Babalar Günü için Heineken bira dolandırıcılığı, milyonlarca uyarı yayınladıkça WhatsApp’ta viral hale geldi


WhatsApp kullanıcıları, Babalar Günü’nde şımartmak için bir sürü parasız bira vaat eden turları yaparken fena bir dolandırıcılıktan kaçınmaları mevzusunda uyarılıyor – sadece uyarılırsınız, mesajın oldukca daha alaycı bir amacı var

Çoğumuz bir ya da iki birayı severiz – fakat armağan taşıyan yabancılara dikkat edin

WhatsApp mesajlaşma servisini kullanan kişiler, bu Babalar Günü’nü dolaşan yeni bir dolandırıcılık mevzusunda uyarıldı.

Tüm kullanıcılar, parasız Heineken bira soğutucuları vermeyi vaat eden bir mesajla ilgili alaycı bir mesaja dikkat etmeleri mevzusunda uyarılıyor.

Alarm tarafınca yükseltildi çevrimiçi tehditler şunları söylemiş oldu: “Parasız Heinekens dağıttığını iddia eden Heineken Whatsapp dolandırıcılığı, toplumsal medyada orman yangını benzer biçimde dolaşıyor.

“Alıcılardan içindeki talimatları izlememeleri isteniyor. Dolandırıcılık, potansiyel kurbanları, kişisel detayları ve hesap kimlik bilgilerini çalan kimlik avı, spam ve fena niyetli internet sayfalarını ziyaret etmeleri için kandırıyor.

“Dolandırıcılık, potansiyel kurbanları istenmeyen hizmetlere kaydolmaları için de kandırabilir.”

Artık mesajın dostlar ve aile içinde organik olarak iletildiği düşünülüyor.


Dolandırıcılık parasız bira vaat ediyor

Hile, yanlışlıkla 5.000 soğutucunun kapmak için hazır bulunduğunu vaat ediyor, sadece insanoğlu ‘ödüllerini’ almaya gittiklerinde fena bir sürprizle karşı karşıya kalıyorlar.

Ileti, “parasız kasa bira” vaat ediyor ve “Heineken Bira Babalar Günü Yarışması 2022”nin “Babanız için 5.000 soğutucu dolusu Heineken” teslim edeceğini vaat ediyor.

Mesajın, yazışma simgesi olarak 18’li Heineken paketinin bir görüntüsüne haiz bir kişiden görünmüş olduğu düşünülmektedir.

Düzmece bir bira internet sayfasına bir bağlantı ile beraber gelir.

Onlinethreatalerts, “Düzmece gönderideki bağlantıya tıklanırsa, potansiyel kurbanlar düzmece internet sayfasına yönlendirilecek” diye uyardı.

Heineken bu mevzuda da açık sözlüydü ve resmi kanalları vasıtasıyla tüketicilere bunun gerçek bir teklif olmadığını ve meşhur bira markasıyla ilişkili olmadığını açıkça belirtti.


Heineken, ülkenin en sevilen biralarından biridir.

Heineken şunları söylemiş oldu: “Internet sayfası, siber suçlular tarafınca oluşturulan kimlik avı ve dolandırıcılık kampanyalarında kullanılıyor.

“Bu bir aldatmaca.

“Lütfen bağlantılara tıklamayın yada herhangi bir ileti iletmeyin. Oldukça teşekkürler.”

Dolandırıcılık, 2020’de tekrarlanan sahtekarlığa benziyor.

Bu yarışma insanlara “parasız Heineken birası fıçıları” sözü verdi, fakat normal olarak asla olmadı.

Heineken, dolandırıcılığın gerçek bir teklif olmadığı iddialarını cerh eden bir izahat yapmak mecburiyetinde bırakıldı.

Devamını oku

Devamını oku

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy