AİHM bir kadına zorla kürtaj yapılmasından dolayı Rusya’yı mahkum etti

aihm bir kadina zorla kurtaj yapilmasindan dolayi rusyayi mahkum etti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) zorla kürtaj yaptırılan bir kadına ‘insanlık dışı işlem’ edildiğine hükmederek Rusya’yı mahkum etti. 

Hamileliğinin beşinci ayında ailesi tarafınca kürtaj olmaya zorlanması ve tüm itirazlarına karşın hastanenin işlemi gerçekleştirmesi sonrası dava açan hanımı Yüksek Mahkeme haklı buldu. 

İşlemden sonrasında iki kere daha düşük icra eden ve hemen sonra da kısır kalan kadına meydana getirilen muamelenin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 3. maddesini ihlal ettiğine hükmeden AİHM, Rusya’yı mahkeme harcamaları da dahil toplam 25 bin 500 euro ödemeye mahkum etti. 

AİHM, zorla kürtaj ile bu işlem öncesi ve sonrasındaki yetersiz tedavinin ‘insanlık dışı ve aşağılayıcı işlem’ bulunduğunu ve hususi hayata direkt müdahale oluşturduğunu açıklayarak Sözleşme’ye aykırı olduğuna karar verdi.

Rus mahkemeleri ise ebeveynlerin “çocuğun yüksek yararına hareket ettiğine” karar vererek suçu oluşturan hiçbir unsurun oluşmadığına hükmetmişti.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy