Depp vs Heard, Vardy vs Rooney: toplumsal medya bayanların hayatlarını iyi mi bir şakaya dönüştürüyor?

0

[ad_1]

Son zamanlarda meydana getirilen yanlışları kabul etme eğiliminden sonrasında, kitle yazışma araçlarının artık hanım ünlülere eskisinden daha iyi davranacağını düşünebilirsiniz. Bedenler ve seçimler hakkında daha feminist bir haber olsun, #MeToo’dan bu yana bayanların özerkliğiyle ilgili bir hesaplaşma yada Britney Spears benzer biçimde pop yıldızlarının magazin dergilerinde iyi mi yer aldığına dair tartışmalar olsun, son beş yıl işlerin iyi mi olduğuna dair korku içinde bakmamıza niçin olabilir. Noughties’te – ve şimdi her şeyin fazlaca daha iyi olduğundan güvenli olabiliriz.

Devamlı yapıldığını varsaydığımız türden bir toplumsal ilerleme. Fakat yüzeyin altında, kamuoyunda hanımefendiler için gerçekte ne değişti? Hakikaten daha azca rahatsızlık mi yaşıyorlar ve mühim seviyede değişik işlem görüyorlar mı? Yoksa fena bir tek paketlenip daha gizli saklı yollarla mı teslim ediliyor?

Bu soruların yanıtları, son aşama kamuoyuna duyurulan iki meşhur davasının hakim olduğu geçen ay bir an için gözlendi: İki futbolcunun eşi, İngiltere’de Rebekah Vardy ve Coleen Rooney ve Johnny Depp ile Johnny Depp arasındaki “Wagatha Christie” davası. Amber Heard, ABD’nin Virginia eyaletinde eski evli iki erkek oyuncu içinde bir karalama davası. Tartışılan davaların ciddiyeti farklılık gösterse de – Vardy vs Rooney mahremiyet ve karacılık ile ilgiliyken, Depp vs Heard özünde aile içi şiddetle ilgili – ikisi de ciddi, yaşamı değiştiren mevzulara değiniyor. Bununla beraber, yalnızca toplumsal medya yada ana akım basının bir çok vesilesiyle haber aldıysanız, fark etmediğiniz için affedilirsiniz.

Toplumsal medyada her iki dava da alay ve alay mevzusu oldu. Vardy vs Rooney’de, duruşmadan alıntılar, büyük bir vahiy yada içerdikleri mesajın ağırlığı sebebiyle değil, iki hanımdan birini aptal benzer biçimde gösterdiği için tertipli olarak viral hale geldi. Makaleler, davanın öznelerini şakanın kıçı haline getirmeyi amaçlayan ayrıntılarla dolu “anahtar” anları özetleyen hararetli bir hızla gösterildi. Birçok detay, ünlülerin yargılanmasından daha müstehcen ve hatta daha aptalca olsa da, bildiri açık: Mühim olan bu bayanların aptal olması ve yaşamlarının ve endişelerinin yalnızca bir gülmece deposu olmasıdır.

Bu cevap tahmin edilebilir – kişilerarası sığır eti olarak aşırı basitleştirilebilecek şeyler için kavga eden iki hanım, normal olarak, değersiz tabloid yemi olarak belirlenecek. Argüman, Noughties Wags ve hanım ünlülere yeni bir saygıyla iyi mi davranılması gerektiği mevzusunda senelerce devam eden tartışmalara karşın, bu davanın ciddi olmadığıdır. Gerçek problemler vardır hak ettikleri ciddiyet verildi. Sadece aile içi istismar benzer biçimde emsalsiz daha ciddi bir mevzuda aynı toplumsal medya vakit çizelgelerine baktığımızda, tepki o denli değişik mı?

Depp’in altı haftalık duruşma esnasında, bir dövüşten sonrasında duvarlarına kendi kanıyla mesajlar yazdığı da dahil olmak suretiyle korkulu itiraflarına karşın, web ve gazeteler Heard’ın ifadesinin bir uydurma olduğuna karar verdi. TikTok’ta, gözyaşlarıyla dolu hikayeleriyle alay eden memler ve dudak senkronizasyonları milyonlarca izleyiciyi bir araya getiriyor. Twitter’da #AmberHeardIsAPsychopath ve #AmberHeardIsALiar benzer biçimde hashtag’ler aynı anda on binlerce tweet ile trend oluyor. Heard ek olarak karşı karşıya tacize de maruz kaldı; Depp fanatikleri çevrimiçi paylaşmak suretiyle videolar çekmek için adalet sarayı binasının dışına akın etti, onu “Amber Turd” olarak tasvir eden kostümler giydi ve Depp bir ünlüymüş benzer biçimde yanından geçerken zevkten ciyakladı. karşılama ve selamlaşma.

Toplumsal medya, memler, alaycı videolar ve tweet uzunluğundaki aşırı basitleştirmeler vesilesiyle, bu iki vakayı da kurguya yakın bir şeye dönüştürmeye destek oldu, sanki bu hanımefendiler bir tek hayatları çevrimiçi paylaşılan kliplerin ve alıntıların ötesinde olmayan bir hikayedeki karakterlermiş benzer biçimde. Istekli seyirciler, gerçek insanoğlu olduklarını umursamalarına gerek kalmadan onları bir kol mesafesinde tutabilir.

Ortaklarımızdan gelen içerik

Net sıfıra giden daralan yol

Ağaç dikme yanılgısı

İşletmeniz kurumsal iklim raporlamasına hazır mı?

O halde bu durumlarda kazanan, bir şahıs ya da taraf değil, onların çevresinde inşa edilen makinelerdir: magazin dergileri ve platformlar. Her iki olay da, gerçek hayatlar dramaya dönüşürken bir izleyiciyi iyi mi çekebileceklerini gerçek zamanlı olarak öğrenen toplumsal medya şirketleri için tehlikeli bir emsal teşkil ediyor. Harry Clarke-Ezzidio’nun Depp’e karşı Heard’ın memeifikasyonu hakkında yazdığı benzer biçimde yeni devlet adamı: “Memler ve kaotik TikTok’larla örneklenen davadaki kötüye kullanma ve hücum iddialarına yönelik yüzsüz kapsama ve küçümseyici tutum – kamuoyunun iyi mi oluştuğuna dair yeni ve kaygı verici bir şablon oluşturabilir: sınırda kabileciliğe dayalı, nüanstan yoksun bir şablon ve eleştirel düşünme.”

Bu vakaların dünyalar kadar değişik bulunduğunu yada derhal görülebilecek olandan daha çok ortak noktası bulunduğunu düşünseniz de, kamuoyunun tepkisinin merkezinde medyanın bayanların hayatlarını eğlence olarak görme eğilimi yatmaktadır – onlar kötü karakter haline geldikçe, latife ya da daha sık olmamakla beraber, her ikisinin de sapkın bir karışımı.

Depp – Heard davasının sondan bundan önceki günü olan 26 Mayıs Perşembe günü, Heard kürsüye çıktı; oradayken, ilk kez almış olduğu toplumsal medya istismarını kabul etti. Her gün rahatsızlık ediliyor, aşağılanıyor, tehdit ediliyorum” dedi. “Bu acı verici ve bu, herhangi bir insanoğlunun yaşaması için aşağılayıcı… Ve bir ihtimal bunu unutmak kolaydır, fakat ben bir insanım.”


Leave A Reply