Cumhurbaşkanı Erdoğan dahil birçok lider Kraliçe 2. Elizabeth için başsağlığı mesajı yayımladı: ‘En içten taziyelerimi sunuyorum’

Kraliçe 2. Elizabeth

Kaynak, EPA

8 Eylül 2022, 22:19 +03

Güncelleme bir saat ilkin

Kraliçe 2. Elizabeth’in 96 yaşlarında yaşamını kaybetmesinin peşinden dünya liderlerinden İngiltere’ye arka arkaya taziye mesajları geliyor.

ABD Başkanı Joe Biden, Kraliçe 2. Elizabeth’in eşi olmayan bir haysiyete ve sebata haiz bir devlet bayanı bulunduğunu söylemiş oldu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 2. Elizabeth’i sürekli “Fransa’nın dostu” olarak hatırlayacağını belirtti. Macron, 2. Elizabeth için, “Son yüzyıla ve ülkesine damga vurdu” dedi.

İtalya Başbakanı Mario Draghi de 2. Elizabeth’i İngiltere’ye hizmetleri sebebiyle övdü.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, 2. Elizabeth’in zerafetinin, itibarının ve azminin dünya genelinde takdir gördüğünü altını çizdi. BM Güvenlik Konseyi’nde Kraliçe 2. Elizabeth için bir dakikalık saygı duruşunda bulunulmuş oldu.

İrlanda Başbakanı Micheál Martin de, 2. Elizabeth’in 2011’de ülkesine yapmış olduğu devlet ziyaretinin ülkesi ve İngiltere arasındaki ilişkilerin normalleşmesinde kilit rol oynadığını hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamayla Kraliyet Ailesi’ne taziyelerini sundu.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da İngilizce ve Türkçe attığı tweetlerinde Kraliyet Ailesi ile Birleşik Krallık halkına başsağlığı diledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kral 3. Charles’a yollamış olduğu mesajında “Bu onarım edilemez kaybın karşısında size sabır ve cesaret arzuluyorum. Tüm Kraliyet Ailesi üyeleri ve Birleşik Krallık halkına samimi başsağlığı dileklerimi ve desteğimi iletmenizi arzuluyorum” dedi.

Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco Kral 3. Charles’a yollamış olduğu telgrafta Kraliçe’nin ölümünden derin üzüntü duyduğunu dile getirdi ve “Müteveffa Kraliçe’nin sonsuz istirahati için yakarma eden, kaybı için yas tutan her insana gönülden katılıyorum” ifadelerini kullandı.

İspanya Kralı Felipe de Kral 3. Charles’a başsağlığı dileklerinde bulunmuş oldu ve Kraliçe 2. Elizabeth’in tüm yaşamını Birleşik Krallık ve Şimal İrlanda’ya vakfederek, vazife bilinci ve sadakatiyle kendilerine örnek teşkil ettiğini belirtti.

İngiliz Uluslar Topluluğu üyesi ülkelerden de İngiltere’ye hızla başsağlığı mesajları geldi.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, 2. Elizabeth’in ölümünün kendisine acı verdiğini söylemiş oldu, onun kamusal yaşamda onur ve tevazunun en güzel örneği bulunduğunu belirtti.

Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi, 2. Elizabeth’in dünya tarihinde altın harflerle hatırlanacağını altını çizdi.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, “Kraliçe’nin Kanadalılara verdiği hizmet, ülkenin tarihinde hep mühim bir parça olacaktır” dedi.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern ise övdüğü 2. Elizabeth için “Muhteşem bir yaşamı oldu” diye konuştu.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy