DEVA ve Gelecek partilerine giden seçmen AK Parti’ye geri dönüyor! İşte son anket

AKSOY Araştırma’nın Ekim ayı anketi çıktı. 26 ilde meydana getirilen ankete bakılırsa AK Parti’nin oylarında DEVA ve Gelecek Partisi’nden kayan seçmen sebebiyle artış var. Doğrusu DEVA ve Gelecek Partisi’ne giden AK Parti seçmeni geri dönüyor. İki ittifak arasındaki oy farkı ise ortalama 2 puan.

Abone ol

AK Parti’nin küskün seçmeni son dönemde atılan adımların arkasından geri dönüyor. Aksoy Araştırma, her ay tertipli olarak yapmış olduğu Türkiye Ekranı’nün Ekim neticelerini paylaştı. Bilgisayar Destekli Telefon Anketi yöntemiyle gerçekleştirildiği belirtilen emek harcama için 26 ilde 1537 kişiyle görüşüldü. Anketin yüzde 95 itimat aralığında yüzde 2,5 hata oranı ile yapıldığı kaydedildi.

Aksoy Araştırma sonuçlara ilişkin “Araştırma sonuçlarına bakıldığında geride bıraktığımız aylara bakılırsa AK Parti’nin oylarında 2 puana yakın bir artış görülmekte. Bu artış anlamlı oranda DEVA ve Gelecek Partisi’ne oy veren seçmenin AK Parti’ye yönelmesinden kaynaklanmakta” ifadeleri kullanıldı.

“Bu pazar bir milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna iştirakçilerin yüzde 31.7’si soruya AK Parti yanıtını verirken, yüzde 28.1’lik bir kesim ise tercihini CHP’den yana yapmış oldu. Listenin üçüncü esnasında yüzde 13.3 ile Meral Akşener liderliğindeki İYİ Parti yer aldı. HDP de yüzde 11,2 oy oranına haiz. HDP’yi yüzde 7.4 ile MHP takip etti.

Aksoy Araştırma’nın anketine katılanların verdikleri cevaplar (kararsızlar dağıtıldıktan) şöyleki:

DEVA ve Gelecek partilerine giden secmen AK Partiye geri donuyor

İşte partilerin geçen yıl ocak ayından bu yana oy oranlarındaki değişimi…

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy