Doğu Türkistan’da haftalardır devam eden katı Covid-19 tecridine seyahat kısıtlamaları da eklendi

dogu turkistanda haftalardir devam eden kati covid 19 tecridine seyahat kisitlamalari da eklendi

Doğu Türkistan, haftalardır Çin’in “sıfır Covid” politikası kapsamında katı kısıtlamalara sahne oluyor. 

Bilhassa ay sonu başlamış olacak olan Çin Komünist Partisi (ÇKP) kongresi öncesinde soyutlama önlemleri daha da sertleştirildi.

Mevcut uygulamalara seyahat kısıtlamaları da eklendi.  

22 milyon sözü geçen bölgeye tren ve otobüs seferleri çift yönlü askıya alındı. 

Uçuşlardaki yolcu sayısı yüzde 75 kapasiteye düşürüldü.

Ulusal Sıhhat Komisyonu, Sincan (Doğu Türkistan) genelinde çarşamba günü bir tek 93, perşembe günü ise 97 olay tespit edildiğini ve bunların da tamamının asemptomatik bulunduğunu deklare etti. 

ÇKP’nin atadığı bölgesel yöneticiler, Doğu Türkistan’daki Covid vakaları tespit ve denetim önlemleriyle ilgili sorunları kabul etmekle beraber kısıtlamaları ne süre kaldırmayı planladıklarına dair bir izahat yapmadı.

Doğu Türkistan’da daha ilkin uygulanan 40 günlük sokağa çıkma yasağı birçok bölge sakininin yetersiz besin tedarikinden yakınma etmesine yol açmıştı.

“Sıfır-Covid”, 16 Ekim’de başlamış olacak ÇKP Kongresi’nde üçüncü beş senelik göreve seçilmesi beklenen Komünist Parti lideri Şi Cinping’le özdeşleşmiş durumda. 

Çin’in değişik eyaletlerinde de uygulanan “sıfır-Covid”, Dünya Sıhhat Örgütü başta olmak suretiyle birçok kesim tarafınca sert şekilde eleştiriliyor. 

İnsan hakları örgütlerine nazaran uygulama, insan temel hak ve özgürlüklerine aykırı bulunuyor. 

Nadiren görülen toplumsal medyada videolarında Doğu Türkistan genelinde haftalardır katı karantina uygulanmış olduğu ve insanların evlerinden çıkamadıkları görülüyor.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy