Brezilya’da Telegram, seçimlerden ilkin yanıltıcı detayları engellemek için önlemler ekliyor

0

[ad_1]

Factually, Poynter’s International Fact-Checking Network’ten gerçek denetim ve yanlış bilgilendirme hakkında bir haber bültenidir. Her perşembe e-postanıza almak için buradan kaydolun.

Telegram, Brezilya Yüksek Mahkemesi’nin ülke seçimleri öncesinde yanlış bilgilendirme endişeleri sebebiyle başvuruyu yasaklamaya karar verilmiş olduğu bu senenin Mart ayının ortasına kadar aylarca Brezilya makamlarından gelen e-postalardan kaçıyordu. İki gün sonrasında Telegram, Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun birkaç gönderisini silmek ve önde gelen yardımcılarından birinin hesabını askıya almak da dahil olmak suretiyle mahkemenin taleplerine uydu.

Mahkeme ambargosunu kaldırdı ve kısa bir süre sonrasında Telegram ve Brezilya Seçim Mahkemesi bir ortaklaşa iş anlaşması imzaladı. Telegram, seçim dezenformasyonlarıyla ilgili raporları almak için kendisi ve mahkeme içinde bir kontakt kanalı oluşturacağını ve uygulamanın artık seçimlerle ilgili yanlış bilgiler içeren gönderileri işaretleyeceğini belirtti.

Bölgedeki teyitçiler, Telegram’ın informasyon yayılımı mevzularındaki yeni sinyaline hem şüpheyle hem de umutla tepki verdiler.

“TSE (Brezilya mahkemesinin Portekizce kısaltması) ile meydana getirilen antak kalma, birkaç ay öncesine kadar Brezilya’dan gelen mahkeme emirlerine bile yanıt vermeyen bir teknoloji şirketi için iyi bir ilk adım benzer biçimde görünüyor. Seçim makamlarıyla ortaklaşa iş yapmanın ve seçimlerle ilgili yanlış detayları işaret etmenin pozitif olduğuna inanıyorum, sadece Telegram’ın adaylar tarafınca yayılan dezenformasyon mevzusunda iyi mi hareket edeceği mevzusunda hala hiçbir fikrimiz yok, ”dedi UOL Confere editör yardımcısı Bernardo Barbosa. denetim çıkışı ve Internasyonal Gerçek Denetim Ağının İlkeler Kurallarını imzalayan doğrulanmış şahıs.

Brezilya’da IFCN tarafınca doğrulanmış bir başka imza sahibi, teyit ve haber kuruluşu olan Agência Lupa’nın CEO’su Natália Leal, “Yanlış bilgilendirme sorununu bir ürün problemi olarak değil, yasal yada hakkaniyet (departman) problemi olarak ele alıyorlar” dedi. “Herhangi bir seyretme araçlarına haiz değiller; geliştirmek istemiyorlar. İzleme işini bizim yapmamızı istiyorlar fakat izlemenin kapsamını denetlemek istiyorlar.”

Feysbuk ek olarak, doğrulama meydana getiren kuruluşlarla ortaklaşa iş yapar ve doğrulayanlara daha çok erişim ve yanlış bilgilerle savaşım etmek için çözümleme araçları sağlamak için bir altyapı oluşturur. Feysbuk’ta teyitçiler trendleri, içeriğin platformda yayılma yollarını ve viral gönderilerle ilgili sayısal detayları görüntülemek için şirket içi bir platform kullanabilir. Leal ek olarak Feysbuk hakkında şüphelerini dile getirse de, platformun genel olarak teyitçiler için Telegram’dan daha iyi bulunduğunu söylemiş oldu.

Leal, “Üçüncü Taraf Gerçek Denetim Programı için Feysbuk ile haiz olduğumuz benzer biçimde herhangi bir vasıta geliştirmek istemiyorlar” dedi. “Herhangi bir kullanıcının haiz olduğu erişime sahibiz. Telegram’dan bazı numaraları ve bazı detayları indirebilirsiniz. Açık, sadece kullanılabilir olduğu anlamına gelmez. İşleri ciddiye almıyorlarmış benzer biçimde geliyor.”

Ek olarak, Telegram’ın bazı doğrulama kuruluşlarıyla yazışmalarında ısrar eden davrandığını ve kuruluşların gün sonuna kadar imzalaması ihtiyaç duyulan anlaşmalara koşullar koyarken, satış noktalarının iletişimlerine kendi cevap süresini uzattığını söylemiş oldu.

“Bence Telegram, herhangi bir adım atmadan ilkin bir yanlış bilgilendirme politikası belirlemeli ve bu politikayı tüm kullanıcılar için netleştirmeli. Kullananların yanlış bilgilendirme mevzusunda platformun yeni kuralları hakkında bilgisi olmadığı yada bilgilendirilmediği için Telegram ile çalışmaya adım atmak ve sırtımızda bir hedef olmak istemiyoruz” dedi.

Aos Fatos’taki teyitçiler, teknoloji şirketi ile aslına bakarsan gizlilik anlaşmaları imzalamış olan Telegram ile ilgili son gelişmeler hakkında fazla bir şey söyleyemediler.

Telegram, Internasyonal Gerçek Denetim Ağı’nın birden fazla yorum talebine cevap vermedi.

Bu yazı, kayıt dışı sağlanan detayları ve bir alıntıyı kaldıracak şekilde güncellendi. Hataya üzüldük.


(Deklanşör)

 • Newtral: Los bulos sobre Eurovisión 2022: Iceta bailando ‘SloMo’ el video, la falsa queja de Podemos o el ‘saludo nazi’ ucraniano (İspanyolca)
  • Newtral, Eurovision şarkı yarışması hakkında bir takım gerçek kontrolü yapıyor; bunlardan biri, bu senenin kazananlarından önde gelen Ukraynalı rap grubu Kalush Orchestra’nın sahneden çıkarken Nazi selamı verdiği iddiasını çürütüyor. Aşırı sağcı Ukraynalı militan grup Azak Taburu’nun varlığının Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafınca Rusya’nın işgali için bahane olarak kullanıldığı göz önüne alındığında, bu bilhassa ağır bir suçlama.
 • Bugün ABD: Doğruluk kontrolü: Hayır, uzmanlara bakılırsa keçi sütü bebek maması yerine geçmez (İngilizce)
  • Dünya genelinde bebek maması kıtlığı, bir işe yaramayan “süratli düzeltmeler” ve gıda ikameleri telaşına yol açtı. ABD Birleşik Devletleri’nde çevrimiçi olarak satılan ikame ürünlerinden biri keçi sütüdür. “Bebek maması sıkıntısı mı var? Keçi almak! Bebek formülünden oldukca daha sıhhatli, ”diyor çevrimiçi bir gönderi. Doktorlar, keçi sütünün bebeklerin gereksinim duyduğu temel gıdalardan yoksun bulunduğunu belirtti.
 • Reuters: Yüksek Mahkeme Yargıcı Clarence Thomas ve karısı Ginni Thomas’ın elinde bir şişe şarap tutarken çekilmiş gerçek denetim görüntüsü Roe v. Wade’in görüşünün sızdırılmasından ilkin gelir (İngilizce)
  • Yüksek Mahkeme’nin Roe v. Wade davasını tersine çevirecek görüş taslağının sızdırılmasının peşinden, George HW Bush tarafınca atanan Hakkaniyet Clarence Thomas ve karısı Ginni Thomas’ın sonucu kutlamak için bir şişe şarap paylaştıkları bir görüntü dolaşmaya başladı. Bir gönderide, “Amerikalı hanımefendiler, kürtaj haklarının ellerinden alınması mevzusunda umutsuzluğa kapılırken, Yüksek Mahkeme Yargıcı Clarence Thomas ve eşi Ginni, kendilerinin 5.135 dolarlık lüks bir şarabın tadını çıkardıkları bir fotoğrafını yayınladılar” deniyor. Reuters, fotoğrafın 2018 yılına ilişkin bulunduğunu ve sızdırılan taslakla ilişkili olmadığını tespit etti.
 • AFP Almanya: Diese Panzer fahren zu einer Militärübung in den Westen Finnlands, nicht zur russischen Grenze (Almanca)
  • İnternette yayılan bir iddia, bir videonun Fin tanklarının Rusya sınırına götürüldüğünü gösterdiğini söylüyor. AFP Almanya, “Fin ordusu AFP’ye nakliyenin Ukrayna savaşından ilkin planlanan senelik bir tatbikatın parçası bulunduğunu söylemiş oldu” dedi.
 • Moğol Gerçeği Denetim Merkezi: Z kuşağı ve informasyon bağışıklığı | Münazara yarışmasına ziyaretin tutanakları (Moğolca)
  • Bu bir gerçek kontrolü değil ve tam olarak yeni değil, sadece geçen ay Internasyonal Doğrulama Günü’nde Moğol Doğrulama Merkezi, gerçekler hakkında farkındalık yaratma çabalarının bir parçası olarak üniversite öğrencileri için bir münazara ve topluluk önünde konuşma yarışması düzenledi. -kontrol etme. Ortalama 180 talebe katıldı ve yanlış informasyon ve teyit ile ilgili mevzularda sunum yapmış oldu.

