2022 Nobel Barış Ödülü Belarus’tan Ales Bialiatski ile iki insan hakları örgütüne verildi

2022 nobel baris odulu belarustan ales bialiatski ile iki insan haklari orgutune verildi

2022 Nobel Barış Ödülü, kendi ülkesi Belarus’ta cezaevinde bulunan insan hakları savunucusu Ales Bialiatski ile Rusya ile Ukrayna’dan iki insan hakları örgütüne verildi.

Norveç Nobel Komitesi, Bialiatski’nin yanı sıra Rus insan hakları örgütü “Memorial” ve Ukrayna merkezli insan hakları örgütü “Center for Civil Liberties” adlı kuruluşları 2022 Nobel Barış Ödülü’ne layık görmüş oldu. 

Komiteden meydana getirilen açıklamada, “Nobel Barış Ödülü sahipleri kendi ülkelerindeki sivil toplumları temsil ediyor. Uzun seneler süresince iktidarı eleştirme ve vatandaşların temel haklarını koruma hakkını desteklediler” ifadelerine yer verildi. 

Ek olarak açıklamada, “Cenk suçlarını, insan hakları ihlallerini ve gücün kötüye kullanımını belgelemek için muhteşem çaba sarf ettiler. Beraber sivil toplumun sulh ve demokrasi için ne kadar mühim bulunduğunu gösterdiler.” denildi. 

Bialiatski, 2020 senesinde İsveç’te Doğru Yaşam Ödülü’nü (Right Livelihood Award) kazanmıştı.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy