Aşırı doz mağdurlarının aileleri toplumsal medya platformlarından tedbir talep ediyor

[ad_1]

Üstünde gösterilen:

Santa Monica (ABD Birleşik Devletleri) (AFP) – Snapchat ve öteki toplumsal medya platformları vasıtasıyla satın aldıkları uyuşturucuları aşırı dozda aldıktan sonrasında ölen gençlerin aileleri Pazartesi günü teknoloji şirketlerinin problemi çözmek için daha fazlasını yapması için çağrıda bulunmuş oldu.

Pazartesi günü Snapchat’in Santa Monica merkezinin önünde protesto düzenleyen bir grubun parçası olan Sam Chapman, AFP’ye, oğlunun platform vasıtasıyla satın almış olduğu bir hapın son aşama kuvvetli opioid fentanil ile bağlanmasından sonrasında Şubat 2021’de öldüğünü söylemiş oldu.

57 yaşındaki Chapman, “Bugün insanları toplumsal medyanın tehlikeleri hakkında uyarmak için buradayım, uyuşturucu ve öteki suçları çocuklarımız vasıtasıyla ailelerimizin hayatlarına sokmak için buradayım” dedi.

Oğlu Sammy, geçen hafta sonu 18. yaş gününü kutlayacaktı.

Chapman, oğlunu yatak odasında yerde ölü bulmasının korkulu sahnesini “fentanil ölüm pozu” olarak adlandırdığı şeyde söyledi.

Chapman, “Nefes almayı bırakmıştı ve sandalyesinde arkaya düştü ve kustu ve kendi kusmuğuyla boğuldu… Bu oldukca yaygın bir yol,” dedi.

Pazartesi günkü protestoyu destekleyen gruplara nazaran, geçen yıl ABD Birleşik Devletleri’nde kaydedilen 107.000 aşırı doz ölümünün yüzde 70’i, şu anda 18 ila 45 yaş arasındaki Amerikalılar için önde gelen ölüm sebebi olan “fentanil zehirlenmesi”nden kaynaklandı.

Chapman, bir uyuşturucu satıcısının oğluyla Snapchat üstünden iletişime geçtiğini ve ona “resimli renkli bir uyuşturucu menüsü” gönderdiğini söylemiş oldu.

“Altta doğurduğu yazıyor. Oğlumuzla bağlantı kurdu ve biz uyuduktan sonrasında ilaçları pizza şeklinde evimize teslim etti” diye ekledi.

Öteki kurbanların aile üyeleri şeklinde Chapman da Snapchat ve gençlere yönelik öteki toplumsal medya platformlarını uyuşturucu satışlarına karşı daha kuvvetli önlemler almaya çağırıyor.

Bir Snapchat sözcüsü AFP’ye verdiği demeçte, “Yasa dışı uyuşturucu satıcılarını platformumuzdan ortadan kaldırarak bu ulusal krizle mücadeleye destek olmak için yorulmadan çalışıyoruz” dedi.

Temsilci, “Platformumuzu kötüye kullanmaya çalışan uyuşturucu satıcılarını proaktif olarak saptamak ve kapatmak ve uyuşturucuyla ilgili tehlikeli içerik için arama neticelerini engellemek için ileri teknoloji kullanıyoruz” dedi.

Sadece Chapman, bayilerin bloke edilmemiş emojiler ve kod sözcükleri kullandıkları için şu anda mevcut araçların çalışmadığını söylemiş oldu.

Yasadışı Uyuşturucu Kurbanları (VOID) grubu, toplumsal ağların kullanıcılarına platformlarında olanlardan görevli tutulması için ABD yasalarının güncellenmesini talep ediyor.

VOID başkanı Jaime Puerta, “Bir bakkalda yürürken ayağınız kaydı ve düşerseniz onları dava edebilirsiniz” dedi.

“Yasa 1996’da yazıldı” diye ekledi.

“Yasa koyucular netin bugün nerede olacağı hakkında hiçbir fikirleri yoktu.”

Comments are closed.