Apple Macbook dizüstü bilgisayar klavyesine yerleştirilmiş akıllı telefonda görülen NSO Group logosu. Pegasus casus yazılımıyla tanınan bir İsrail şirketi. (Deklanşör)

Haberlerden:

 • Twitter, bir kriz esnasında yanlış informasyon paylaşan tweet’leri gizleyecek: Yanlış informasyon alanında büyük haber: Twitter, platformunda bilginin yayılma şeklini değiştirecek bir siyaset uyguladı. Bazı gönderiler artık “kriz zamanlarında” gizlenecek. (Eşik, Russell Brandom)
 • İspanya’daki yedi sunucu, 2018’de Pegasus ile ilgili alan adlarını içeriyordu: Internasyonal Af Örgütü tarafınca meydana getirilen bir araştırma, Pegasus adlı casus yazılımın İspanya’da ne kadar yayıldığını ortaya çıkardı. arabworldnews.info ve economic-news.co dahil olmak suretiyle yedi değişik alanda uzlaşma göstergeleri vardı. (Newtral, Marilin Gonzalo)
 • YouTube CEO’su Yanlış Bilgiyi Önlemek için Çalışmanın Kaldığını Söylemiş oldu: YouTube CEO’su Susan Wojcicki, yanlış informasyon oluşturmak için devamlı teşvikler olacağını söylemiş oldu. ​​​İsviçre, Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda Wojcicki, “Güçlük bunun önünde kalmaya devam etmek olacak” dedi. Video platformu, yanlış bilgilerin yayılmasını engellemek için daha fazlasını yapması için teyitçiler tarafınca baskı altına alındı. (Bloomberg, Davey Alba)
 • “Dezenformasyonu” Münakaşa Şeklimiz Zehirlidir: Parça, şu anda feshedilmiş olan Dezenformasyon Yönetim Kurulu’nu çevreleyen tartışmaları, dezenformasyon teriminin kökenlerini ve yanlış ve yanlış bilgilendirme terimlerinin moda sözcükler haline gelip gelmediğini tartışıyor. Uzmanlar aynı fikirde olmadığında, neyin doğru olduğuna karar verme yetkisi kimde? Yazar, “Herhangi bir varlığa, bilhassa bir devlet kuruluşuna, gerçekler üstünde herhangi bir kapasitede daha çok mesuliyet verilmesi gerektiğine şüpheyle yaklaşıyorum” diye yazıyor. (Stavroula Pabst, Slate)

Topluluktan/topluluk için:

 • Geri sayım devam ediyor. Haziran ayında, 85 değişik ülkeden 450’den fazla teyitçi, dokuzuncu senelik GlobalFact için Norveç’in başkenti Oslo’da bir araya gelecek. Zanaatımızın en iyi uygulamalarını tartışmak ve anlamlı söylemleri ateşlemek için 22-25 Haziran tarihlerinde dünyanın en büyük teyit zirvesinde bizlere katılın. Oslo’ya gidemez misin? Sanal biletler de mevcuttur. globalfact9.com’da daha çok informasyon edinin.

Okuduğunuz için teşekkürler. Bir teyitçiyseniz ve çalışmalarınızın/projelerinizin/başarılarınızın bir sonraki baskıda öne çıkarılmasını istiyorsanız, önümüzdeki Salı gününe kadar factually@poynter.org adresinden bizlere bir e-posta gönderin.

Düzeltmeler? İpuçları? Sizden haber almak isteriz. factually@poynter.org adresinden bizlere e-posta gönderin.

Leave A Reply