Cemevi saldırganı hakim karşısına çıktı mahkeme Adli Tıp’tan rapor istedi

Ankara’nın Çankaya ve Mamak ilçelerinde, Alevi STK’lara ve cemevine düzenlenen saldırıyla ilgili biri tutuklu üç sanığın yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü.

abone

Sanık Ahmet Ozan Karaca, Ankara 63. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu bulunduğu cezaevinden video konferansla katılırken, tutuklu sanıklar Baver Gül ve Çağdaş Can Bardakçı katılmadı.

Toplantıya Türkiye Barolar Birliği, Ankara Barosu, Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı, Fatma Ana Cemevi ve Alevi Demokrat Dernekleri temsilcileri de katıldı. Hazır bulunan avukatlar, tutuklu sanıkların huzur içinde dinlenebilmesi için salonun küçük olmasını, duruşmanın geniş bir salonda yapılmasını ve bu duruşmada savunmaların yapılmamasını istedi.

Mahkeme hakimi, salon değişikliği talebini bir sonraki duruşmada değerlendireceğini söylerken, tutuklu sanık Karaca’ya tahliye talebini dile getireceğine söz verdi. Bekçilik talebinde bulunan Karaca, “Mahkeme ne zaman isterse kendimi savunmaya hazırım” dedi.

Sanık avukatı da müvekkilinin akli dengesinin yerinde olmadığını ve bu nedenle tutuklanma sebebinin ortadan kalktığını öne sürerek tahliyesini talep etti.

İfadelerin ardından ara kararını açıklayan hakim, sanık Karaca’nın akli dengesinin yerinde olup olmadığına ilişkin Adli Tıp Kurumu’ndan rapor alınmasına karar vererek duruşmayı 27 Şubat’a erteledi.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy