40 WhatsApp hususi durumunun tümü, bilmenizde fayda olan ipuçları ve püf noktaları

[ad_1]

Kuşkusuz en iyi mesajlaşma platformu olan WhatsApp, bugün dünya genelinde etken olarak bildiri gönderen ve sesli kontakt kuran bir milyardan fazla kullanıcıya haizdir. Şirket Feysbuk tarafınca satın alındı ​​ve mesajlaşma uygulamasının kullanımı tamamen parasız. WhatsApp geliştiricileri başlangıçta kolay kontakt için telefon numarası tabanlı mesajlaşma uygulamasını yayınlamıştı; sadece, internete bir fırtına şeklinde girdi. Parasız mesajlaşma uygulamasının popülaritesi, geliştiricilerin WhatsApp’ta giderek daha çok özelliği yükseltmeye devam etmelerini sağlamış oldu. Bununla beraber, özellikler yavaş yavaş ortaya çıkıyor olsa da (aslına bakarsan çoğuna haiz olan öteki popüler uygulamalara kıyasla), WhatsApp’ta. Kullanıcılar, öteki uygulamaların aslına bakarsan WhatsApp’ın önünde bulunduğunu söyleyebilirler, sadece yavaş bir uygulama WhatsApp’ın lehine iyi çalışır. İlk olarak, kullanıcılar her özelliği piyasaya çıktıkları anda öğrenmek ve kullanmak için süre kazanırlar. Aslına bakarsanız tüm özelliklere sahipseniz, bunların yarısını kullanımda hatırlamayabilirsiniz. Ve son olarak, her özellik verimlilik, veri tasarrufu ve performans için kapsamlı testlerden sonrasında kullanıma sunulur.

WhatsApp, bugüne dek mesajlaşmak için kullanabileceğiniz pek fazlaca özelliği kullanıma sunmuştu. Mesajlaşma özelliklerinin yanı sıra, WhatsApp ile yapabileceğiniz birkaç ince ayar ve püf noktası var. Kullananların WhatsApp jokeyi olmak için WhatsApp ile kullanabilecekleri neredeyse tüm 40 özelliği, ipucunu ve püf noktasını bir araya getirdik.

1. Aynı anda birden fazla kişiye tek bir bildiri gönderin

Tek bir mesajı birden fazla kişiye aynı anda yayınlamak mümkündür. Menüye (üç noktalı elips) tıklayın ve ‘Yeni gösterim’ı seçin. Kişileri alıcı listesine ilave ederek aynı mesajı birden fazla kişiye gönderme seçeneğine haiz olacaksınız. Sağdaki ‘+’ işaretine tıklayın ve şahıs listenizden adları seçin.

40 whatsapp hilesi

2. Metninizi biçimlendirin

Artık bildiri gönderebilirsiniz gözü pek, italik yada üstü çizili fazla. Seçtiğiniz biçimlendirmeyi elde etmek için kelimelerden ilkin ve sonrasında hususi karakterleri kullanmanız yeterlidir. Mesela, kalınca (*hello*) için yıldız, italik (_hello_) için alt çizgi ve üstü çizili (~hello~) için ortalama işareti kullanın.

40 whatsapp hilesi

3. Kiminle fazlaca söyleşi ettiğinizi öğrenin

WhatsApp’ta kiminle fazlaca fazla söyleşi ettiğinizi bilmek istiyorsanız, söyleşi ekranını kaydırarak öğrenebilirsiniz. Sadece, mesajları temizlediyseniz yada fazlaca fazlaysa, kolayca bulmak zor olacaktır. Bunun için ayarlara gidin ve ‘Ayarlar’, arkasından ‘Hesap’ ve arkasından ‘Depolama Kullanımı’ üstüne tıklayın. Burada şu anda söyleşi ettiğiniz kişilerin bir listesini bulacaksınız ve herhangi birine dokunursanız, tüm sohbetler esnasında ne kadar veri gönderdiğinizi yada aldığınızı öğrenebilirsiniz. Şimdi muhtemelen iyi dostun kim bulunduğunu öğrenebilirsin. Bu özellik şimdilik yalnızca iPhone’da kullanılabilir.

40 whatsapp hilesi

4. WhatsApp’ı Mobil ağlarda kullanırken verileri kaydedin

Dolaşımdaysanız yada yavaş yada pahalı bir veri ağındaysanız, otomatikman indirmek istediklerinizi seçerek veri tüketiminizi azaltmayı seçebilirsiniz. Dolaşımdayken seçici olarak video, fotoğraf yada ses indirmeyi seçebilirsiniz. Ek olarak, WhatsApp araması esnasında kullanılan veri miktarını azaltmak için ‘Düşük veri kullanımı’ seçeneğine de tıklayabilirsiniz.

40 whatsapp hilesi

5. Sohbetleri ve grupları sessize alın

Fazlaca fazla bildiri gönderen bir gruptaysanız yada dostunuz size fazlaca fazla istenmeyen bildiri gönderirse, sizi uyarmayı durdurmak için grubu yada kişiyi sessize alabilirsiniz. Sırasıyla sesli uyarıyı yada bildirimi sessize almayı seçebilirsiniz. Mesajlar gelecek, sadece yalnızca WhatsApp’ı başlattığınızda size gösterilecek. Kişiyi yada grubu seçin ve menüden ‘sessiz’ seçeneğini seçin.

40 whatsapp hilesi

6. Gizliliğinizi deneyin

Şahıs listenizdeki herhangi birine WhatsApp kullandığınızı göstermek istemiyorsanız, ekranlarında ‘son görülme’ seçeneğinin görünmesini kapatabilirsiniz. Ek olarak mavi keneleri (bir tür okundu bilgisi) dönem dışı bırakmayı ve profil fotoğrafınızı kapatmayı da seçebilirsiniz. ‘Ayarlar’a gidin ve ‘Gizlilik’ seçeneğinde bulmalısınız. Sadece, bu seçenekleri dönem dışı bırakırsanız, diğerlerini kişilerden de göremeyeceğinizi bilmelisiniz.

40 whatsapp hilesi

7. Belgeleri paylaşın

WhatsApp, belge gönderip almanıza da izin vermeye başladı. Fotoğraf ve videolara kesinlikle izin verilirken, PDF, Excel ve Word dosyaları da gönderilebilir. Belgeyi sohbetinize ilave edin ve belgelerinizi paylaşın. WhatsApp’ın kısa bir süre sonrasında GIF dosyalarına da izin vereceği söyleniyor.

40 whatsapp hilesi

8. Mesajları mavi tik olmadan okuyun

Bir mesajı okuduğunuzda, gönderene bir okundu bilgisi de gönderirsiniz. Bu şekilde mesajı gördüğünüzü anlamış olur. Sadece, gönderene geri okundu bilgisi (mavi tik) göndermek istemiyorsanız, iki kolay numara ile mesajı o bilmeden okuyabilirsiniz. Bir mesajı okumak istiyorsanız, telefona giden tüm veri ağlarını kesmeniz yeterlidir. Tayyare modunu kullanın ve Wi-Fi’yi kapatın. WhatsApp’ı açın, mesajınızı okuyun. Bittiğinde, WhatsApp’ı da bellekten öldürerek kapatın (gerekirse bir uygulama öldürücü kullanın) ve arkasından verilerinizi tekrardan başlatın. Bu can sıkan görünüyor, doğru. Öteki en kolay numara, masaüstünüze bir WhatsApp Widget’ı eklemektir. Bir bildiri gelirse, gönderenin haberi olmadan mesajın tamamını okuyabilirsiniz. Widget’taki mesajı kaydırmanız yeterlidir. Sadece dikkatli olun, widget’a tıklarsanız WhatsApp’ı tetiklersiniz ve karşı tarafa mavi bir onay işareti gönderilir. Bunu iyi mi yapabileceğiniz hakkında daha çok data için buraya tıklayın.

40 whatsapp hilesi

9. Verileri kaydetmek için fotoğrafların ve videoların otomatikman indirilmesini durdurun

Dolaşımdayken ses ve video indirmelerini kapatmaya benzer şekilde, sırasıyla veri yada Wi-Fi üzerindeyken fotoğrafları ve videoları seçerek indirmeyi de seçebilirsiniz. Ayarlara gidin ve lüzumlu ayarları ‘Veri kullanımı’ altında bulacaksınız.

40 whatsapp hilesi

10. Takviminize tarih ilave edin

Bu şu anda yalnızca iPhone’da kullanılabilir. Kişiniz size söyleşi içinde bir tarih gönderirse, onu mavi ve altı çizili olarak görebileceksiniz. Tarihe uzun süre basmak, tarihleri ​​takviminize eklemenize ve bir etkinlik oluşturmanıza olanak tanır.

40 whatsapp hilesi

11. Bireysel sohbetler için ana ekranınıza kısayollar ilave edin

Birkaç arkadaşınızla yada bazı mühim kişilerle devamlı söyleşi ediyorsanız, WhatsApp’ı başlatma ve isim arama ve söyleşi başlatma süresini kısaltabilirsiniz. Kişiye uzun basın ve menüden ‘Söyleşi kısayolu ekle’yi seçin. Söyleşi kişisini direkt masaüstünüze ekleyebilir ve oradan söyleşi etmeye başlayabilirsiniz.

40 whatsapp hilesi

12. Bilgisayarınızda WhatsApp kullanın

WhatsApp’ı PC’nizde kullanmak ve büyük bir fizyolojik klavye ve büyük bir ekranın rahatlığına haiz olmak istiyorsanız, WhatsApp Web’i kullanarak telefonunuzu PC’ye bağlamanız yeterlidir. ‘web.whatsapp.com’a gidin ve ekrandaki QR kodunu cep telefonunuzla tarayın (ayarlardan ve WhatsApp web’den). Tüm WhatsApp sohbetiniz tarayıcınızda görülecektir. Alternatif olarak, PC için WhatsApp’ın bağımsız yazılımını ‘http://www.whatsapp.com’ adresinden de indirebilirsiniz. Bu özelliği kullanabilmek için cep telefonunuzun da internete bağlı olması gerekmektedir. (buraya tıklayın) Bu yöntemi masaüstü PC’nize ayrı bir WhatsApp hesabı yüklemek için de kullanabilirsiniz.

40 whatsapp hilesi

13. Kendinize bildiri gönderin.

Kimi zaman bir mesajı göndermeden ilkin kontrol etmeniz gerekir. Kişinize göndermeden ilkin WhatsApp üstünden kendinize gönderebilirsiniz. Bunu yapmak için bir WhatsApp grubu oluşturun, bir dost ilave edin ve arkasından onu gruptan silin. Artık o grupta yalnızsınız ve oraya bildiri gönderebilirsiniz. Ek olarak süratli not almak için mükemmel bir seçenektir.

40 whatsapp hilesi

14. PC ve mobil içinde dosya aktarımı

Bu tamamen işlevsel olmasa da, belgeleri ve medyayı telefonunuzdan PC’nize yada tam tersi şekilde aktarabilirsiniz. Medya dosyasını yada belgeyi kendinize gönderin (önceki numarayı deneyin) ve aynısını WhatsApp Web’i kullanarak PC’nize yada masaüstünüze kaydedebilirsiniz.

40 whatsapp hilesi

15. Sohbetlerinizi koruyun – bildirim önizlemesini dönem dışı bırakın

Bir bildiri aldığınızda, WhatsApp’ı açmamış olsanız bile, o mesajın bildirim çubuğunuzda kaydırıldığını görebilirsiniz. Sadece, bu özellik olsa da, telefonunuza bakan istenmeyen öğeler tarafınca kırılgan mesajların okunmasını sağlayabilirsiniz. Bunu önlemek için telefonun ayarlarına gidin ve WhatsApp için bildirimleri dönem dışı bırakın. Bir kez yapıldığında, WhatsApp bildirim çubuğunuzda hiçbir şey göstermez.

40 whatsapp hilesi

16. Sesli arama yapın

Hemen hemen bilmiyorsanız, evet, WhatsApp dünyanın her yerinde, doğrusu öteki WhatsApp kullanıcılarıyla telefon görüşmeleri yapmanıza destek olabilir. Sesli arama yapmak için kişiyi yukarı çekin ve telefon simgesine basın. Arama tamamen parasızdır, sadece web verisi (mobil yada Wi-Fi) için harcarsınız. Düşük süratli ağlarda da arama yapabilirsiniz, sadece seste gecikmeye hazır olun.

40 whatsapp hilesi

17. Değişik emojiler gönderin

Emoji göndermek devamlı vardı fakat gördüğünüzden daha çok emoji bulunduğunu biliyor muydunuz? Beğendiğiniz emojiye uzun basın ve listede daha fazlasının çıktığını görmüş olacaksınız. Listeden ihtiyacınıza uygun olanları seçin. WhatsApp, Android’de yeni emojiler sunuyor.

40 whatsapp hilesi

18. Dev kalp gönder

Bu kolay bir özellik, isterseniz ihtimaller içinde bir Paskalya yumurtası. İçinde yalnız tek bir kalp emojisi olan bir bildiri gönderirseniz, WhastApp kalp emojisini devasa bir emojiye dönüştürür ve kalp atışı ile canlandırır. Bizlere inanmayın, derhal deneyin.

40 whatsapp hilesi

19. Sohbetlerdeki mesajları alıntılayın

Bu, WhatsApp’ın sunmuş olduğu son olarak özelliklerden biridir. Artık belirli bir mesajı alıntılayabilir ve buna bakılırsa cevap verebilirsiniz. Büyük bir WhatsApp grubundaysanız yada birisiyle uzun bir sohbetteyseniz, alıntılarla yanıtladığınız belirli bir mesaja başvurabilirsiniz. Listedeki belirli mesaja uzun basın ve cevap seçeneği açılır penceresini görmüş olacaksınız (Android kullanıcıları sol üstte bir ok simgesi görecektir). Yanıtla’ya tıkladığınızda alıntılanan mesajınız, yanıtınızla beraber bir kutu olarak görünecektir.

40 whatsapp hilesi

20. İstenmeyen kişileri ve istenmeyen postaları engelleyin

Bilinmeyen kişilerden bildiri aldığınız zamanlar vardır. Bunlar, bilinmeyen kişiler yada yalnızca reklam ve promosyon içeren spam iletiler olabilir. İstenmeyen posta olarak işaretleyerek, telefonunuza yine yine gelmelerini engellemeniz yeterlidir. Bilinmeyen mesajı açın ve ‘kişilere ekle’ ve ‘spam’ seçenekleri bulacaksınız. Buna bakılırsa seçin.

(Devamı 2. sayfada)

sayfa

Son olarak haberler ve incelemeler için Deccan Chronicle Technology and Science’a tıklayın. Bizi Feysbuk üstünden takip et, heyecan.

Comments are closed.