Hakkaniyet Bakanlığı Louisiana Eyalet Polisi hakkında soruşturma başlattı


DOSYA - Louisiana Eyalet Polisi Trooper Dakota DeMoss, meslektaşları Kory York, merkez sol ve Chris Hollingsworth, merkez sağın vücut kamerasından alınan bu görüntüde, sağlık görevlileri 10 Mayıs 2019'da Monroe'nun dışında gelmeden önce Ronald Greene'i tutuyorlar, La. Eyalet savcısı Union Parish Bölge Savcısı John Belton, artık federal bir soruşturma için beklemediğini söyledi.  (AP, Dosya, Dosya aracılığıyla Louisiana Eyalet Polisi)

DOSYA – Louisiana Eyalet Polisi Trooper Dakota DeMoss, meslektaşları Kory York, merkez sol ve Chris Hollingsworth, merkez sağın vücut kamerasından alınan bu görüntüde, sıhhat görevlileri 10 Mayıs 2019’da Monroe’nun haricinde ulaşmadan önce Ronald Greene’i tutuyorlar, La. Eyalet savcısı Union Parish Bölge Savcısı John Belton, artık federal bir soruşturma için beklemediğini söylemiş oldu. (AP, Dosya, Dosya vasıtasıyla Louisiana Eyalet Polisi)

AP

ABD Hakkaniyet Bakanlığı, Ronald Greene’in ölümcül 2019 tutuklanması da dahil olmak suretiyle, çoğunlukla Siyah adamların dayak yemesi karşısında ajansın başka yöne baktığına dair artan kanıtlar içinde Louisiana Eyalet Polisi hakkında bir “örnek yada uygulama” soruşturması başlatıyor.

Mevzuyla ilgili yetkililerin Associated Press’e Perşembe günü sonrasında açıklanacağını söylediği federal fiil, beyaz askerlerin uzun süredir gizlenen vücut kamerasıyla dövülerek Greene’i Monroe civarlarındaki kırsal bir yol kenarında sersemletip sürükleyerek yakalanmasından üç yıldan fazla bir süre sonrasında geldi. . Askerlerin başlangıçta bir otomobil kazasında suçlamış olduğu bir ölümle ilgili uzun, devam eden federal ve eyalet soruşturmalarına karşın, hemen hemen kimse suçlanmadı.

Bir AP soruşturması, Greene’in tutuklanmasının son on yılda eyalet polis birliklerinin yada patronlarının dayak kanıtlarını görmezden geldiği yada gizlediği, suçu saptırdığı ve görevi kötüye kullanma çabalarını engellediği minimum bir düzine dava içinde yer aldığını tespit etti. Mevcut ve eski düzinelerce asker, dayakların cezasızlık, adam kayırmacılık ve bazı durumlarda direkt ırkçılık kültürüyle desteklendiğini söylemiş oldu.

AP’nin raporlarına nazaran, askerler takipler esnasında vücut kameralarını kapatmayı yada sessize almayı alışkanlık haline getirdiler. Görüntüler kaydedildiğinde, ajans rutin olarak onu yayınlamayı reddetti. Ve bilhassa şiddetli bir asker grubunu denetleyen kısa sürede emekli olmuş bir amir, geçen yıl iç müfettişlere, vücut kamerası videosunu asla incelemeden polislerin güç kullanım raporlarını mühürlemenin “genel uygulaması” bulunduğunu söylemiş oldu.

Bazı durumlarda, askerler resmi raporlardan kafaya darbe şeklinde güç kullanımlarını görmezden geldiler ve diğerlerinde askerler, şüphelilerin sertlik, direnme yada kaçma bulunduğunu iddia ederek eylemlerini haklı çıkarmaya çalıştılar ve bunların tümü video görüntüleri ile çelişiyordu.

“Örnek yada uygulama” soruşturmasını onaylayanlar, açıklanmadan ilkin soruşturmayı münakaşaya yetkileri olmadığı için anonimlik koşuluyla AP ile konuştu. Eyalet polisi sözcüsü derhal bir yorumda bulunmadı, sadece ajansın Perşembe günü sonrasında bir izahat yapmayı planladığını söylemiş oldu.

Siyah liderler, geçtiğimiz yıl Minneapolis, Louisville ve Phoenix’te oluşturulan öteki soruşturmalara benzer şekilde, ezici çoğunluğu beyaz olan eyalet polisi tarafınca potansiyel ırk profili yapmaya yönelik daha geniş bir soruşturma başlatması için Hakkaniyet Bakanlığı’na aylardır çağrıda bulunuyorlar.

Kendi hesabına nazaran, son yıllarda eyalet polisinin güç kullanımının %67’si eyalet nüfusunun %33’ünü oluşturan Siyahlara karşıydı.

Fiil, Demokrat Vali John Bel Edwards’ın Greene’in ölümünü araştıran iki taraflı bir eyalet milletvekilleri paneli önünde ifade vermeye hazırlanırken gelir. Edwards ve avukatları, Greene’in ölümcül tutuklanması esnasında son nefeslerini verirken gösteren videoyu hususi olarak izlediler – Greene’in 10 Mayıs 2019’daki ölümünden ortalama iki yıl sonraya kadar savcılara ulaşmayan görüntüler.

Federal savcılar ek olarak, polis memurlarının Greene davasında askerleri korumak için adaleti engelleyip engellemediğini ve askerlerin öteki Siyah sürücüleri dövdüğüne dair kanıtları gizlemeye çalışıp çalışmadıklarını hâlâ araştırıyorlar.

___

Bleiberg, Teksas, Uvalde’den bildirdi.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy