9 ülkenin elçileri Dışişleri’ne çağırıldı!

Konsolosluklarını kapatanların da aralarında bulunduğu 9 ülkenin büyükelçileri Farnesina’ya çağrıldı.

abone

Konsolosluklarını kapatanların da aralarında bulunduğu 9 ülkenin büyükelçileri Farnesina’ya çağrıldı.

İsviçre Başkonsolosluğundan yapılan açıklamada, “Güvenlik nedeniyle İsviçre Başkonsolosluğu bir sonraki duyuruya kadar kapalı olacaktır. Vize ve pasaport işlemleri için randevular iptal edilecektir. Anlayışınız için teşekkür ederiz.”

“Güvenlik sebebi…”

İstanbul’daki Almanya Başkonsolosluğu, güvenlik nedeniyle bugün halka kapalı olacağını duyurdu. Kapıya “Konsolosluk bugün kapalıdır. Tüm randevular iptal edilmiştir. Güncel gelişmelere sitemizden ulaşabilirsiniz” yazılı bir levha asılmıştır.

Hollanda Başkonsolosluğu’nun resmi internet sitesinde yer alan açıklamada, “İstanbul’daki Hollanda Başkonsolosluğu çevresinde olası protestolar ve Batılı hedeflere yönelik artan tehdit nedeniyle İstanbul’daki Hollanda Başkonsolosluğu, 30 Ocak 2023’e.”

Fransa Başkonsolosluğu sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “İstanbul’da terör saldırısı riski yüksek olmaya devam ediyor. Özellikle Beyoğlu, Taksim, İstiklal ilçelerindeki ibadethaneler, konsolosluklar ve turistik noktalar söz konusu olduğunda” Sokak ve “Fransızların veya ziyaretçilerin her zaman ve her yerde azami dikkat göstermeleri, turistik ve kalabalık yerlerden ve her türlü toplantı ve toplantılardan mümkün olduğunca uzak durmaları tavsiye edilir”.

Belçika başkonsolosluğu da 1-3 Şubat tarihleri ​​arasında kapalı olduğunu bildirdi. İngiltere Başkonsolosluğu dün olduğu gibi bugün de kapalı olduğunu açıkladı.

Psikolojik savaş sürüyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bazı ülkelerin konsolosluklarını kapattığını belirterek, “Türkiye’ye yönelik psikolojik bir savaş var. Uluslararası bir operasyonla karşı karşıyayız” dedi.

AK Parti’den sert tepki

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, İngiltere, Hollanda, Fransa, Belçika, Almanya ve İsviçre’nin Türkiye’deki konsolosluklarının kapatılmasına tepki gösterdi.

Ömer Çelik’in açıklamaları şöyle:

“Ülkemizde bazı büyükelçilik ve konsoloslukların ülkemizdeki güvenlik durumuyla ilgili kaygı uyandıran açıklamalar yaptıklarını görüyoruz. Bunlar sorumsuzca açıklamalardır. Bu sorumsuzluk kabul edilemez.

Türkiye güvenli bir ülkedir. Güvenlik güçlerimiz ve istihbarat birimlerimiz yoğun bir şekilde çalışıyor. Günümüzde güvensiz olarak nitelendirilebilecek ülkeler; Göçmen ve İslam karşıtı siyasi hareketlerin demokrasilere meydan okuduğu, kutsal kitabımız Kuran’a saldırıldığı yerlerdir.

Ülkelerimiz arasındaki ilişkileri geliştirmeyi amaçlayan misyonlar daha dikkatli ve sorumlu açıklamalar yapmalıdır. Türkiye’yi yıpratmaya yönelik açıklamaları reddediyoruz.”

NE OLDU?

İsveç’te ırkçı bir siyasetçi olan Rasmus Paludan’ın 21 Ocak’ta Stockholm’deki Türkiye Büyükelçiliği önünde Kuran’ı Kerim’i yakması, söz konusu eyleme dünyanın dört bir yanındaki ve Ankara’daki Müslümanların şiddetli tepkisine yol açtı. Olayın ardından İstanbul’daki İsveç Büyükelçiliği önünde protesto mitingi düzenlendi. Paludan’ı desteklemek isteyen Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar (PEGIDA) hareketinin lideri Edwin Wagensveld de Lahey’deki protestosunda Kuran’ı yırttı. Bundan sonraki eylemlerde herhangi bir saldırı tehdidine karşı önlem alacaklarını açıklayan Hollanda, İngiltere, Almanya, Belçika ve Fransa, İstanbul’daki konsolosluk binalarını “artan güvenlik tehdidi” gerekçe göstererek kapattı.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy