunun, maksimum sürenize ulaştığınızda seçtiğiniz uygulamaları engellemiş olan yerleşik sınırları vardır.

Unpluq, benzersiz bir çözüme haiz bir uygulamadır. Unpluq, bir parola gerektirmek yada telefonunuzu kullanmaktan alıkoymak yerine, telefonunuzu dikkatsizce kullanmanıza engel olmak için “dikkat dağıtma engelleri” kullanır.

Bunlar, hakkaten buna değip değmeyeceğine karar vermek için bir anınız olması için belirli uygulamaların kilidini açmak için birazcık yatırım gerektiren eylemlerdir. Eylemler, telefonunuzu sallamayı, telefonunuz tarafınca oluşturulan rastgele bir deseni tekrarlamayı yada bir QR kodunu taramayı ihtiva eder.

Unpluq, belirli uygulamaların kullanılması için telefonunuzun yakınında olması ihtiyaç duyulan bir fizyolojik anahtar için bir Kickstarter üstünde bile çalışıyor.

arkadaşlarla yap

Toplumsal medyaya ara vermeyi seçerken yalnız uçmak yerine, birkaç arkadaşınızı sizinle beraber yapmasını sağlayın.

Bu bir tek bir dayanışma ve mesuliyet duygusu yaratmakla kalmayacak, bununla birlikte kendinizi izole hissettiğinizde FOMO’yu yenmenize destek olabilir.

Kaydırmak yerine bir grup görüntülü görüşmesi, bir kafe buluşması yada bir masa oyunu buluşması planlayabilirsiniz. Kabuğunuzdan çıkmak için bazı ipuçlarına mı ihtiyacınız var? Bu ipuçlarını deneyin.

Feed’lerinizi denetlemek için belirli zamanları seçin

Ek olarak toplumsal medya kullanımı için gün içinde belirli saatler belirleyebilirsiniz.

Sabah toplantısı esnasında kaydırma yapmak yerine, dikkatiniz dağılmadan beslemenizi denetlemek için öğle tatilinde otuz dakika ayırın. Bir ihtimal eve gidip gelirken yarım saatiniz ve akşam yemeğinden sonrasında bir yarım saatiniz daha vardır.

Alternatif olarak, beslemenizi denetlemek için takviminizi zamanlarla bloke edebilirsiniz. Tıpkı bir toplantı yada tarih şeklinde hatırlatıcılar ayarlayın ve o zamanı hakkaten kaydırmak için kullanmak isteyip istemediğinize yada başka bir şey yapmayı mı tercih ettiğinize dikkat edin.

Tayyare modunda tut

Tayyare modu, telefonunuzu bulutsuz bir sema şeklinde hissettirebilir: sizi çekiştiren bildirimler yok, yanıtsız aramalar yok ve yetişmeniz ihtiyaç duyulan sesli mesajlar yok.

Bildirimler bir aciliyet duygusu yaratmak için tasarlanmıştır, sadece gerçek şu ki, neyin mühim neyin önemsiz olduğuna siz karar verirsiniz.

Tüm bu gürültüyü ana ekranınızdan kaldırmak, telefonunuzun patron olmadığını hatırlamanıza destek olabilir. Sen. İyi ve hazır olduğunuzda tayyare modunu kapatabilir ve mesajlarınızı denetim edebilirsiniz.

Heyecanlanabileceğiniz bir plan yapın

Toplumsal medyaya tam bir ara vermeyi seçerseniz, programınızda devasa bir boşluk bırakarak kendinizi başarısızlığa uğratmayın. Bunun yerine, ekrana bakmak yerine yapmak istediğiniz şeyler hakkında kendinizi övün.

Köpeğinizi yeni bir parkta gezdirmeyi planlayın, tüm yıl süresince okuma listenizde bulunan kitabı inceleyin ya da sonunda o banyoyu tekrardan dekore edin. Ufak şeyler bile sevinç deposu olabilir.

Dikkatinizi beğenilerden ve yorumlardan uzaklaştırır ve esin verici, coşku verici yada tatminkar bir şeye çevirirseniz, toplumsal molanızdan yararlanma ve zor hissettiğinizde silahlarınızı bırakma şansınız fazlaca daha yüksek olur.

Toplumsal medya bugünlerde yaşamın bir parçası, sadece bu sizi denetim etmesi gerektiği anlamına gelmiyor.

Toplumsal medyayı hayatınızı yada ruh sağlığınızı ele geçirmeden yararlı bir halde kullanmak mümkün.

Sıhhatli sınırlar anahtardır ve beklediğinizden daha çok varlık, lezzet ve ekran dışı katılım ile hayatınızı zenginleştirmeye destek olduklarını görebilirsiniz.


Crystal Hoshaw bir anne, yazar ve uzun süreden beri yoga uygulayıcısıdır. Los Angeles, Tayland ve San Francisco Körfez Bölgesi’ndeki hususi stüdyolarda, spor salonlarında ve bire bir ortamlarda ders verdi. SimpleWildFree.com’daki çevrimiçi kurslar vasıtasıyla kişisel bakım için dikkatli stratejiler paylaşıyor. Onu Instagram’da takip et.

Leave A Reply