ABD, muhalefetle masaya oturma karşılığında Venezuela’ya yaptırımları hafifletmenin yollarını arıyor

abd muhalefetle masaya oturma karsiliginda venezuelaya yaptirimlari hafifletmenin yollarini ariyor

ABD Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden’ın, Venezuela’da yönetimin, 2024’te özgür bir seçimin güvence altına alınması amacıyla muhalefetle masaya oturma koşulu karşılığında Karakas’a yönelik yaptırımları hafifletmenin yollarını aramış olduğu bildirildi.

The Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin haberine nazaran Biden yönetimi, ABD’nin ikinci büyük petrol şirketi Chevron’un Venezuela’da petrol çıkartmasına izin verip, Karakas petrolünün ABD ve Avrupa pazarına ulaşmasının yollarını arıyor.

WSJ, bunun karşılığında Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’dan 2024 senesinde özgür ve adil bir seçim yapılması için uzun süredir muhalefetle askıya alınan görüşmeleri başlatmasının isteneceğini duyurdu.

Ülkenin tahrip olmuş elektrik ve su şebekesinin elden geçirilmesi, besin, ilaç ve ekipman ithali için Venezuela’nın ABD bankalarında dondurulan yüz milyonlarca dolar tutarındaki mal varlığının özgür bırakılması da, yaptırımların hafifletilmesi halinde gündeme gelecek.

ABD yönetiminde mevzuyla ilgili müzakerelerin devam ettiğini aktaran WSJ, Maduro’nun muhalefetle masaya oturmaya uzlaşmaya yanaşmaması halinde antak kalma olasılığının “suya düşebileceğini” duyurdu.

Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Adrienne Watson, son yapmış olduğu açıklamada, “Maduro yönetimi pozitif adım atmadığı sürece yaptırım politikamızda değişikliğe gidilmesi yolunda bir plan yok” ifadesini kullanmıştı.

Antak kalma sağlanırsa, Chevron ve öteki ABD’li petrol şirketlerinin Venezuela’da tekrardan çalışmasına izin verilecek. Venezuela bu sayede kısa dönemde dünya pazarına sınırı olan oranda petrol tedarik edebilecek.

Venezuela 1990’lı yıllarda günde 3,2 milyon varilden fazla petrol üretiyordu.

Ulusal petrol şirketi, son 10 yıl içinde yeni yatırımlar yapılmaması, fena yönetim ve yaygın yolsuzluk yüzünden batma noktasına gelirken Trump yönetiminin yaptırımları ile Batılı petrol şirketleri bu ülkeden ayrılmak mecburiyetinde bırakıldı.

ABD politikasında ihtimaller içinde değişim, dünya petrol pazarlarına, daha çok petrol tedarik edilmesine olanak sağlayacak.

Biden’in bu sonucunda OPEC’in üretim düşürme politikası etkili oldu mu?

Biden yönetimi dün Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun günlük petrol üretimini kasımdan itibaren 2 milyon varil azaltma sonucuna sert tepki göstererek, bu grubun Rusya ile aynı safta olduğu suçlamasında bulunmuştu.

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, Biden yönetiminin petrol fiyatlarını azaltmak için tüm önlemleri almaya hazır bulunduğunu belirterek, “Küresel iktisat, Putin’in savaşıyla savaşım ediyor. Bu karar, orta ve düşük gelirli ülkeleri etkileyecek” değerlendirmesinde bulunmuştu.

OPEC+ grubunun enerji ve petrol bakanları, dün Viyana’da düzenlenen görüşmede, günlük petrol üretimini kasımdan itibaren 2 milyon varil azaltma sonucu almıştı.

Küresel petrol arzında bu seviyede yaşanacak bir düşüşün piyasayı mühim seviyede daraltacağı değerlendiriliyor.

Uzmanlar, piyasada yaşanacak daralmanın, Çin’de Covid-19 salgınının denetim altına alınması ve talebin toparlanmasıyla daha da kötüleşebileceğini belirtiyor.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy