Organik Bağlantılar: Arılar ve Pantolon – Superior Telegram

0

[ad_1]

KABLO – Görkemli bir bahar sabahı St. Peter’s Dome ve Morgan Falls parkurunun başındaki park yerini boş bulduğuma şaşırdım.

Bu güneş ışığını kim kaçırabilir? Doğal, orman hayal kırıklığı yaratacak kadar sessizdi bu sebeple göçmen ötleğenler tam olarak geri dönememişti fakat sivrisineklerin vızıltısı da görkemli bir halde yoktu.

Gene de, başka türden bir vızıltı duymadan ilkin uzun sürmedi. Sesi alçak ve yerden alçak, kulağa her ne geldiyse büyük geliyordu. Patika, pitoresk akarsu geçişlerinden birine giden yolda ufak bir vadiden geçiyordu ve kır çiçekleri hafifçe yükselen tepeleri kaplıyordu. Ses durakladı. Ben de durup kır çiçeklerine daha yakından bakmak için vakit ayırdım.

Dere süresince bataklık kadife çiçeklerinin güneşli yüzlerini çoktan görmüştüm; sıkıca sarılmış beyaz trillium tomurcukları hala sıcak yeşil pelerinlerine sarılı; Noel ışıkları benzer biçimde parlayan küçük sarı çiçekleri olan yuvarlak deri yapraklı çalılar; ve pembe çizgili taç yapraklarıyla bahar güzelliğinin peri halıları.

Bu varlıklı şeker akçaağaç-ıhlamur ormanı özeldir ve Chequamegon-Nicolet Ulusal Ormanı’nda kır çiçeklerinin tadını çıkarmak için en iyi yerlerden biridir. Wisconsin DNR tarafınca Eyalet Organik Alanı (SNA) ve ABD Orman Hizmetleri tarafınca Organik Araştırma Alanı (RNA) olarak belirlenmiştir.

Burada, akçaağaç ağaçları nemli topraktan gıdaları çeker ve peşinden onları bir güz turuncu ve sarı yağmurunda geri dönüştürür. İçbükey eğimler, çürüyen yaprakların kompostunu yoğunlaştırır ve sonuçta ortaya çıkan tınlı toprak, en dik kaya çıkıntıları ve kumlu taşkın yatakları haricinde hepsini kaplar. Yalnız birkaç hafta içinde, bu akçaağaçlar toprak besinlerini gökyüzüne geri gönderecek ve geniş yeşil yaprakları bir kez daha şeker fabrikalarını beslemek için ihtimaller içinde her fotonu yakalayacak.

Ayrıca, bahar kır çiçekleri öfkeyle büyür. Varlıklı, nemli toprakta bulunan kaynaklarla ve bolca güneş ışığı ile sıcak sıcaklıkların örtüştüğü kısa pencereyle, köklerinde depolanan enerjiden filizlenir, çiçek açar, tozlayıcıları çeker, tohum bırakır ve depolarını görünür kısımları gölgelerde çözülmeden ilkin yeniler. .

Bu fazlaca yakında gelecek. Bu aydınlık sabah, sıcak güneş boynumun arkasını yaktı ve akçaağaç tomurcukları hala genişlemiş, sadece hemen hemen patlamamış uzun zonalı sürgünlerdi. Gene de yosun kaplı kayalar, gölgeli bir geleceğin ipuçlarını veriyordu ve bunların içinde bu yamaçta avuç dolusu dantel benzer biçimde yeşil yapraklar vardı.

Bir çok kümenin ortasından filizlenen pembe bir sap ve oyuncak bebek evi günlerime uygun bir sahneydi. Dutchman’ın pantolonunun ufak beyaz çiçekleri, kuruması için asılmış kabarık ufak kısa pantolonlara benziyor. Bel bantları -aslında yansıtılmış taç yaprak uçları- alımlı bir sarıdır. Ve her pantolon bacağı, enerji açısından varlıklı sıvıyla dolu bir nektar mahmuzudur.

Hollandalının pantolonuna fanatik kalınca ses geri geldi. Ben de bir hareket kıvılcımı yakaladım ve ikisini de bir takım çiçekte duran zikzak bir rotada takip ettim. Koca arı, kemerli gövdeye konduğunda, onun ağırlığı altında alçaldı.

Yeni ortaya çıkan kraliçe bombus arılarının kuvvetli bacakları ve Dutchman’ın pantolon çiçeklerinin derinliklerinde saklı nektara erişmelerini elde eden uzun bir dilleri vardır. Bu erken çiçekler, tozlaşma için tüylü bombus arılarına güvenir – serin bahar günlerinde birkaç başka böcek aktiftir.

Katkıda Bulunan / Emily Stone

Kameramdaki yakınlaştırma yardımıyla, ön ayaklarından bir çiçeği kavradığını ve peşinden stabilite sağlamak için altı ayağını ve bir yada iki ek çiçeği kullandığını gördüm. Çiçekler onun çabasıyla sekti ve sallandı, fakat gene de başını birkaç çiçeğin sarı kemerlerine kadar kaldırdı, sonrasında ansızın ağır yüklü bir tayyare benzer biçimde beceriksizce vızıldayarak uzaklaştı. Yalnız bir sonraki çiçekli pantolon yamasına kadar yapabildi. İri cüssesinden ve erken tarihinden, bunun yeni ortaya çıkan kolonisi için kaynak toplamak için dışarı çıkmış bir kraliçe yaban arısı olduğundan emindim.

Büyük arılar ve pantolonlar birbirleri için yapılır. Bu kraliçe ilkin dilini, sonrasında başını çiçeğe soktu ve onu nektar mahmuzlarından birine doğru eğdi. Bu süreç süresince, çiçeğin anterleri poleni kafasına, göğsüne ve ön bacaklarına fırçalar. Bir sonraki durağında, bu polenlerin bir kısmı çiçeğin pistiline inecek. Bu tozlaşma hizmeti olmadan bitkinin tohumları döllenemezdi.

Daha ufak arılar, içerideki meyve suyu barına erişmek için yaprakları tam olarak açamazlar ve kimi zaman nektar mahmuzlarında bir delik çiğneyerek hile yaparlar. Bunu çalışırken fark etmesem de, en taze pantolonların haricinde hepsinin onarılması icap ettiğini fark ettim. Nektarın depolanacağı yerde, kurnaz bir nektar hırsızı tarafınca ufak delikler çiğnenmişti. Yaban arısının aksine, çiğnemeciler öğle yemeği karşılığında polen kurye hizmeti sunmazlar.

Çiçekten çiçeğe, onu görebildiğim sürece o kraliçeyi takip ettim. Sonunda tepelerin üstünden vızıldayarak uzaklaştığında, ayağa kalktım, sırtımı uzattım ve dünyaya sırıttım.

Orman Servisi’ne nazaran, bu RNA “organik süreçlerin baskın olduğu” bir yerdir. Başka bir deyişle, doğayı – ve arıları – yapmaları ihtiyaç duyulan şeyi yaparken izleyebileceğiniz bir yer. Ne vakit gitmek istersin?

Yazarın notu: Bu yazı ilk olarak 2019’da gösterildi. Aslen bir konuşma için Wyoming’deyim!

Emily Taş kupa

Emily Taş

Katkıda Bulunan / Emily Stone

Emily’nin ödüllü ikinci kitabı Natural Connections: Dreaming of an Elfin Skimmer, şu adresten satın alınabilir:

www.cablemuseum.org/books

ve mahalli bağımsız kitapçınızda da.

50 yıldan fazla bir süredir, Cable Natural History Museum, sizi Northwoods’a bağlamaya hizmet etti. Müze şimdi coşku verici Growing Up WILD sergimizle açıldı. Bizi Feysbuk, Instagram, YouTube’da takip edin ve

kablolu müze.org

ne yaptığımızı görmek için.

Leave A Reply