Avrupa Birliği ülkeleri ortak gaz alımına hazırlanıyor

avrupa birligi ulkeleri ortak gaz alimina hazirlaniyor

Avrupa Birliği üyesi ülkeler ortak gaz alımı mevzusunda uzlaşırken, naturel gaza tavan fiyat getirilmesinde antak kalma sağlayamadı.

AB üyesi ülkelerin enerji bakanları dönem başkanı Çekya ev sahipliğinde Prag’da bir araya geldi.

Toplantı bitiminde açıklamalarda bulunan Çekya Endüstri ve Tecim Bakanı Jozef Sikela,”Yüksek gaz fiyatlarına odaklandık. Süratli ve etkili bir çözüme ihtiyacımız var. Bu kolay bir mevzu değil. Her ülkenin değişik fikirleri, değişik koşulları, değişik kuralları ve değişik menfaatleri var.” ifadesini kullandı.

“Enerji, AB’de bir numaralı mevzu oldu.” diyen Sikela, görüşmede elektrik ve gaz piyasalarına yönelik düzenlemeler ve fiyatlar benzer biçimde kırılgan mevzuları değerlendirdiklerini söyledi.

Enerji piyasasındaki gelişmelerin ekonomiye etkileriyle savaşım etmeleri icap ettiğini belirten Sikela, “Bakanlar içinde 2023’e kadar ortak gaz tedarikinde ilerlenmesi gerektiği mevzusunda genel bir antak kalma var.” diye konuştu.

Üye ülkelerin enerjide dayanışma gösterilmesi ile enerji tasarrufu mevzularında da aynı fikir olduklarına işaret eden Çek Bakan, gaz fiyatlarındaki mevcut fiyat sisteminin değiştirilmesi gerektiğine karar verdiklerini altını çizdi.

Sikela, AB Komisyonu’nun bu mevzuda gelecek yeni düzenleme tekliflerini gelecek hafta açıklayacağını söyledi.

“Bugünkü toplantının üye ülkeler arasındaki uçurumu kapatmaya destek olduğuna ve ortak bir çözüme doğru ilerlediğimize kesinlikle inanıyorum.” diyen Sikela, elektrik piyasasının işleyişini ve piyasanın iyi mi tasarlanabileceğini de ele aldıklarını açıkladı.

Gaza tavan fiyat mevzusunda karar yok

AB Komisyonu Enerjiden Görevli Üyesi Kadri Simson da hemen hemen elektrik üretiminde kullanılan gaza tavan fiyat uygulanması mevzusunda bir karar vermediklerini belirtti.

“Elektrik üretimindeki gaza tavan fiyat uygulanması mevzusunda iyi mi ilerleyeceğimizi hafta sonu göreceğiz.” diyen Simson, 18 Ekim’de enerji alanında yeni teklifleri içeren paketi açıklayacağını söyledi.

Simson, bakanlara paketin bilgileri mevzusunda data verdiğine dikkati çekerek, gaz tutarları mevzusunda alternatif bir yöntem üstünde çalıştıklarını bunun kabul edilmesi halinde gelecek yıl devreye gireceğini söylemiş oldu.

Gaz piyasasına yapılacak herhangi bir müdahalenin bu ürüne olan talebi daha da artırmaması gerektiğine işaret eden Simson, seçeneklerden birinin gaz talebini mecburi olarak yüzde 15 azaltma hedefini içeren bir uyarı sistemi kurulması bulunduğunu altını çizdi.

Simson, “Ortak gaz alımlarını kolaylaştıracak bir teklif sunacağız.” ifadesini kullandı.

AB ülkelerinin liderleri, geçen hafta enerji krizini görüşmek suretiyle Prag’da bir araya gelmişti.

Liderler, talebin ve tüketimin düşürülmesi, stokların mümkün olduğunca dolu tutularak arz güvenliğinin sağlanması ve tavan fiyat benzer biçimde uygulamalarla enerji faturalarının düşürülmesi benzer biçimde mevzuları tartışmıştı.

Enerji fiyatının düşürülmesine yönelik tedbirler kapsamında naturel gaza tavan fiyat uygulanması mevzusunda ise bir antak kalma sağlanamamıştı.

15 ülke gaza tavan fiyat istiyor

Fransa, İtalya, İspanya ve Belçika’nın da aralarında bulunmuş olduğu AB üyesi 15 ülke, AB Komisyonu’ndan, ithal naturel gaza tavan fiyat uygulamaya yönelik bir plan hazırlamasını istiyor.

Almanya, Hollanda ve Danimarka ve bazı ülkeler bu aşamada naturel gaz fiyatlarına tavan getirilmesi fikrine sıcak yaklaşmıyor. Gaza tavan fiyat getirilmesinin enerji arz güvenliğini riske sokacağı görüşünde olan bu ülkeler, uygulamanın bilhassa kış aylarında naturel gaz tedarikine zarar verebileceğini değerlendiriyor.

Son dönemde gaz fiyatlarındaki süratli yükseliş elektrik piyasasının da dengesini bozdu. Mevcut sistemde AB’deki toptan elektrik fiyatı, toplam elektrik talebini karşılamak için gereksinim duyulan son üretici tarafınca ve çoğu zaman hızla devreye alınabilen pahalı naturel gaz santrallerince tespit ediliyor.

Öteki kaynaklardan elektrik üretenler de gaz santrallerine meydana getirilen ödemenin aynısını alıyor. Netice olarak, yüksek maliyetli naturel gaz santralleri elektrik fiyatının artmasına niçin oluyor.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy