Atık mevzusunda bilgili hanım yiyeceklerden tutum etmek için alışveriş hileleri paylaşıyor

0

[ad_1]

Clare Rice, daha ucuza yiyecek yapmaya yönelik maliyet düşürücü ipuçlarını paylaştı. (PA Gerçek Yaşam)

İsraf bilincine haiz bir aşçı, şahıs başı 1 sterlinin altında maliyet düşüren etkisinde bırakan yemekler yapmaya yönelik ipuçlarını paylaştı.

Tyne and Wear’dan 33 yaşındaki Clare Rice, bilgili süpermarket alışverişinin kendisinin ve alan kişi desteğinde çalışan 34 yaşındaki ortağı Shaun Guillan’ın minik bir bütçeyle gurme yemekler yemesini sağladığını söylüyor.

Rice, süpermarketler tarafınca yiyeceklerin ne süre düşürüldüğünü ve fiyatların düşmüş olduğu gece alışverişlerini öğrenerek, portakallı ördek yada tam rosto akşam yemeği şeklinde gösteriler de dahil olmak suretiyle 21 öğün yiyecek üretmek için ihtiyaç duyulan malzemelere 15 sterlin kadar azca harcayabilir.

Terapist, tutumlu yiyecek programında verdiği tavsiyenin, öteki ailelerin, yaşam krizi esnasında çanta dostu leziz akşam yemeklerinin tadını çıkarmasına destek olacağını umuyor.

“Bir ayakkabı bağları üstünde yiyecek yapmak zor olabilir, sadece yapılabilir” diyor.

“Fiyatların ve yaşam pahalılığının arttığını görünce, para biriktirmenin yollarını bulmak asla bu kadar mühim olmamıştı.

“Sadece yiyecek yalnız geçim için mühim değil, bununla beraber terapötik ve toplumsal olabileceğinden büyük bir mutluluk deposu, bu yüzden insanların hala tadını çıkarabileceklerinden güvenli olmalarını isterim.”

Daha çok oku: Harcama meraklısı anne esasen Noel 2022’yi tamamladı

Pirinç, en büyük indirimlerin bulunabileceği akşamları alışverişe gider - resimdeki biberli mısır ekmeği malzemeleri.  (Topla/PA Gerçek Hayat)

Pirinç, en büyük indirimlerin bulunabileceği akşamları alışverişe gider – resimdeki biberli mısır ekmeği malzemeleri. (Topla/PA Gerçek Yaşam)

2019’da Rice, ucuz fakat şık yiyecek fikirlerinden bazılarını sergilediği Whoopsie Cooking adlı Instagram sayfasını oluşturmak için besin israfıyla ilgili çevresel kaygılardan esin aldı.

Tutumlu projesini “Küçültülmüş bölümün MasterChef gizemli kutusu” olarak adlandıran o, o zamandan beri kaliteden taviz vermeden paradan tutum etmek isteyen ailelere destek olmak için binlerce ağız sulandıran yiyecek hazırladı.

İzlemek: Süper tutum eden anne babalar, otomobillerini terk ederek ve otobüs yada bisikletle gezi ederek 3.500 £ tutum ediyor

Rice, yiyeceklerin azaldığını gösteren sarı etiketlerin süpermarket çalışanı tarafınca takılmasını bekleyerek her alışveriş gezisinde %50 ila %80 içinde tutum ettiğini söylüyor.

“Daha çok insan bu alışveriş şeklini arıyor” diye açıklıyor.

“Fiyatların yükseldiğini görmek ve neleri karşılayabileceğinizi merak etmek oldukça yıldırıcı olabilir, sadece bu şekilde alışveriş yaparak enflasyona karşın hakkaten mümkün.”

Daha çok oku: Süper tasarruflu anne bir yıl evvelde yiyecek alışverişi yapıyor

Clare Rice ve ortağı Shaun Guillan, Rice'ın bir bütçeyle yarattığı gurme yemeklerden birinin tadını çıkarıyor.  (Topla/PA Gerçek Hayat)

Clare Rice ve ortağı Shaun Guillan, Rice’ın bir bütçeyle yarattığı gurme yiyeceklerden birinin tadını çıkarıyor. (Topla/PA Gerçek Yaşam)

İlginç bir halde, gizemli kutu bölümüydü. Masterchef AvustralyaBu, başlangıçta Rice’a tutumlu olma sevgisini coşku verici bir şey yaratmakla birleştirmesi için esin verdi.

“Kendi yiyecek pişirmemi geliştirmek için kişisel bir meydan okuma olarak başladı ve şovu izledikten sonrasında kendimi zorlamak istedim” diye açıklıyor.

“Fakat oldukça daha çok büyüdü. Bu, besin ile iyi mi daha fazlasını yapabileceğimizi gösterirken maliyetleri ve israfı azaltmakla ilgili.”

En iyi indirimleri bulmak ve sarı etiket pazarlığı yapmak için, Rice çoğu zaman akşamları alışveriş yapar.

“Kimi zaman oldukça geç giderim, akşam 8 civarında, işler ortalama %75 indirimliyken, sadece daha azca seçenek var” diyor.

“Haiz olduklarınızla ilgili becerikli olmak ve onu oldukça keyifli bir şey olarak görmekle ilgili.

“Bu şekilde alışveriş yapmak beni oldukça daha maceracı bir aşçı yapıyor ve bana meydan okuyor.”

Daha çok oku: Pandemi esnasında işten çıkarılan hanım tam zamanlı toplayıcı olur (ve durumu daha iyidir)

Rice tarafından yaratılmış bir domuz fileto yemeği.  (Topla/PA Gerçek Hayat)

Rice tarafınca yaratılmış bir domuz fileto yemeği. (Topla/PA Gerçek Yaşam)

Pirinç tarafından oluşturulan Türkiye köri.  (Topla/PA Gerçek Hayat)

Pirinç tarafınca oluşturulan Türkiye köri. (Topla/PA Gerçek Yaşam)

Son zamanlarda, Rice, sekiz şahıs için tüm süslemelerle beraber Pazar rostosu için tüm bir hindiyi yalnız 17 £ karşılığında pişirdi.

Kalanlar tüm hafta sürdü, tutumlu alışveriş icra eden şahıs kalan hindiyi turta, sandviç ve salatada kullandı ve karkası leziz bir çorba için yığın yapmak için kullandı.

Pirinç ek olarak dondurucuyu kullanmak için mükemmel bir savunucudur.

“Dondurucunuz en iyi arkadaşınızdır” diye açıklıyor, “Et üstünde iyi bir indirim görürseniz, o gün güncelliğini yitirmiş olsa bile, onu alıp derhal dondurmalısınız.”

Rice’ın en iyi yemeklerinden bazıları, iki büyük porsiyon için yalnız 2,70 sterline mal olan, üstünde ıspanak ve nane yağı ve turp turşusu bulunan bir patates ve yaban havucu püresi ile ince dilimlenmiş patates “pulları” olan bir morina filetosu ihtiva eder.

Ve porsiyon başına yalnız 60p’ye, yediği tüm restoran burgerlerinden daha leziz olduğuna yemin etmiş olduğu, tuz ve biber cipsi ve lahana salatası ile çekilmiş bir barbekü tavuk burgeri yapabildi.

Tutumlu alışveriş sevgisinin iyi mi başladığını “Çocukken, dükkanlara gitmem için bana 10 sterlin verildi ve devamlı ne kadar uzayacağını görürdüm” diyor.

“Şimdi de aynı. Süpermarkete planlı gitmem. Yalnız her şeyin iyi mi ortaya çıktığını görüyorum.

“Pazarlık bulmanın ve güzel yemekler pişirmenin mümkün bulunduğunu anladığınızda, daha azca stresli bir tecrübe haline geliyor.”

Clare'in sarı çıkartma dükkanlarından biri.  (Topla/PA Gerçek Hayat)

Clare’in sarı çıkartma dükkanlarından biri. (Topla/PA Gerçek Yaşam)

Daha ucuza iyi yiyecek yiyebilmesinin yanı sıra Rice, tutumlu yeme projesine başladığından beri yiyecek pişirme becerilerinin büyük seviyede geliştiğini söylüyor.

“Bir bütçeyle mükemmel bir yemeğin tadını çıkarabileceğinizi fark ettim” diye ekliyor.

“Bence tamamımız iyi yemeyi hak ediyoruz, geçim krizi ya da değil.”

Tutumlu alışveriş için Rice’ın en iyi ipuçları

  • Açken alışverişe gitmeyin.

  • İhtiyacınızdan fazlasını satın almayın.

  • Yerinizden daha fazlasını satın almayın.

  • En sevdiğiniz süpermarketlerin sarı etiket stoklarını günün hangi saatinde çıkardığını öğrenin.

  • Dondurucunuzla en iyi dost olun ve pazarlık gördüğünüzde fırsatlardan yararlanın.

Ek raporlama PA Real Life.

Leave A Reply