Çocuklarda kusma ve öksürük salgını zincir gibi yayıldı uzmanlar ipuçlarını verdi…

Okulların açılmasıyla birlikte çocuklarda ishal, kusma ve öksürük şikayetçileri artmaya başladı. Bazı viral enfeksiyonların süratli bir halde atlatıldığını söyleyen çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Dr. Sadiye Altunkaya evlatları salgın hastalıklardan korumanın yollarını söyledi.

Abone ol

Çocuklar, okulların açılmasıyla beraber salgın hastalıklara karşı daha savunmasız hale geliyor. Bilhassa çocuklar içinde görülen kusma, öksürük, ishal gibi salgın hastalıklar kimi zaman birkaç gün geçse de, kimi zaman haftalarca sürebiliyor.  Dr. Sadiye Altunkaya, evlatları hastalıklardan korumanın ipuçlarını paylaştı…

Sınıflar havalandırılmalı

Dr. Sadiye Altunkaya, evlatların bulunmuş olduğu ortamların, bilhassa en oldukça zaman geçirdikleri alan olan sınıfların iyi havalandırılması icap ettiğini söylemiş oldu. 

Birçok değişik sebepten dolayı günümüzde çocuklarda viral enfeksiyon ortaya çıkmaktadır. Bilhassa havadaki ani ısı değişimlerinden evlatların ciddi anlamda etkilenebileceğini söylemek mümkün. Bu sebeple mevsimsel özelliklerin kaybolması ile birlikte viral enfeksiyonların ortaya çıktığını ifade etmek gerekir. Virüsler ısı değişimlerine dayanıklı oldukları için bu geçişleri esnasında insanlara ciddi anlamda etki eder. Böylece oldukça süratli yayılır ve çocuklarda viral enfeksiyonu ortaya çıkar. En önemlisi kapalı ve yeterince havalandırılmayan alanlar viral enfeksiyon noktasında mühim bir sorun teşkil eder. Yeterince havalandırılmayan sınıflar da hastalıkların yayılmasına sebep olur. 

Cocuklarda kusma ve oksuruk salgini zincir gibi yayildi uzmanlar ipuclarini

Devamlı olduğu gibi hijyene ehemmiyet verilmeli

Rahat önlemler ile grip, ishal gibi hastalıklardan korunmanız mümkün. Hijyene devamlı olduğu dikkat edilmelidir. Ufaklıklara okulda sık sık elini yıkaması gerektiği tembih edilmelidir. Eve ulaştığında de ilk işi derhal ellerini ve yüzünü yıkamak olmalıdır. Zor olsa da okulda yakın temastan kaçınılmalı. Mümkünse maske kullanılmalı. İçilen suya da dikkat edilmeli. Öksürürken ağızlarını ellerinin tersiyle ne olursa olsun kapatmalılar. Ev ortamında sigara dumanı asla olmamalıdır. Tertipli uyku oldukça mühim. Her gün dişler ne olursa olsun temizlenmeli.

Ev halkına salgın geçebiliyor

Çocuklar salgın hastalıklara çoğu zaman okulda yakalanıyor. Okullar açıldığında bu tür hastalıklar genel anlamda çocuktan ev halkına da geçebiliyor. Anne ve babalar da çocuktan derhal sonrasında hastalanabiliyorlar. Hijyen kurallarına uymak, sıhhatli beslenmek ve hastalanan çocuklarla ilgilenirken maske takmak önemlidir. 

Bitkisel çözümler

Bir çeyrek dilim limon, bir miktar ıhlamur, elma kabuğunu soyup çekirdekleri ile birlikte bir elma, 2 tane karanfil ve tarçın. Bu karışımı ılık suda çözümleyerek karıştırın. Gün içinde evlatların içmesi gerekiyor. Bir başka bitkisel çözüm ise, ılık suyun içine bir tatlı kaçık tereyağı, bir yiyecek kaşık pekmez atarak karıştırın. Sonrasında içirin. 

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy