Avrupa Siyasi Topluluğu zirvesinden ne çıktı?

avrupa siyasi toplulugu zirvesinden ne cikti

44 ülkeden liderler Çekya’nın başkenti Prag’da Macron’un düşünce babası olduğu ‘Avrupa Siyasi Topluluğu’ (AST) zirvesi için bir araya geldi.

Bazılarına göre Şanghay İşbirliği Örgütü üyelerini bir araya getirerek ‘dostları olduğu görüntüsü vermek isteyen’ Putin’e karşı daha kuvvetli bir aile resmi verildi. Bazısına gore ise Avrupa Azerbaycan, Ermenistan ve Türkiye benzer biçimde kısmen ya da direkt Rusya’nın tesiri altında olan ülkeleri kendi saflarına bir adım yakınlaştırdı. 

Zirvenin bir ‘vakit kaybı’ bulunduğunu düşünenler de var şundan dolayı Strazburg’daki Avrupa Konseyi aslına bakarsanız bu ülkeleri bir araya getirebilecek bir organizasyon yapısına haiz.

Avrupa Siyasi Topluluğu adlı oluşumun hemen hemen ne bir yapısı, ne bir bütçesi, ne bir sekretaryası, ne de bir bayrağı yada logosu mevcut.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, projeyi “Avrupa için stratejik yakınlık oluşturabilecek bir fırsat” olarak görüyor.

Ne başarıldı?

Toplantının tertipli şekilde devam etmesinin kararlaştırılmış olması bir başarı olarak görülüyor. Altı ay sonrasında bir sonraki zirvede bir sekreterya kurulması ve bir bütçe ayrılması kararlaştırılabilir. Bir sonraki zirvede liderlerin ‘ortak projeler’ üstünde emek vermesi şimdiden kararlaştırılmış durumda.

Bir sonraki üç zirvenin yerinin ve tarihinin şimdiden belirlenmiş olması mühim şundan dolayı bu bir ‘bağlayıcılık’ yaratıyor. Bu bölgeler Mayıs 2023’te Moldova’nın başkenti Kişinev, Kasım ayında İspanya ve 2024’ün ilk yarısında İngiltere.

Zirvenin sağlamış olduğu simgesel görüntü de bir ‘başarı’ olarak yorumlanıyor. Kıtanın ortasında bir cenk devam ederken bu şekilde bir ‘aile fotoğrafı’ vermenin de mühim olduğu belirtiliyor.

Birbiriyle ‘iyi anlaşamayan ülkelerin’ de bir araya gelmiş olması zirveyi medyanın gündeminde ön sıralara taşıdı.

Bilhassa Ermenistan ve Azerbaycan’ın Avrupa hamiliğinde görüşmüş olması Macron’un hanesine ‘artı’ olarak yazıldı. 

Sadece Avrupa Siyasi Topluluğu ilk zirvesinde somut bir siyasal netice üretmedi. 

Macron boru hatları, kablolar ve uydular benzer biçimde kilit altyapıların güvenliğine dair ortaklık alanında yeni bir platform oluşturmuş olduğuna inanıyor. Siber güvenlik mevzusunda ortak adımlar atılabileceğine inanıyor.

Zirvede en fazlaca Ermenistan ve Azerbaycan liderleri Nikol Paşinyan ve İlham Aliyev’in görüntüleri gündemde yer buldu. 

Macron, Erdoğan ve Orban’la bir araya geldiklerini gösteren fotoğraflar da benzer şekilde toplumsal medyada paylaşıldı. 

Zirve esnasında da Macron ile Bakü ve Erivan arasındaki gerilimi azaltmaya çalışan Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’in de katılmış olduğu dörtlü bir toplantı gerçekleşti. 

Uzun toplantıların ve görüşmelerin arkasından Ermenistan’ın ekim ayından başlayarak Azerbaycan sınırında iki ay süresince sivil bir AB misyonunun ilişkileri kolaylaştıracağı mevzusunda bir anlaşmaya varıldı.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy