2022 Sınıfı – Basın Telgrafı

[ad_1]

Lise mezuniyeti hususi bir zamandır – yaşamın birkaç gerçek dönüm noktasından biridir.

Bahse girerim lise mezuniyetini hatırlıyorsundur. Biliyorum ve 50 yıldan fazla bir süre önceydi.

Çoğumuz için bu bir tür sınır noktasıydı. Genç olsak da erişkin olduk.

Üniversiteye gitmek, kendi kararlarımızı vermek, çoğu zaman kendi başımıza yaşamak anlamına geliyordu. Üniversiteye gitmediyseniz, işe gittiniz yada orduya katıldınız.

Öyleki ya da bu şekilde, kendi kararlarımızı vermeye başlamalıydık. Büyük kariyer kararlarından akşam yemeğinin nereden geleceğine karar vermeye kadar kendimizden görevli olmaya başlamamız gerekiyordu.

Bugün değişik bir dünya bulunduğunu biliyorum – çocuklarımız oldukça süratli büyümek zorunda. Sadece mezuniyetin temellerinin aynı kaldığından şüpheleniyorum. Gençlerin kendi başlarına uçma zamanı.

Ve 2022 Sınıfının oldukça hususi, neredeyse benzersiz bulunduğunu iddia ediyorum.

Bu COVID sınıfıdır. Salgın, onlar ikinci sınıftayken vurdu ve esasen minik yıllarını silip süpürdü.

Son sınıflarının normale döndüğünü söylemek güzel olurdu fakat bu doğru olmazdı. COVID gölgesi, 2021-22 eğitim-öğretim yılının ilk gününden beri, burunlarında Q-uçları, arka ceplerinde maskeler ve bu gün kimin COVID’e haiz olacağına dair devamlı belirsizlik ile onları rahatsız ediyor.

Spor ve öteki müfredat dışı etkinlikler, hangi öğretmenlerin ve koçların protokolü geçebileceği, hangi ekip arkadaşlarının oturmak zorunda kalacağı tarafınca belirlendi. Dersler, üniversite ziyaretleri, hatta testler etkilendi.

Sonrasında ailede ya da dost ailesinde ya da okul topluluğunda ölümler vardı ya da…

Oldukça erken büyümeye zorluk çeken, ebeveynlerinin yada büyükanne ve büyükbabalarının vefat etmesiyle karşı karşıya kalan lise çağındaki çocuklar hakkında oldukça fazla öykü yazdık. Çoğunlukla, topluluğun hayatta kalanların çevresinde toplanma şekli onları canlandırıyordu.

Fakat sorun bu, değil mi? Onlar hayatta kalanlardı.

Son sınıfta bigün bir derslik arkadaşımın cenazesine gitmek için dersi kaçırdığımı hatırlıyorum. Ne yazık ki, beni bir, bir ihtimal iki gün etkilediğini de hatırlıyorum.

2022 Sınıfı hayatlarının geri kalanında etkilenecek.

Bu yıl şimdiye kadar gözlemlediğim kadarıyla, bu oldukça dirençli bir grup genç. Ben onların yerindeyken hayal bile edemediğim zorluklarla ve engellerle karşı karşıyalar ve bunu zarafetle yapıyorlar.

Fakat aldanmayın. Orada bir yerde travma var ve buna dikkat etmeliyiz. 2022 Sınıfı bundan pek çoğundan daha kuvvetli çıkabilir ve çıkacağından şüpheleniyorum. Bir tek değişik olduklarını ve dikkate alınmayı hak ettiklerini bilin.

Tebrikler, mezunlar. sabrettiniz. Devam etmeye devam edin – sizin için buradayız.

Comments are closed.