Avrupa ülkeleri limanlarda uyuşturucu trafiğini çökertmek için seferber olacak

avrupa ulkeleri limanlarda uyusturucu trafigini cokertmek icin seferber olacak

Avrupa Birliği’nin altı ülkesinin hakkaniyet bakanı, limanlarda kabahat şebekelerine karşı alınacak ortak önlemleri masaya yatırmak suretiyle Amsterdam’da toplandı.

Fransa, Almanya, Belçika, İspanya, İtalya ve Hollandalı bakanların öncelikli gündemi, Avrupa limanlarında son dönemde artan uyuşturucu trafiğine karşı alınacak önlemler oldu.

Hollanda Güvenlik ve Hakkaniyet Bakanı Kürt kökenli Dilan Yeşilgöz-Zegerius, “Bilhassa limanlarımızı ve havalimanlarımızı daha iyi korumak için aramızda oldukca daha çok data paylaşımına olanak sağlayacak bir platform yapmaya karar verdik.” dedi.

Yeşilgöz-Zegerius, basına yapmış olduğu açıklamada, bilhassa Anvers, Amsterdam, Rotterdam ve Hambourg kentlerindeki limanlardaki kabahat şebekelerinin çökertilmesine öncelik verileceğini aktardı.

Hakkaniyet bakanları; bilhassa kokain trafiğinde mühim bir parkur olan Kolombiya ve Peru şeklinde Latin ABD ülkeleriyle işbirliğinin artırılmasına ehemmiyet verilmesi görüşünü benimsedi.

Bu amaçla uyuşturucu trafiğini yerinde imha etmek suretiyle Lima ve Bogota kentlerinde “emek harcama grubu” oluşturulması kararlaştırıldı.

Hollanda Hakkaniyet Bakanı, Avrupa ülkelerinin artık vapur hareketlerinin takibini, konteynerlerin kontrolünü ve organize suçtan meydana gelen mali para akışının izlenmesini kolaylaştırmak için daha etkili bir ortaklık içinde olacaklarını beyan etti.

Altı ülkenin hakkaniyet bakanları, bu alanda ortaklık güçlendirmek ve alınan önlemleri gözden geçirmek suretiyle gelecek toplantıyı Belçika’nın Anvers kentinde gerçekleştirecek.

AB’de mayıs ayında piyasaya sürülen bir rapor, kokain ve metamfetamin pazarının Avrupa’da süratli büyüdüğünü ortaya koymuştu.

2020’de AB ülkeleriyle beraber Norveç ve Türkiye’nin de içinde bulunmuş olduğu ülkelerde meydana getirilen operasyonlarda, 214,6 ton kokain ele geçirilmişti.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy