Almanya’dan Türkiye açıklaması: Türkiye’yi belkemiği pozisyonunda görüyoruz

Almanya ve Türkiye içinde tarımda tecim köprüsü kurulacak. Almanya Ziraat Bakanlığı temsilcisi Step Systems GmbH CEO’su Braungardt, ‘Türkiye’yi öteki ülkelerle kontak içinde olabileceğimiz belkemiği pozisyonunda görüyoruz.’ dedi.

Abone ol

Antalya’da devam eden örtü altı ziraat sektörü fuarı Growtech’e bu yıl ilk kez ulusal pavilyonla katılan Almanya, Türkiye ile ziraat sektöründe değişik alanlarda ticari işbirlikleri için harekete geçti.

Antalya ANFAŞ Fuar Merkezi’nde kapılarını açan fuarda Almanya Ziraat Bakanlığı temsilcisi Step Systems GmbH CEO’su Harald Braungardt, Growtech’in öteki ülkelerle mühim bağlantılar sağladığını belirterek, “Türkiye’yi öteki ülkelerle kontak içinde olabileceğimiz belkemiği pozisyonunda görüyoruz” dedi.

Almanya Ziraat Bakanlığı temsilcisi olarak, Growtech’in değerlendirme ve raporlamasını yapmak suretiyle fuara katılan CEO Harald Braungardt, Türkiye ve Almanya’nın geçmişten beri mühim ticari bağlantılara haiz olduğuna dikkat çekti.

Growtech’in potansiyeli dünya çapında

Growtech’in, bir tek Türkiye için değil, tüm dünya için büyük bir potansiyele haiz bulunduğunu ve bu potansiyelin gittikçe arttığını dile getiren Braungardt, “Growtech internasyonal bir fuar. Ürdün, Gürcistan, Rusya, Ukrayna, Azerbeycan şeklinde ülkelerden katılımlar var. Rusya’da yaşanmış olan olaylardan dolayı onlarla bağlantılarımızı kaybettik, artık Türkiye’de buluşuyoruz. Geniş bir bölge var ve bunun içinde en iyi ilişki kurabileceğimiz platform Türkiye” dedi.

Türkiye yeni bir tecim köprüsü

Rusya Ukrayna savaşı sebebiyle Almanya’da büyük bir doğalgaz sıkıntısı bulunduğunu söyleyen Braungardt, “Rusya’dan asla gaz alamıyoruz. Yüzde 80 alıyorduk, şu an sıfıra düştü. Oldukça pahalandı, maliyetler terfi etti. Bilhassa seralarda. Bir tek ziraat değil, Almanya’da tüm sektörler oldukca etkilendi. Bu şekilde fuarlar bizim için yine bir bağlantı deposu oluyor. Türkiye’yi öteki ülkelerle kontak içinde olabileceğimiz belkemiği pozisyonunda görüyoruz. Türkiye bizim için yeni bir tecim köprüsü konumunda” ifadelerini kullandı.

Growtech’te gelecek yıl de yer alacaklarını belirten Braungardt, “Growtech’te arkamızda ziraat bakanlığı desteği olarak tekrardan geleceğiz. Seneye daha büyük bir alanımız olacak. Yeni ticari işbirliklerine devam etmek istiyoruz” diye konuştu.

“Alman firmaları büyük ziraat projelerinde Türklerle partnerlik hedefliyor”

Fuarın Almanya’nın ulusal katılımıyla daha da güçlendiğini belirten Growtech Fuar Direktörü Engin Er de, “Almanya, giremediği pazarlara Türkiye’de bağlantı kurduğu dağıtıcılar ya da bayiler vesilesiyle girmek istiyor. Şimal Afrika ve Türki Cumhuriyetler yeni pazarlar olabilir. Türkiye artık bitkisel üretimde oldukca ilerlemiş durumda. Alman firmaları oldukca daha büyük projelere Türklerle girebileceklerini düşünüyor. Türk firmaları sera sistemleri ve sulama sistemlerinde iddialı konuma geldiler. Bu bağlamda Türkiye, Almanya ile tarımsal projelerde bir köprü görevi üstüne alıyor. Growtech, iki ülke arasındaki tarımsal dış ticaretin gelişmesine büyük ivme kazandıracaktır” ifadesini kullandı.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy