Ahmet Nur Çebi Abdülkerim Bardakcı’ya yaptıkları teklifi deklare etti

[ad_1]

Siyah-beyazlı takımın yeni sürem öncesi ilk çalışmasını yapmış olduğu BJK Nevzat Demir Tesisleri’nde meydana gelen antrenmanda başkan Ahmet Nur Çebi, basın mensuplarına açıklamalarda bulunmuş oldu. Basında adı geçen oyuncuların geçirme durumlarıyla ilgili olarak son durumu paylaşan Çebi, Weghorst transferini bitirmeye yakın olduklarını belirterek, “Oldukca uzayacağını sanmıyorum. 2-3 gün içinde bitmesi lazım. Sonucu pozitif yönde gözüküyor, şu anda kulübüyle uğraşıyoruz. Muleka da listemizdeki adlardan bir tanesi fakat Weghorst şu anda daha önde ve önceliğimiz onda. Cenk için kapımız devamlı açık. Devamlı için çözebileceğimiz bir mevzu olarak gözüküyor. Kendisi de istekli fakat her şeyin bir ‘aması’ var” diye konuştu.

ABDÜLKERİM BARDAKCI KONUSU

Ahmet Nur Çebi, Galatasaray’a geçirme olan Abdülkerim Bardakcı’yla ilgili olarak ise, “Ekonomimize uymayan hiçbir şeyi yapmayacağımızı baştan beri söyledim. Benim yönetim tarzım bu. Başarı göstermiş bir geçirme, ekonomisi ile birlikte yapılabilmişse başarılıdır. Yoksa kim neyi isterse verdiğiniz transferi hepimiz yapabilir. Kağıda imza atıyorsunuz, milyonlarca lira ödüyorsunuz ve o insanoğlu size geliyorlar. Bu bir başarı değil. Bunu minimize ediyorsanız, ekip bütçesiyle dengeli halde yapıyorsanız o geçirme iyi bir transferdir. Konyaspor, Abdülkerim Bardakcı’yı satarken yerli futbolcu şartını iyi değerlendirdi. Kutlama ediyoruz, hakkıdır. Biz hem kulübe hem de futbolcuya gazetelerde bahsi geçen rakamların yarısını önermiştik.” şeklinde konuştu. 

“TÜRK FUTBOLCULARIMIZ REHAVETE KAPILACAKTIR”

Türkiye Futbol Federasyonuna (TFF) yabancı oyuncu kuralı ile ilgili bir çözüm formülü teklif ettiklerini sadece kabul görmediğini söyleyen Çebi, “14 ekip olarak TFF’ye müracaat ettik ve ‘8+3 için teşekkür ederiz fakat +1 yabancı oynatma hakkını verin. Eğer kullanırsak oynadığı maç kadar 100 bin lira ceza ödeyelim. Bu paralar da TFF’nin kasasında biriksin, yerli oynatana da bunlar ödensin şeklinde teklifte bulunduk’ fakat maalesef kabul görmedi. Bunu doğru bulmuyorum. Yerli futbolcuların tutarları kulüpler tarafınca karaborsa artırılmaya çalışılıyor. Eğer bir şeye gereksinim var ise onun fahiş olmaması için ihtiyaç duyulan arzın önünü açmanız lazım. TFF bunun önünü açmıyor. Bir tek bunu A Ulusal Takıma yerli futbolcunun bulunabilmesi için yaptığını ifade ediyor. Türk futbolcularımız ‘iyi mi olsa benim formam güvence’ diye rehavete kapılacaktır. Bunun da Türk futboluna katkı vereceğini düşünmüyorum. Yerli futbolcunun oynamasını teşvik etmeli, yabancınınkini de cezalandırmalısınız. Bunun parasal bir kıymeti olması lazım. O yasak, bu yasak demeyle bu işin olacağını düşünmüyorum. Konyaspor’un da futbolcusunu satarken yerli futbolcu şartını iyi değerlendirdiğini görüyoruz. Kutlama ediyoruz, haklıdır. Gazetelerde yazıldığı şeklinde bahsi geçen rakamların hem kulübüne hem oyuncuya yarısını önermiştik. Bunların üstüne rakamlar çıkmış olduğu vakit da çekilmeyi bildik. Kulübümün başkalarının kullanıp da basamak yapabileceği, fiyat artışı sağlayabileceği bir kulüp olarak görülmesini istemiyorum. Bunun için de gerekeni ilk anda yaptık” ifadelerini kullandı.

“UMARIM BU KARARLARINDAN BİR AN ÖNCE DÖNERLER”

TFF’nin almış olduğu kararın rekabeti ortadan kaldıracağının altını çizen Başkan Çebi, şu şekilde konuştu:

“Rekabet eğer olmazsa kimse çalışmaz ve başarı gelmez. Rekabeti ortadan kaldıracak bu sonucu desteklemiyorum. Tamamımız zor durumdayız, her kuruşa ihtiyacımız olan bu zamanda yerli futbolcu mecburiyeti getirip kulüplerin cebinden fazla para çıkmasına sebep olacak bir sonucu desteklemiyorum. Bunu federasyon başkanına da söyledim fakat netice şu an için negatif. Ümit ederim bu kararlarından bir an ilkin dönerler. O kadar da geç kalmamalarını tavsiye ediyorum. Bu sebeple geçirme süreci devam ediyor. Ortada 20 tane ekip var. Bunların 3’er yerli oynatma mecburiyeti, bir de 4-5 yedek oyuncuyla sayı 100 oluyor. 100 tane yerli futbolcu var ise listeyi siz getirin. Bu, vakit içinde olabilir fakat bugün markette takımların kullanabileceği 100 tane yerli oyuncu yoksa o vakit uygulamanın doğru olmadığını söyleyebiliriz.” 

Öte taraftan Çebi, sol bek için arayışlarının devam ettiğini ve Tayfur Bingöl’ün bir alternatif bulunduğunu belirtti. Başkan Çebi, Rıdvan Yılmaz’ın transferi mevzusunda da Almanya Bundesliga ekibi Eintracht Frankfurt ile görüşmelerin sürdüğünü aktardı.

Comments are closed.