Avustralya’da Tazmanya kıyılarına vurmuş 230 balina için kurtarma çalışması başlatıldı

8 saat ilkin

Tiffanie Turnbull | BBC News, Sidney

balinalar

Kaynak, HUON AQUACULTURE

Avustralya’ya bağlı Tazmanya adasının batı kıyılarına vurmuş 230 balina tespit edildi.

Kara (kılavuz) balina oldukları tahmin edilen sürünün yarısının hala canlı olduğu sanılıyor. Bölgeye kurtarma ekipleri sevk edildi.

Balinaların Macquarie Limanı girişindeki düz kumsala niçin girdikleri bilinmiyor.

İki yıl ilkin de aynı bölgede oldukça sayıda balina kıyıya vurmuştu.

Salı günü de Tazmanya’nın kuzeyinde hemen hemen yetişkinliğe ulaşmamış 14 ispermeçet balinasının kıyıya vurmuş cesetleri bulunmuştu.

Uzmanlar, 230 balinayı kurtarma çalışmasının planlandığını, sadece lokasyon sebebiyle bunun “karmaşık” bir operasyon olacağı uyarısında bulunmuş oldu.

Tazmanya Naturel Kaynaklar ve Çevre Dairesi’nden meydana getirilen açıklamada “Balinaların yarısı canlı görünüyor” denildi.

Sadece balinaların bulunmuş olduğu liman, tenha bir bölgede geniş ve sığ bir körfezde yer ediniyor ve bu gece daha çok balinanın ölebileceği belirtiliyor.

Bölge halkı balinaları battaniyelerle sarıp üstlerine kovalarla su dökerek canlı tutmaya çalışıyor.

Tazmanya balinalar

Kaynak, Tazmanya Naturel Kaynaklar ve Çevre Dairesi

Yetkililer, deniz canlılarını koruma uzmanlarının vaka yerine ulaştıktan sonrasında hala sağ ve yüzebilecek durumda olan balinaları tekrardan açık denize doğru yüzdürmeye çalışacaklarını bildirdi.

Kara (kılavuz) balinaları gruplar halinde karaya vuruyor; zira bunlar oldukça toplumsal canlılar ve geniş gruplarla ve devamlı yazışma halinde dolaşıyorlar.

Eylül 2020’de aynı limanda 500’e yakın kara balina kıyıya vurmuş, bunlardan 100 kadarı kurtarılmıştı.

Yırtıcı yaşam uzmanı Vanessa Pirotta son iki vaka içinde benzerlikler bulunduğunu ve bunun “olağan dışı ve kaygı verici bulunduğunu” söylemiş oldu.

Pirotta, balinaların hasta yada yönünü bulma problemi yaşayan bir önder balinayı takip ederek yanlış yöne gitmiş olabileceklerini söylemiş oldu.

İklim değişikliğinin yol açmış olduğu çevresel değişiklik, su sıcaklığı yada avlandıkları habitatlardaki değişikliklerin de balinaların yanlarını belirlemelerini zorlaştırabilecekleri belirtiliyor.

Pirotta, balinaların kıyıya vurmasının hala “gizemini” koruduğunu ve Tazmanya’da niçin bu kadar sık tekrarlandığının bilinmediğini söylüyor.

Bu bölgede oldukça sayıda deniz canlısı yaşıyor olması olayların da sık tekrarlanmasına yol açabilir.

“Dev adanın” ekolokasyon kanalıyla yön belirleyen hayvanlar için navigasyon tehlikesi yaratıyor olabileceğini vurgulayan Pirotta, “Açık sularda yüzüyorsunuz ve birden karayla karşılaşıyorsunuz” diyor.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy