Bay Area’nın En Oldukça Aranan Fotoğrafçısının Sizin İçin İpuçları Var


Fotoğrafçı Mike Battey’in Hakkında sayfasındaki manşet “Neredeyse asla…” yazıyor ve web sitesinin geri kalanının yada Instagram’ın süratli bir halde incelenmesi, bu ifadenin ne kadar doğru bulunduğunu ortaya koyuyor. Fotoğraf paylaşım uygulamasında @shotswithmike olarak paylaşım meydana getiren Battey, Körfez Bölgesi ve çevresindeki güzel, düşünceli yaşam çekimleri için şimdiden binlerce takipçi topladı.

Battey’in fotoğrafları, ister canlı ateş şefinin dikkatli kaplamasını bilerken, ister bir otel havuzunda güneşin derinleşen ışığını yakalarken, isterse bir maceracıyı yırtıcı doğada takip ederken olsun, Battey’in fotoğrafları, etrafındaki dünyanın en iyi kısımlarını duyarlılık ve özenle yansıtıyor. . Sacramento’da yaşayan Battey, kamerayı ilk kez lisede eline alan doğuştan yetenekli bir görsel sanatçıdır. Oradan, Colorado Üniversitesi’nden Stüdyo Sanatları alanında BFA ve arkasından San Jose Eyalet Üniversitesi’nden fotoğrafçılık üstüne yoğunlaşarak Stüdyo Sanatları alanında MFA aldı.

Başlangıçta 35 mm’lik bir bas-çek hareket ettiren babasından esin alan Battey, okulda geçirdiği dönemin ötesinde de fotoğraf çekmeye karar verdi. Battey, InsideHook’a “Çizmeyi ve fotoğraf yapmayı devamlı sevdim fakat fotoğrafçılık daha organik geldi” diyor. “Günlük yaşamın ve seyahatlerin fotoğraflarını çekmek beni devamlı meşgul eden bir şeydi, fakat onunla daha fazlasını halletmeye acıktım ve beni üniversiteden ve yüksek lisanstan bir geleceği kovalamaya yönlendirdi.”

Anlatmaya gerek yok, Battery bir kamerayı iyi mi kullanacağını biliyor, sadece MFA’sını sürdürürken tezi onu tabiat ve bilimin derinliklerine inen daha deneysel bir yöne götürdü. “Sav çalışmam, su, toprak, ziraat ve iklim çevresinde konuşmalar oluşturan oldukça deneysel fotoğraf süreçlerinden oluşan bir koleksiyondu” diye açıklıyor. “Bazı günler dere sistemlerinin dijital antenlerini çekiyordum… öteki günler karda iklim koşullarının 1:1 baskısını oluşturmak için dağlarda kış kampı yapıyordum.” Kendi deyimiyle sanat yaşamına ayak parmağını sokmak “zor, yavaş ve çirkin”di, bu yüzden Battey işinin daha dış mekan odaklı tarafıyla devam etti. Bu organik olarak şarap ve yiyecek dünyasındaki müşterilerle çalışmaya yol açtı ve şimdi çalışmalarının büyük kısmı markalar için çekim halletmeye odaklanıyor.

“Sav odaklı seyahatlerimin maceralı tarafını dış mekan ürünleri ve teçhizatı için süratli çekimlere dönüştürmenin bir yolunu buldum” diye açıklıyor. “Mezun olduğumda Sacramento’ya taşındım ve buna devam ettim fakat bununla beraber tarıma, gıdaya ve şaraba olan aşkımı ortak alan kişi listeme eklemeye başladım. Artık restoranlar, şarap imalathaneleri, dergiler, yapımcılar ve markalar için oldukça tutarlı bir halde çekim yapıyorum.” Ve bu tür bir fotoğraf çekme, bugünlerde pek oldukça insanoğlunun ‘gram’da kopyalamaya çalmış olduğu şey olduğundan, Battey kendi destansı yaz maceranızda muhteşem fotoğrafı iyi mi çekeceğiniz mevzusundaki uzmanlığını kesinlikle sunabilir. Aşağıda onun bazı ipuçlarına, püf noktalarına ve içgörülerine göz atın.

InsideHook: Körfez Bölgesi’nde fotoğraf çekmek için en iyi yerlerden bazıları hangileridir?

Mike Battey: Aman Tanrım, San Francisco’nun herhangi bir yeri hakikaten esrarengiz bir kent ve kalabalıktan kaçmak istiyorsanız Marin süratli bir sürüş mesafesindedir. O bölgede asla fena ışık olmaz. Altın saat devamlı bir yolculuktur, şundan dolayı güneş mi yoksa sis mi alacağınızı asla bilemezsiniz.

Fotoğraf çekme mevzusunda daha ciddi olmak isteyen amatörler için en iyi tavsiyeniz nedir?

Ortamla niyetlerinizi ortaya koyun ve oraya ulaşmak için bir yola karar verin. Sabırlı ol. En büyük hedefin nedir? Oluşturmak istediğiniz fotoğraflar neye benziyor? Öğrenebileceğiniz eğitim kaynakları olan benzer işleri meydana getiren fotoğrafçılar var mı? Tam zamanlı olarak gitmeye çalışıyorsanız, düşük asılı meyveleri ve yapabileceğiniz herhangi bir fırsatı değerlendirin – hepsi edinim, informasyon ve bağlantılara dönüşür.

En sevdiğiniz fotoğraf ekipmanı ve ekipmanlarınızdan bazılarını bizlere yazın.

Prime lensler. Yakınlaştırma lensleri can sıkan bir koltuk değneğidir ve durağan(durgun) bir odak uzaklığının yapabileceği beynin aynı kısımlarını heyecanlandırmaz. Bu hakikaten amatörlere en mühim tavsiye olması ihtiyaç duyulan şeydi. İlk lensiniz için 50 mm yada 35 mm (tam kare eşdeğeri) lens kullanın. Daha çok hareket edecek ve çekim yapmadığınız zamanlarda bile bu odak uzaklığını “görmüş olacaksınız”, bu şekilde daha iyi kadraj kuracaksınız.

Bu yaz pek oldukça insan gezilere çıkıyor, yaz tatilinde mükemmel fotoğraflar çekmek için herhangi bir ipucunuz var mı?

Öne çıkanlar için poz verin. Muhtemelen güneşin altında birazcık eğleneceksiniz ve pozlama aşırıya kaçtığı için şut yitirmek en kötüsü.

İnsanların fotoğrafçılıkla uğraştığını gördüğünüz en yaygın yanlış adım nedir ve iyi mi çözülebilir?

Düzenlemede aşırıya kaçmayın. Kendi tarzınızı geliştirmeye çalışırken daha azca. Temel detayları edindikten sonrasında fazladan bir şeylerle her şeyi temiz ve organik tutun.

Markalar ve içerik oluşturucularla çalışmaktan birazcık bahsettiniz. Son zamanlardaki favori projelerinizden bazıları neler oldu?

Benim için, son olarak tanıştığım şef, şarap üreticisi yada yaratıcısı her neyse odur. Hepimiz farklıdır ve uygulamalarına kendi bireyselliklerini katar; bu, ifade edildiğinde bunu yakalamak isteyen benim benzer biçimde biri için görseldir. Aldığım ortamlar günden güne değişiyor, [which] hücre beyniyle de savaşmanın mükemmel bir yoludur.

Geçenlerde Alice Waters ile Scribe Winery’de en sevdiğim kişilerden bazılarıyla çalışırken tanıştım. Mutfak dünyasında pozitif yönde ve parlayan bir güçle tanışmak oldukça güzeldi. Annemin yiyecek kitapları var ve tanıdığınız nerede ise her şefin ona sevgisi var. O Kaliforniya mutfağı.

Bilhassa Instagram çağlarında ve her insanın “içerik yaratıcısı” olduğu günümüzde, fotoğrafçılar ve fotoğrafçılık hakkında en oldukça yanlış anlaşılan şey sizce nedir?

Hepimizin Instagram için belirli bir hoşlanmama düzeyi var. Tam olarak emeği ve emeği anlamlı bir halde sergileyen bir platform değil. Görüntüler minik ve yatay çerçeveden uzaklaşıyor. Bu bir tek bir reklam beslemesidir ve algoritmalar neye karar verirse onu görmeniz gerekir. Dünyanın en iyi fotoğrafçılarının nadiren birkaç binden fazla takip edeni olur.

Genel olarak ve arkasından bilhassa dış mekan için fotoğraf çekerken akılda tutulması ihtiyaç duyulan en mühim şey nedir?

Atışı yap.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy