Çin’in Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerinin BM’de tartışılması önerisi reddedildi

cinin dogu turkistandaki insan haklari ihlallerinin bmde tartisilmasi onerisi reddedildi

Çin’in Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerinin Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nde tartışılması önerisi, bir çok Müslüman ülkenin ‘hayır’ oyu kullanımı sebebiyle reddedildi. 

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet’nin geçen ay kamuoyu ile paylaşılan raporunda, Doğu Türkistan’da insanlığa karşı kabahat teşkil edebilecek “ciddi insan hakları ihlalleri işlendiği” ifadeleri yer almıştı.

Raporun peşinden ABD ve İngiltere’nin başını çekmiş olduğu Batılı ülkeler harekete geçerek Çin’in Doğu Türkistan’daki Uygur ve öteki Müslümanlara yönelik baskılarını görüşmek suretiyle BM İnsan Hakları Konseyi’nde bir münakaşa yapılması için önerge sunmuştu

Sadece 47 üyeli İnsan Hakları Konseyi’nde meydana getirilen oylamada 17 ülke lehte, 19 ülke aleyhte oy kullandı, 11 ülke de çekimser kaldı. 

Pakistan, Özbekistan, Kazakistan, Endonezya, Sudan, Senegal, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Moritanya, Nepal, Namibya, Kamerun, Çin, Fildişi Sahili, Küba, Gabon, Bolivya, Eritre ve Venezuela, ‘hayır’ oyu veren ülkeler oldu. 

Oylama, Batı ile Pekin arasındaki siyasal ve diplomatik gücün sınanması anlamına geliyordu.

Keza Çin’in insan hakları mevzusundaki sicili ilk kez konseyde hususi gündem maddesi olacaktı. 

Öneriyi destekleyen ülkeler ise ABD, İngiltere, Çekya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Honduras, Japonya, Litvanya, Lüksemburbg, Marşal Adaları, Karadağ, Hollanda, Paraguay, Polonya, Cenup Kore ve Somali’ydi. 

Oylamada Brezilya, Gambiya, Hindistan, Meksika, Arjantin, Ermenistan, Benin, Libya, Malavi, Malezya ve Ukrayna çekimser kaldı. 

Önerinin geçmemesi, Çin Kominist Partisi‘nin 16 Ekim’de başlamış olacak ve muhtemelen mevcut önder Şi Cinping’in üçüncü dönem için tekrardan başkanlığa getirileceği 20. parti kongresi öncesi Pekin adına diplomatik bir kazanım olarak değerlendirildi. 

Ayrıca önerinin reddedilmesi, Cenevre merkezli İnsan Hakları Konseyi’nde ‘hayır’ oyu verenler tarafınca oylama sonrası uzun süre alkışlandı. 

Çin’in Doğu Türkistan’daki ihlallerine yönelik oturumun BM’de gerçekleşebilmesi için oy veren ülkelerin salt çoğunluğu gerekiyordu.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy