Dart misyonu: NASA’nın uzay aracı 11 milyon kilometre uzaklıktaki asteroide tam isabetle çarptı

(*11*)

vuruş anı.

Kaynak, NASA/JHU-APL

31 dakika ilkin

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Dart misyonu kapsamında fırlattığı uzay aracı Dimorphos adlı bir asteroide tam isabetle çarptı.

Dart misyonu, büyük ölçekli bir asteroidin Dünya’ya çarpmasını engellemenin zorluklarını tespit etmeyi hedefliyordu.

Kasım 2021’de fırlatılan uzay aracı, yolculuğunu tamamladığında asteroide çarptı ve hızıyla yörüngesini değiştirmeye çalıştı.

Tecrübe etme Dünya’dan 11 milyon kilometre uzaklıktaki Dimorphos asteroidi üstünde yapılmış oldu.

NASA, Dimorphos’un Dünya için herhangi bir çekince oluşturmadığını ve bu denemenin de asteroidi bizlere doğru yönlendirmeyeceğini belirtti.

Dart’ın üstündeki kamera, 160 metre genişliğindeki Dimorphos’a çarptığı ana kadar her saniye bir fotoğraf yolladı. Fotoğraflar çarpma anında uzay aracının da yok olmasıyla kesildi.

(*11*)

astreoidle.

Kaynak, NASA/ JHU-APL

Aynı zamanda Dart vesilesiyle taşınan ve birkaç gün ilkin uzaya bırakılan 14 kilogram ağırlığında, İtalya yapımı LiciaCube adlı bir nano uydu da uzay aracının Dimorphos’ta oluşturduğu krateri fotoğraflayacak.

LiciaCube’un çekmiş olduğu fotoğraflar gelecek günlerde dünyaya ulaşacak.

Uzmanlar gökyüzü araştırmaları ve istatistiksel analizler yardımıyla Dünya’ya çarpması durumunda tüm yaşamı yok edebilecek asteroidlerin yüzde 95’inin tespit edildiğini ve bunların herhangi bir çekince oluşturmadığını söylüyor.

Ancak insanlık üstünde oldukça büyük tesirleri olabilecek ve hemen hemen tespit edilmemiş daha ufak asteroidler olabilir.

Dimorphos şeklinde bir asteroidin Dünya’ya çarpması durumunda 1 kilometre çapında ve yüzlerce metre derinliğinde bir krater oluşabilir ve bunun tesiri oldukça büyük olur.

Bundan dört yıl sonrasında Avrupa Uzay Ajansı’na ilişkin üç uzay aracı, Hera adlı bir misyonla Didymos ve Dimorphos’ta takip emekleri gerçekleştirecek.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy