Cumhurbaşkanı Erdoğan: Faizi tek haneye indirmeliyiz, faizi düşürerek paramıza değer kazandıracağız

erdoğan

Kaynak, Getty Images

28 Eylül 2022, 22:58 +03

Güncelleme 27 dakika ilkin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Faizimizi tek haneli rakama indirmeliyiz” dedi.

Televizyonda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ve Avrupa’daki faiz artırımlarının düşük bulunduğunu söylemiş oldu ve “Para piyasası kurulu yüzde 12’ye indirdi. Temennim odur ki bundan sonraki toplantısında bunu birazcık daha indirmek suretiyle faizimizi tek haneli rakama indirmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Türk Lirası’nın değer kaybetmesine dair bir soruya ise şöyleki cevap verdi:

“Biz altı sıfırı attığımız vakit TL değer kazanmıştır mı? Biz altı sıfırı attık. Tuvaletin fiyatı 1,5 milyondu. Altı sıfırı atınca paramız aniden değer kazanmıştır.

“Biz yavaş yavaş paramıza değer kazandırmanın gayreti içinde olacağız. Neyle? Faizi düşürmek suretiyle.

“Yatırımcı daha ucuz krediyle daha çok yatırım yapabilecek. Faiz artarsa yatırımcı finans sektörüne çalışıyor. Soygun orada. Biz o soygunu engelliyoruz.

“Şu anda Merkez Bankası’nın enerjisini kaybetmesini bekleyenler avucunu yalamaya devam edecekler.”

‘CHP bir ulusal güvenlik sorunudur’

Mersin’deki polis evine hücum eden eski Azadiya Welat gazetesi muhabiri Dilşah Ercan’ın, CHP’nin 2013’te hazırladığı tutuklu gazeteciler raporunda yer almasını eleştiren Erdoğan, “CHP’nin bu teröristlerden birini geçmişte gazeteci olarak savunması gündeme geldi. Devletin sözüne kulak verselerdi bu şekilde utanılacak duruma düşmezlerdi” dedi ve ekledi:

“CHP bir ulusal güvenlik sorunudur. Bunların ne olursa olsun terörle, dağla bağlantısı var. Bunların yapmış olduğu hükümet eleştirisi değil, hükümet düşmanlığı” dedi ve ekledi:

“İnternet sitelerinde ‘tutuklu gazeteci’ diye gösterdikleri raporu hala gezdiriyorlar, demek ki teröristin arkasındalar.

“Şu an Edirne’de tutuklu mahkum olanların durumu da aynı. Diyarbakır’da suçsuz evlatlarımızın, ‘sokağa çıkın’ sözleriyle ölümüne yol açmadılar mı?”

Erdoğan, yarın Putin’le görüşeceğini de söylemiş oldu.

Nükleer cenk endişelerine dair bir soruya ise “Bunu düşünmek bile istemiyorum” diye cevap verdi.

Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki bölgeleri ilhak etmesinden kaygı duyduğunu belirten Erdoğan, “Tanıdığım Sayın Putin, bir şeyi kafasına koyarsa yapar” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Rusya’dan tahıl ve gübre ihracatının yakında başlamasını umduğunu da söylemiş oldu.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, yeni toplumsal konut projelerinde ödenecek taksitlerin durağan(durgun) olmamasına dair eleştirileri sorulan Erdoğan “Sayın Kılıçdaroğlu’nun daire ihtiyacı mı var? Güvence istediğine gore bu şekilde bir ihtiyacı var herhalde. Bu şekilde bir gereksinim var ise TOKİ’ye müracaat eder, bitmiş olan konutlardan bu şekilde bir olanak ona bilinebilir” dedi.

Erdoğan yeni konutlar için inşaatların 25 Ekim’de başlayacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOKİ konutları için başvuruların 5 milyonu geçtiğini, projeye başlarken bunu tahmin edemediklerini söylemiş oldu.

Erdoğan ek olarak evini kendi yapmak isteyenler için hazırlanacak arsa sayısının da 1 milyona çıkarılacağını duyurdu.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy