Avrupa ülkeleri boykot çağrısı yapmıştı! Katar’dan cevap gecikmedi

Katar Emek verme Bakanı Ali Bin Semih Al Marri, Katar’da düzenlenecek 2022 FIFA Dünya Kupası öncesinde boykot çağrılarına cevap verdi.

Abone ol

Katar Emek verme Bakanı Ali Bin Semih Al Marri, Katar’da düzenlenecek 2022 FIFA Dünya Kupası öncesinde Avrupa’da bazı ülkelerde insan hakları gerekçe gösterilerek meydana getirilen boykot çağrılarına karşılık “Daha ilkin hiçbir Dünya Kupası organizasyonunu boykot ettiniz mi?” dedi.

Al Marri, Avrupa Parlamentosunun İnsan Hakları Alt Komitesinde ülkesinin ev sahipliğinde düzenlenecek Dünya Kupası öncesinde “spor organizasyonları ve insan hakları” temalı oturumda milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Niçin yalnız Katar’a odaklandınız?

İnsan hakları gerekçe gösterilerek Katar’ın boykot edilmesine yönelik Avrupa devletlerinde bazı siyasetçiler ve insan hakları müesseselerinin yapmış olduğu boykot çağrılarına cevap veren Al Marri, “Boykot çağrıları yapanlara sormak isterim. Daha ilkin hiçbir Dünya Kupası organizasyonunu boykot ettiniz mi? Niçin şimdi yalnız Katar’da düzenlenen organizasyona odaklanıyorsunuz? Daha ilkin yapılanları mesela 2018’dekini izlediniz mi?” diye konuştu.

Al Marri, bazı milletvekillerinin değişik cinsel eğilimlerden bahsettiğini belirterek, “Biz kimsenin eğilimini yargılamıyoruz. Bir tek şunu söylemek isterim. Her biriniz Katar’da memnuniyetle karşılanacaksınız. Bu Katar’da en üst düzeyde verilmiş bir talimattır.” ifadesini kullandı.

Katar’da çalışan bazı işçilerin Dünya Kupası öncesi ülkeden göndermiş olduğu ve mağdur edilmiş olduğu iddialarını da yanıtlayan Al Marri, “Tazminatlar mevzusunda mağdur olan kim var ise mağduriyetini gidermek için başvurabileceği bir mekanizma bulunmaktadır. Tazminatlar için bir fon kurulmuştur ve bölgemizde bu mevzuda bu büyüklükte bir fon bulunmamaktadır. Şu ana kadar işçilere 350 milyon dolar ödenmiştir.” dedi.

Al Marri, ülkesiyle ilgili iddiaların kontakt eksikliğinden kaynaklanmış olabileceğini ifade ederek, bilginin doğru kaynaktan alınması icap ettiğini söylemiş oldu.

Tarihteki en iyi etkinlik olacak

Herkesi 2022 FIFA Dünya Kupası’nı izlemeye Katar’a çağrı eden Al Marri, “Katar’daki Dünya Kupası futbol tarihindeki en iyi etkinlik olacak.” şeklinde konuştu.

Katar’ın ev sahipliğindeki 2022 FIFA Dünya Kupası, 20 Kasım’da başlamış olacak. Katar, Orta Doğu’da bu organizasyona ev sahipliği meydana getiren ilk Arap ülkesi olacak.

Organizasyon öncesi Avrupa ülkelerindeki bazı siyasetçiler ve insan hakları savunucuları, Katar’da insan hakları ihlalleri bulunmuş olduğu suçlamasıyla futbol etkinliğinin boykot edilmesi çağrısında bulunuyor.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy