ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’den Türkiye’ye F-16 satışı açıklaması!

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Türkiye’nin NATO için önemli olan mevcut F-16 filosu için yeni F-16 savaş uçakları ve modernizasyon kitleri alması gerektiğini söyledi.

abone

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’ne konuşan Blinken’e Türkiye’ye F-16 uçağı satışı ve Joe Biden yönetiminin Türk F-16’larının ABD’li müttefik ve ortaklara karşı kullanılmaması için attığı adımlar soruldu.

“NATO için, İttifak için önemli olduğunu düşünüyoruz”

Blinken, “Türkiye’nin yükseltilmiş F-16’ları ve mevcut F-16’lar için modernizasyon paketini alması gerektiğine inanıyoruz. Bunun NATO için, ittifak için önemli olduğunu düşünüyoruz.” cevabı verdi.

Türkiye ve Yunanistan açıklaması

Öte yandan ABD’li bakan, NATO müttefikleri arasındaki gerilimin düşürülmesi ve gerilim yaratacak eylem veya söylemlerden kaçınılması için çalışmaların yapıldığını söyledi.

“Türkiye, Yunanistan veya herhangi bir NATO müttefiki ile çabalarımızın odak noktası, bunların birbirleriyle tam uyumlu olmaları için ihtiyaç duydukları ekipman ve teknolojiye sahip olmalarını sağlamaktır. Aynı zamanda, tabii ki aralarında herhangi bir çatışma olursa, tedarik ettiğimiz herhangi bir ekipman veya teknolojinin bu tür anlaşmazlıklarda kullanılmamasını sağlıyoruz.”

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy