CHP’den istifa eden Aslı Baykal sessizliğini bozup konuştu

CHP’den istifa eden Aslı Baykal, sebeplerini CHP’yi eleştirerek deklare etti. Baykal, CHP’nin ‘laikliği savunmaktan uzaklaştığını’ belirterek, Atatürkçülerin CHP’de temsil zeminini yitirdiğini söylemiş oldu.

Abone ol

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) eski Genel Başkan Deniz Baykal’ın biyokimya profesörü olan, Ankara’da oturan kızı Aslı Baykal, 31 Ekim’de toplumsal medya hesabından CHP’den istifa ettiğini paylaştı.

Toplumsal medya hesabından “Siyasal parti üyeliğiniz sonlandırılmıştır” yazılı mesajı paylaşan Aslı Baykal, muhabirin “Niçin istifa ettiniz?” sorusuna “Gördüğüm lüzum üstüne yazmanız kafi” yanıtını verdi ve daha çok konuşmak istemediğini söylemiş oldu.

Baykal’dan CHP’ye eleştiriler

Üstünden neredeyse iki hafta geçmesine karşın Aslı Baykal’dan istifa nedenine ilişkin bir izahat gelmedi. Bu sessizlik Baykal’ın 8 Kasım’da ‘Türkiye’nin Bağımsız ve Bağlantısız Fikir Kuruluşu’ MASA’ya konuk olmasıyla son buldu. Baykal, burada CHP’den niçin istifa ettiğine ilişkin açıklamalarda bulunmuş oldu. Baykal’ın açıklamalarında CHP’ye yönelik sert eleştirileri dikkat çekti.

‘Laikliği korumak için çaba sarfeden bir parti olmaktan çıktı’

MASA’dan Mustafa Aksoy’a konuşan Baykal, CHP’yi eleştirirken ‘politik manevraları, karar alma süreçleri ve gayri ulusal tutumu’ üstünden itirazlarını dile getirdi. Atatürkçülerin CHP’de temsil zeminini yitirdiğini ve laikliği korumak için çaba sarfeden bir parti olmaktan çıktığını belirten Baykal, CHP’nin ‘millet aşırı İslamcı görünümlü oluşumlara’ alan açtığını söylemiş oldu. CHP’yi ‘tren’ olarak nitelendiren Baykal, altılı masaya ilişkin de eleştirilerini dile getirdi. Baykal, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın “Türkiye’nin Said-i Nursi modeline ihtiyacı var” sözlerine dikkat çekerek, bu sözlerin ne iktidar partisi ne de Atatürkçüler tarafınca ‘hazmedilebilir’ bir durum olmadığını beyan etti.

‘Merkez Parti taklidinden öteye gidemiyor’

CHP’yi ‘ulusal değerleri hissetmemek’ ve ‘gayri ulusal odaklarla diyalog oluşturmak’ ile eleştiren Baykal, CHP’nin gelecek için ümit vermediğini kaydetti. Baykal, CHP’nin değişiklik kavrayışını ise ‘tarihsel mirasın reddi, ideolojik boşluk ve cemaatlere yaranma’ olarak tanımladı. CHP’nin her seçmene ‘yaranmaya’ çalmış olduğu için ‘tutarsız’ mesajlar verdiğini dile getiren Baykal, CHP’nin ‘merkez parti taklidinden öteye gidemediğini’ söylemiş oldu. Baykal, CHP’nin siyasal rengini kaybetmeye başladığını belirterek, “Bu politika formu CHP’yi kimliksiz bir yapıya büründürmüş ve sığ politikaların mahkûmu haline getirmiştir” dedi.

Helalleşme yorumu: CHP’nin ana unsurlarıyla vedalaşma

Baykal, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘helalleşme’ girişimini ise ‘eskinin reddi’ ve ‘CHP’nin ana unsurlarıyla vedalaşma’ olarak yorumladı. Helalleşme girişimini CHP’nin parti politikalarından dolayı ‘özür dileme’ hareketi olarak ifade eden Baykal, “Geçmişi yüzyıla dayanan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan CHP’nin temel siyaseti için özür dileyip bunu yok saymak hafızayı silmektir” diye kaydetti.

‘CHP gayri ulusal bir pozisyona geldi’

CHP’nin ciddi bir savrulma yaşadığını belirten Baykal, “Bu savrulmadaki en can acıtıcı noktanın CHP’nin gayri millî bir pozisyona gelmesidir” dedi. Baykal, CHP’nin iki yıl süresince kurultayı toplamamasını ‘değişik seslere, çözüm önerilerine kulak tıkamak’ olarak değerlendirdi. Baykal, bahsetmiş olduğu bu anlayışı ise ‘anti-demokratik’ olarak vasıflandırdı.

‘Atatürkçüler Millet İttifakı’nda savaşım alanı bulamayacak’

CHP’nin bugünkü yükünü taşımaktan utandığını söyleyen Baykal, Mustafa Kemal Atatürk’ün partisi olarak malum siyasal mirasın artık geçmişte kaldığını belirtti. Baykal, CHP ve Millet İttifakı çatısı altındaki siyasal oluşumların Mustafa Kemal Atatürk’ün mirasını taşıyamayacağını dile getirerek, “Atatürkçüler bu dönem itibariyle savaşım alanı olarak Millet İttifakı’nda hiçbir şekilde imkân bulamayacaklardır” ifadesini kullandı.

Baykal, Türkiye’nin yeni bir siyasal partiye gerekseme duymadığını da savundu. CHP ve Millet İttifakı ile ortak değerleri paylaşmadığını belirten Baykal, istifasının temel sebebinin bu bulunduğunu altını çizdi.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy