Blinken, Aliyev’le Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki doğrudan görüşmeleri ele aldı

blinken aliyevle azerbaycan ile ermenistan arasindaki dogrudan gorusmeleri ele aldi

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki doğrudan görüşmeler mevzusunda Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e takdirlerini iletti.

ABD Dışişleri Bakanlığından meydana getirilen yazılı açıklamada, Blinken’ın Aliyev ile telefonda görüştüğü bildirildi.

Açıklamada, “Bakan Blinken, Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanları ve liderleri arasındaki son doğrudan görüşmeler de dahil olmak suretiyle sürdürülebilir bir sulh anlaşmasına varmak için attıkları pozitif yönde adımlar için takdirlerini dile getirdi. Bakan Blinken, Azerbaycan’ın 4 Ekim’de 17 harp esirini özgür bırakmasını memnuniyetle karşıladı.” denildi.

Blinken’ın, Cumhurbaşkanı Aliyev’e sulh sürecini desteklemek için zamana bağlı ve ölçülebilir adımları sürdürme çağrısında bulunmuş olduğu belirtilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Bakan Blinken, sınırların net bir halde belirlenmesi, ulaşım bağlantıları, yitik kişilerin bulunması ve tanımlanması, tutukluların iadesi ve öteki mevzular dahil olmak suretiyle bu süreçte her mevzuda ABD’nin desteğini yineledi. Dağlık Karabağ sakinlerinin hakları ve güvenceleri mevzusundaki tartışmaların önemi ile her iki tarafın da ateşkesi sürdürüp kalıcı bir barışın tek yolu olarak görüşme edilen bir anlaşmaya odaklanması icap ettiğinin altını çizdi.”

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy