Atina ve Ankara arasındaki gerginlik: Miçotakis, Erdoğan’ın konuşma yaptığı sırada salonu terk etti

atina ve ankara arasindaki gerginlik micotakis erdoganin konusma yaptigi sirada salonu terk etti

Türkiye ile Yunanistan içinde son dönemde tekrardan tırmanan gerginlik, Prag’da düzenlenen Avrupa Siyasal Topluluğu’nun ilk toplantısına da yansıdı. Avrupa ülkeleri içinde işbirliğini ve dayanışmayı artırmayı amaçlayan zirvede Başbakan Miçotakis, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşma yaptığı sırada salonu terk etti.

Toplantı sonrası basın mensuplarına konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yemekte benim konuşmam vardı. Ben konuşmamı yaptım. Beyefendi rahatsız olmuş, rahatsız olduğundan de yiyecek adabına terstir, orada dışarı çıktı bir konuşma yapmış oldu.” dedi.

Yunanistan’ı  “dürüst olmamakla” suçlayan Erdoğan “Bunların tüm politikaları yalan üstüne kuruludur. Bir araya gelelim dediğiniz vakit buna da yanaşmadılar. Bizim Yunanistan ile görüşecek bir şeyimiz yok. Zamana bırakıyoruz, vakit içinde temenni ederim ki bir konuşma fırsatını yakalarız.” ifadelerini kullandı.

Miçotakis’ten izahat

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, cuma günü yaptığı açıklamada Ankara ile diyaloğa açık olduklarını yineledi.

“Yunanistan asla provokasyon yapmaz” diyen Miçotakis, “Türkiye adaların egemenliği bile sorgularken Yunanistan’ı Ege’de tansiyonu yükseltmekle suçlamak doğru değil” dedi.

Yunanistan’ın Türkiye ile diyalog yayınlarını açık tutmaktan yana bulunduğunu yineleyen Miçotakis,”Biz internasyonal hukukun yanımızda olduğundan eminiz.” ifadesini kullandı.

Avrupa Siyasal Topluluğu liderlerinin perşembe günü katılmış olduğu emek verme yemeğinde Erdoğan’ın yaptığı konuşmaya atıfta bulunan Miçotakis, “(İki ülke arasındaki gerilimi) Kimin kışkırttığı, kimin sesini yükselttiği, hangi ülkenin özgüvenle haklarını savunduğunu anlaması açısından mevzuyu yeterince bilmeyen meslektaşlarım için bu yiyecek fazlaca mühim bir fırsattı.” dedi.

Ayrıca Yunanistan yaptığı ayrı bir açıklamada, Türkiye’ye görüş ayrılıklarının giderilmesi için müzakerelerin başlatılması çağrısında bulunmuş oldu.

Hükümet Sözcüsü Giannis Oikonomou, basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Türkiye, gerilim yaratmak yerine, görevli ülkelerin liderlerinin yaptığı şeklinde, provokasyon ve aşırı söylemleri bir tarafa bırakarak Yunanistan ile anlayışlı bir tutum sergilemeli ve diyaloğa girmeli.” dedi.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy