Araştırma| Çekici kız öğrenciler yüz yüze eğitimde daha yüksek not alıyor, erkekler değişmiyor

arastirma cekici kiz ogrenciler yuz yuze egitimde daha yuksek not aliyor erkekler degismiyor

İsveç’te meydana getirilen bir araştırma üniversite öğrencilerinin fizyolojik görünüşleri ile aldıkları not içinde ilişki bulunduğunu ortaya çıkardı. 

Yüz yüze eğitimde güzel ve çekici olan öğrenciler daha yüksek not alıyor. Bu hem kız hem de adam öğrenciler için geçerli. Sadece Covid-19 döneminde online eğitime geçilmesiyle çekici kız öğrenciler bu avantajlarını yitirdi. Çekici adam öğrenciler ise online eğitimde de daha yüksek not almaya devam etti. 

Bulgular 307 talebe üstünde meydana getirilen araştırmaya dayanıyor. Araştırma sonucu öğrenci-öğretmen ilişkisinin daha yüksek olduğu nicel olmayan dersler için geçerli. Matematik ve fizik benzer biçimde nicel derslerde aynı netice ortaya çıkmıyor.

İsveç Lund Üniversitesi’nden Adrian Mehic’in “Yüz yüze ve uzaktan öğretimde talebe güzelliği ve notları” başlıklı makalesi Economic Letters (Iktisat Mektupları) dergisinde yayımlandı. Araştırma öğrencilerin fizyolojik görünüşü ile üniversitede aldıkları not içinde ilişki olup olmadığını tartışıyor. Araştırmayı meydana getiren Dr. Mehic adam bir öğretim görevlisi.

Güzellik derecesi iyi mi belirlendi?

Öğrencilerin güzellik derecesi kim tarafınca, iyi mi belirlendi? Dr. Mehic bunun için 74 kişilik bir jüri oluşturdu. Her jüri 307 öğrencinin yarısı hakkında not verdi. Şu demek oluyor ki, her bir öğrencinin güzellik derecesi 37 jürinin verdiği cevaplar üstünden oluştu. Öğrencilerin kamuya açık fotoğrafları jürilere yayınlandı. Jüriler de 1-10 üstünden oy verdi. 1 notu “aşırı derecede çekici değil” anlamına gelirken 10 ise “aşırı derecede çekici” anlamına geliyor.

Sözlü ve sayısal derslerde ayrı netice çıkıyor

Üniversite öğrencilerinin ders notları ise 1-5 içinde değişiyor. 3,4 ve 5 dersi geçiyor. 5 alınabilecek en yüksek not. Dr. Mehic dersleri de “nicel” ve “nicel olmayan” dersler diye ikiye ayırdı. Matematik ve fizik dersleri “nicel grup”ta yer alırken bunun dışındaki öteki derslerin hepsi “nicel olmayan gruba” eklendi. Araştırma mühendislik öğrencilerini kapsadığından nicel olmayan dersler iktisat ve işletmeden oluşuyor.

Araştırmaya mevzu olan derslerin 6’sını adam öğretim görevlileri; 2’sini ise hanım öğretim görevlileri verdi. Nicel derslerin notu final sınavına dayanırken işletme ve iktisat derslerinde ise final sınavının yanı sıra grup ödevleri, seminerler ve sözlü sunumlar etkili oldu. Bundan dolayı nicel olmayan derslerde öğrenci-öğretim görevlisi içinde daha fazla etkileşim oldu.

Bulgular neler?

Öğrencilerin aldıkları notlar ile güzellik dereceleri bilimsel istatistik programında çözümleme edildi. Bu analizde derslerin yüz yüze mi yoksa uzaktan mı yapıldığına da bakıldı.

Araştırmanın ana bulgusu şöyleki:

  • Eğitim yüz yüze yapıldığında çekici öğrenciler daha yüksek not alıyor. Bu netice kız öğrencileri de adam öğrencileri de kapsıyor. Sadece bu durum öğrenci-öğretim görevlisi ilişkisinin daha yüksek olması beklenen “sözlü” dersler için geçerli.
  • Uzaktan eğitimde çekici kız öğrencilerin notları düşüyor.
  • Çekici adam öğrenciler ise uzaktan eğitimde bile daha yüksek not almaya devam ediyor.
  • Matematik ve fizik benzer biçimde öğrenci-öğretim görevlisi etkileşiminin daha düşük olduğu nicel dersler çekicilik ile notlar içinde bir ilişki bulunmadı.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy