Almanya: Aşağı Saksonya seçimleri enerji krizinde federal hükümete test niteliği taşıyor

almanya asagi saksonya secimleri enerji krizinde federal hukumete test niteligi tasiyor

Almanya’nın Aşağı Saksonya eyaletinde halk sandık başına gitti. Federal hükümet ve şansölye Olaf Schulz için bir test niteliği taşıyan seçim, halkın koalisyon hükümetinin Ukrayna savaşı ve enerji darboğazı sırasındaki kriz yönetimini destekleyip desteklemediğini gösterecek.

Volkswagen şeklinde endüstri devlerine ev sahipliği meydana getiren 8 milyon sözü geçen eyalette seçim kampanyalarının en alev ateş mevzusu üstün dereceli düzeye çıkan enflasyon oldu. Seçimden bigün ilkin demiryollarına düzenlenen sabotaj sebebiyle Aşağı Saksonya ve ülkenin kuzeyinde yaşanmış olan aksamalar güvenlik mevzularını da gündeme getirdi.

Seçim öncesi meydana getirilen kamuoyu yoklamaları merkez sol SDP’yi yüzde 31 ile 33 içinde oy alacağını gösterirken, bu 2017’deki yüzde 37’nin altında kalacağı fakat gene de birinci parti olacağı anlamına geliyor. Bunda da en büyük etkenin eyaletin halihazırdaki başbakanı Stephan Weil’in popülaritesi olacağı belirtiliyor.

Kamuoyu yoklamalarında dikkat çeken bir öteki unsur da aşırı sağcı AfD’nin oylarını iki kata yakın artırarak yüzde 10’a çıkarabilecek olması oldu.

Sandıklar mahalli saatle 18:00’da kapanırken ilk sonuçlar 18:30’dan itibaren açıklanmaya başlanacak.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy