Avrupa Kalkınma Bankası: Türkiye’nin faiz politikası aykırı, yatırım için uygun ortam yaratmıyor

avrupa kalkinma bankasi turkiyenin faiz politikasi aykiri yatirim icin uygun ortam yaratmiyor

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Başkanı Odile Renaud-Basso, Türk yetkililerle yapmış olduğu görüşmede iktidarın düşük faiz oranlarıyla ekonomik büyümeyi sürdürmeye yönelik “aykırı” politikalar mevzusunda bazı endişeleri dile getirmiş olduğu bildirdi.

Odile Renaud-Basso, İstanbul’da Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile görüşmeler yapmış oldu.

Bu görüşmelerin arkasından Reuters’e konuşan Odile Renaud-Basso, para politikasını eleştirerek, “Bunun yüksek düzeyde enflasyon yarattığı ve uzun vadeli yatırım için iyi ortam olmadığı mevzusunda bazı sual işaretlerini dile getirdim.” dedi.

EBRD: Bu oldukça aykırı bir strateji

TCMB’nın faiz politikası için Renaud-Basso, “Bu oldukça aykırı bir strateji. İşe yarayıp yaramayacağını bilmiyorum. Sadece enflasyon beklentilerinin sabitlenmesinde, güvenli ve istikrarlı bir ortam yaratılmasında bazı zorluklar yaratıyor.” dedi.

Türkiye’de geçen yıl eylül ayında kabul edilen ekonomik programın, liranın daha çok kıymet kaybetmesi ve döviz rezervlerinin daha çok tükenmesi riskini artırarak ülkeyi cari borçlarını finanse etmenin bir yolunu bulmak zorunda bıraktığını kaydeden EBRD Başkanı, “Bu durum yüksek seviyede bir belirsizlik yaratıyor. Sadece yetkililer izledikleri politikanın en iyisi olduğundan eminler.” dedi.

Renaud-Basso, Türk hususi sektörünün ve ihracat kapasitesinin “fazlaca dayanıklı” bulunduğunu ve ülkenin tedarik zincirlerinin Çin’in tekrardan yapılandırılmasından yararlandığını sadece buradaki en mühim belirleyici faktörün Türkiye’nin en büyük ihracat pazarı olan Avrupa’daki gelişmelere de bağlı kalacağı uyarısında bulunmuş oldu.

Renaud-Basso, EBRD’nin gelecekte Türkiye’de kamu ve hususi sektörle ortak yatırımlarla ilgilendiğini sözlerine ekledi.

EBRD, 2009 yılından bu yana Türkiye’de hastanelere, yollara ve yeşil projelere 16,9 milyar euro tutarında kredi sağlamış oldu

Ayrıca Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Twitter hesabından söz mevzusu görüşmeye ilişkin yapmış olduğu paylaşımda, “Küresel ekonomik görünüm ve Türkiye ekonomisindeki gelişimleri değerlendirerek ülkemizin, besin ve enerji güvenliğine ilişkin katkılarını paylaştık. Ek olarak, Banka ile iş birliği yaptığımız mevzuları ve projeleri detaylıca ele aldık.” ifadelerine yer verdi.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy