Cep telefonu yüzünüze zarar veriyor! Ne alaka demeyin bakın sebebi neymiş…

Uzmanlar, bilgisayar, telefon benzer biçimde cihazların yaymış olduğu ışınım mevzusunda devamlı uyarıyor. Bu cihazların zararlarına bir yenisi daha eklendi. Bilgisayar ve telefon ekranlarının yaymış olduğu mavi ışık cilde zarar veriyor.

Abone ol

Bilgisayar ve telefon ekranlarının gözlere ne kadar zarar verdiğini biliyoruz. Sadece bir tek göze değil, yüze de zarar verdiği ortaya çıktı. Bu sonuca, Covid-19 döneminde ekran kullanımının artması sonucunda yüzde farkedilen değişimler yardımıyla varıldı. 

Yaşlılığa ve lekelenmeye niçin oluyor

Mavi ışık, güneş ışığında bulunan görünür ışık spektrumunun ( 380 – 500 nanometre) bir kısmı olarak tanımlanıyor. Bu ışık bununla beraber iç mekan aydınlatması, bilgisayar ekranları ve akıllı telefonlar benzer biçimde yaygın elektronik cihazlar tarafınca da yayılıyor. Mavi ışığın UV ışığından daha derine nüfus etmiş olduğu düşünülse de meydana getirilen emekler cilt kanserinin gelişimiyle ilişkili olmadığını gösteriyor. Dermatoloji Uzmanı Dr. Makbule Dündar, “Maruz kaldığımız mavi ışığın bir çok güneşten gelir. Cihazların yaymış olduğu mavi ışığın miktarı güneş tarafınca yayılanın bir tek minik bir kısmını oluşturur. 

Cep telefonu yuzunuze zarar veriyor Ne alaka demeyin bakin sebebi

Bilhassa Covid-19 döneminde telefon ve bilgisayar kullanımın arttığı gerçeği var. Elektronik cihazlar, cilt yaşlanmasını ve lekelenmeyi artırabiliyor. Bunun bilimselliği hemen hemen kanıtlanmamış olsa da, uzmanlar uyarıyor. 

Hormon üretimini ve uykuyu negatif etkiliyor 

Bilim adamları güneşten ve cihazlardan gelen mavi ışığın göz yorgunluğu ve göz kuruluğuna niçin olup katarakt ve yaşa bağlı makula dejenerasyonunu hızlandırabileceğini söylüyor. Bazı çalışmalarda, hormon üretimini ve uyku standardını bile negatif yönde etkileyecek bir dengesizlik yaratabileceği belirtiliyor.

Mavi ışık lekelenmeye yol açıyor

Dr. Makbule Dündar, “Mavi ışığın cilde nüfus etmesinin reaktif oksijen türlerine niçin olup bunun DNA hasarına, kolajen ve elastin liflerde hasarlanmaya yol açabileceği üstünde durulan mevzular içinde yer almaya başladı.’’ dedi. 

Evden çalışan insanların dışarı çıkmamalarına karşın, yüzlerindeki lekelerin arttığı görüldü. Bunun sebebinin cihazlardan yayılan mavi ışığa bağlı olduğu düşünülüyor. 

Telefon parlaklığını kısmak çözüm olabilir

Bilgisayar ekranı haricinde tabletler ve cep telefonları da birer mavi ışık deposu olarak görüldüğü için telefonun ekran parlaklığını azaltmak ve kulaklık kullanarak yanaktan uzaklaştırmak tavsiye edilen tedbirler içinde bulunuyor. Elektronik cihazlar için mavi ışığı engellemiş olan yada azaltan oftalmolog onaylı bir ekran koruyucu kullanılmasının da oluşabilecek hasarı azaltabileceği belirtiliyor. 

Ek olarak güneş lekelerinden korunmak için bir tek yazın değil, kışın da sürmek gerekiyor. Güneş kremi mavi ışığa karşı da etkili oluyor. 

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy