Biden’dan Afrika Birliği’ne G20’ye katılın çağrısı

ABD Başkanı Joe Biden, ABD-Afrika Liderler Zirvesi’nde yapmış olduğu konuşmada, Afrika Birliği’ne “G20’ye katılın” çağrısında bulunmuş oldu.

Abone ol

ABD Başkanı Joe Biden, başkent Washington’a düzenlenen ABD-Afrika Liderler Zirvesi’nin son gününde açıklamalarda bulunmuş oldu. Biden, 55 Bağımsız Afrika ülkesinin üyesi olduğu Afrika Birliği’nin, dünyanın en kuvvetli ekonomilerinden oluşan G20 grubunun sürekli bir üyesi olmasına destek verdiğini belirtirken, “ABD-Afrika Liderler Zirvesi için sizleri Washington’da ağırlamaktan onur duyuyorum. Bu zirveyle, Afrika Birliği’nin 2063’te ortaklık temalı gündemiyle geleceğe odaklandık. Şimdi, belirleyici bir yıl olacak dönemin ilk aşamalarındayız. Bugün ve geri kalan süreçte yaptığımız seçimler gelecek yıllarda tüm dünyanın alacağı yönü belirleyecek. Afrika, küresel sorunların tartışıldığı her kurumun bir parçasıdır. Bundan dolayı, Eylül ayında Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda ABD’nin BM Güvenlik Konseyi’nde Afrika’nın sürekli temsilini içerecek şekilde düzeltim yapılmasını tamamen desteklediğini duyurdum. Ve bugün, G20’nin sürekli bir üyesi olarak, Afrika Birliği için G20’ye katılmaları çağrısında bulunuyorum. Afrika halkı, yalnızca Afrika Birleşik Devletleri’nin değil, tüm dünyanın yararına olacak ilerlemeyi elde eden olmazsa olmaz ortaklardır” şeklinde konuştu.

“Bizi sık sık görmüş olacaksınız”
Biden yapmış olduğu konuşmada gelecek yıl Sahra Çölü ötesinde yer edinen Afrika ülkelerini ziyaret etme planlarını da paylaşarak, “Beni ülkelerine çağrı edenlere söylediğim benzer biçimde, birçoğunuzu kendi ülkenizde görmeyi sabırsızlıkla umuyorum” açıklamasında bulunmuş oldu. Biden ek olarak Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Gömü Bakanı Janet Yellin ve Tecim Bakanı Gina Raimondo da dahil olmak suretiyle birçok üst düzey danışmanının da Afrika’yı ziyaret edeceğini söylemiş oldu. Hangi ülkeleri ziyaret edeceğini ve gezinin tam olarak ne süre gerçekleşeceğini detaylandırmayan Biden, “Tamamımız sizi göreceğiz ve siz de birçoğumuzu sık sık görmüş olacaksınız zira bu çaba mevzusunda son aşama ciddiyiz. Taahhütlerimizi yerine getirdiğimizi görmüş olacaksınız” ifadelerini kullandı.

Afrika’ya 165 milyon dolar fon
Biden, “2023’te Afrika’da yapılacak seçimler mühim olacak” diyerek, Afrikalı liderlerle, “Özgür, adil ve saydam seçimler düzenlemenin ve demokrasiyi küresel olarak güçlendirmek için beraber çalışmanın öneminden” bahsettiklerini de sözlerine ekledi. Yaşanmış olan gelişmelerin kalkınma hedeflerini yavaşlattığını belirten Biden, “Rusya’nın komşusu Ukrayna’ya karşı haksız ve sebepsiz savaşı ve Covid-19 salgını küresel ekonomiyi alt üst ederek, son 20 yılda elde etmek için beraber oldukça çalıştığımız birçok kalkınma kazanımını sildi. Sadece bu, ortak hedeflerimizi değiştirmiyor ve onları sonuna kadar götürme taahhüdümüzü daha acil kılıyor” dedi.
Biden, Afrika’daki bazı ülkelerde adil oylamanın önemini vurgulayarak gelecek yıl Afrika’da barışçıl ve güvenilir seçimleri desteklemek için ABD’den Afrika’ya 165 milyon dolar fon sağlanacağını söylemiş oldu. Beyaz Saray’dan mevzuyla ilgili meydana getirilen açıklamada, “Liderler, dış müdahale ve siyasal sertlik dahil olmak suretiyle, seçim yapmanın ve oy hakkını kullanmanın zorluklarını beraber tartıştı. Bu risklerin iyi mi yönetileceği ve seçim sürecinde şeffaflığın ve halkın güveninin iyi mi sağlanacağına dair en iyi uygulamaları paylaştı” sözlerine yer verildi.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy