Bilim insanları hayatın sırrını çözdüklerini iddia etti

bilim insanlari hayatin sirrini cozduklerini iddia etti

ABD’de bulunan Purdue Üniversitesi’nden araştırmacılar yaşamın kaynağındaki kimyayı çözdüklerini ve ilk tepkimelerin su damlacıklarında başladığını ileri sürdü.

Proceedings of the National Academy of Sciences isminde bilimsel dergide gösterilen yazının başyazarı Purdue Üniversitesi Kimya Profesörü Graham Cooks yayınladığı açıklamada, bulgularının “trajik bir bulgu” bulunduğunu vurgulayarak hayatın kaynağındaki gizemli içinde ne olduğu ortaya koyduğunu altını çizdi.

“Bu temelde hayatın kaynağındaki kimya,” diyen Cooks, “İlkel moleküllerin, temel aminoasitlerin ve rastgele peptitlerin saf su damlacıkları içinde blok blok yaşamı inşa etmeleri ilk kere gözler önüne seriliyor,” ifadelerini kullandı.

Öte taraftan araştırmada yer almayan bilim insanları da bu çalışmanın dünyada hayatın milyarlarca yıl ilkin iyi mi başladığına dair tahminleri de değiştirebileceğini belirtiyor.

Futurism’de yer edinen habere bakılırsa araştırmada yer almayan Dalhousie Üniversitesi’nden kütle seyretme uzmanı Doçent Alain Doucette, bulguların saf suyun içinde ya da yüzeyinde benzeri olmayan ve muhteşem kimyasal olayların meydana geldiğini gösterdiğini aktardı. 

Temel olarak emek verme aslen on senelerdir hayattın okyanuslarda başladığı tezini destekliyor. Bilim insanlarına bakılırsa dünyaya milyarlarca yıl ilkin meteor yağmurları vasıtasıyla gelen aminoasitler birbirleri ile bağlanarak peptitleri sonrasında da ilk canlı formlarını meydana getirdi. 

Bilim insanları tereddüde sevk eden mevzu ise bu sürecin hem ıslak hem de kuru ortamlar gerektirmesiydi. Şimdi ise son aşama gelişmiş spektrometrelerle su damlacıkları içindeki kimyasal tepkimeler detaylı bir halde incelenebiliyor. 

Cooks ve araştırma ekibi su damlacıklarının atmosferle buluştukları noktada “son aşama süratli reaksiyonların meydana gelebileceğini” tespit etti.

Bu durum denizlerin kara ile buluşmuş olduğu ya da nehirlerin verimli arazilerden geçmiş olduğu yerlerde hayatın başlamış olabileceğini gösteriyor. 

Cooks su damlacıklarındaki reaksiyonların düzgüsel solüsyon içindeki reaksiyonlardan 100 ila 1 milyon kat daha süratli olabileceğini altını çizdi.

Araştırmacılar bulgularının hayatın deposu ve sonrasında evrende yalnız olup olmadığımızla ilgili çalışmalara destek olmasını umut ediyor.

Kısa vadede ise su damlacıklarındaki bu süratli reaksiyonların ilaç araştırmalarında kullanılabileceği belirtiliyor.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy