Avustralyalıların bir çok, gazetecilerin toplumsal medyadaki görüşler yerine haberlere bağlı kalması gerektiğine inanıyor | Avustralya medyası


Dijital haberlerle ilgili son olarak rapora bakılırsa, Avustralyalıların çoğunluğu gazetecilerin kişisel görüşlerini toplumsal medyada açıklamaması gerektiğine inanıyor ve ankete katılanların yalnızca %15’i belirli gazetecileri takip ettiklerini söylüyor.

Reuters Gazetecilik Araştırmaları Enstitüsü tarafınca meydana getirilen internasyonal bir anketin parçası olan Digital News Report Australia da, haber markalarının tüketiciler için bireysel gazetecilerden fazlaca daha mühim bulunduğunu ve %43’ünün medya kuruluşlarına daha çok dikkat ettiğini söylemiş oldu. .

Bireylere dikkat eden kişilerden en fazlaca hatırlanan muhabir, tüm iştirakçilerin %10’u tarafınca seçilen 7.30 baş siyasal muhabiri Laura Tingle’dır. Listede ek olarak Seven’den David Koch, Sky News’den Peta Credlin, Andrew Bolt ve Paul Murray, ABC’den Leigh Sales ve Guardian Avustralya’dan Katharine Murphy var.

Canberra Üniversitesi Haber ve Medya Araştırma Merkezi’ndeki araştırmacılar, katılımcılara muhabirlerin yalnızca haberleri bildirmeye devam edip etmemeleri icap ettiğini sordu.

Yarıdan fazlası (%52) haberleri bildirmeye devam etmeleri icap ettiğini söylemiş oldu; üçte biri muhabirlerin kişisel görüşlerini toplumsal medyada ifade edebilmeleri icap ettiğini söylerken, %14’ü ise bilmiyordu.

Katılımcı ne kadar gençse, toplumsal medyada kişisel yorumlar meydana getiren muhabirleri onaylama olasılıkları o denli yüksekti.

Senelik anketteki yeni sual, ABC’nin personelin toplumsal medya faaliyetlerine yönelik baskısıyla ortaya çıktı.

Hafta Sonu Kahvaltısı destek sunucusu Fauziah İbrahim, geçtiğimiz günlerde yayına birkaç hafta ara verdikten sonrasında programa geri dönerken, ABC, “İşçi Trolleri / Haydutlar ve Lobotomili Bok Kafaları” başlıklı Twitter listelerini içeren toplumsal medya etkinliğini gözden geçirdi.

Guardian Australia’dan her sabah en fazlaca okunan haberleri almak için kaydolun

Merkezin profesör araştırma görevlisi Sora Park tarafınca yönetilen rapor, Avustralya haber endüstrisi için haberler için ödeme meydana getiren insan sayısındaki artış da dahil olmak suretiyle bazı pozitif yönde işaretler içeriyor.

Ekip, 2.038’den fazla Avustralyalı haber tüketicisiyle anket yapmış oldu ve %18’inin şu anda haberlere para ödediğini, geçen yıla bakılırsa beş puan daha yüksek ve şu anda küresel averaj olan %17’nin üstünde bulunduğunu tespit etti.

Park, “Bu senenin verileri, dijital haber aboneliklerinin giderek arttığına ve Avustralyalıların uzun bir durgunluk döneminden sonrasında dijital haber içeriğine abone olma alışkanlığı kazanabileceğine dair ümit verici işaretler ortaya koyuyor” dedi.

Sadece abonelikler artarken, medyaya olan itimat genel olarak %41’e düştü (geçen yıla bakılırsa iki puan düştü).

Park, “Pek fazlaca Avustralyalı haber medyasının bağımsız olduğuna yada toplumu ilk sıraya koyduklarına inanmıyor” dedi. “Ve bu algılar, derin bir sinizm ve haberlere güvensizlikle bağlantılı.”

Şimdi dijital danışmanlık Bastion Transform’un CEO’su olan eski ABC haber şefi Gaven Morris, raporun verilerini çözümleme etti ve izleyicilerin “toplumsal medya yorgunluğunu hissettiklerini söylüyor şeklinde görünüyor” diyor.

Morris, “ABC News’de çalıştığım vakit, Twitter’ın çoğu zaman muhteşem bir dahili mesajlaşma aracı bulunduğunu iddia ediyordum, sadece bizlere fazladan seyirci yada dinleyici kazandırmadı” dedi.

“Bir zamanlar ABC gazetecileri toplumsal profillerini yapmaya teşvik edilirken, şimdi onlara açıkça işleri için platformlarda bulunmalarının gerekmediği söylendi.

“Dijital çağda, kamu yararına gazeteciliğin, kişisel markalarını oluşturan gazetecilerin fazlaca üstünde yer aldığını anımsamak canlandırıcı.”

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy