Anne sütünde ilk kez mikroplastikler tespit edildi

anne sutunde ilk kez mikroplastikler tespit edildi

Meydana getirilen bir araştırmada ilk kez anne sütünde mikroplastikler tespit edildi. Araştırmacılar, bunun bebeklerin sağlığı üstünde potansiyel tesirleri olabileceği endişesini dile getiriyor.

The Guardian’da yer edinen habere nazaran Roma’da doğum yaptıktan yedi gün sonrasında 34 sıhhatli anneden süt örnekleri alınarak incelendi. Bu örneklerin yüzde 75’inde mikroplastiklere rastlandı.

Daha önceki araştırmalar mikroplastiklerin insan hücre dizilimi ve deniz canlıları üstündeki toksik etkilerini ortaya koymuştu sadece yaşayan insan üstündeki tesirleri bilinmiyor. Plastikler genel anlamda phthalates şeklinde zararı olan kimyasallar içeriyor. 

Emzirmenin bir bebeği beslemenin ‘en iyi yolu’ bulunduğunu yineleyen araştırmacılar, mikroplastiklerin anne sütü üstündeki etkilerine ilişkin daha çok araştırma yapılması icap ettiğini altını çizdi.

İtalya’nın Ancona kentindeki Politeknik Üniversitesi’nden Dr. Valentina Notarstefano, “Mikroplastiklerin anne sütündeki varlığının kanıtlanması son aşama savunmasız olan bebekler için endişelerimizi artırıyor” dedi.

Bilim adamları, annelerin plastik ambalajlı yiyecek ve içecek ile deniz ürünleri tüketiminin yanı sıra plastik içeren kişisel hijyen ürünleri kullanımını da kaydetti. Sadece mikroplastiklerin varlığı ile hiçbir korelasyona rastlanmadı.

Araştırmacılar, mikroplastiklerin çevrede neredeyse her yerde bulunmasının “insanları kaçınılmaz olarak plastiğe maruz bıraktığı” uyarısında bulunuyor.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy