DSÖ’den uyarı: Avrupa büyük olasılıkla yeni bir Covid-19 dalgasına giriyor

dsoden uyari avrupa buyuk olasilikla yeni bir covid 19 dalgasina giriyor

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) ve Avrupa Hastalık Koruma ve Denetim Merkezi (EDCD), Covid-19’un Avrupa’da tekrardan tırmanışa geçmiş olduğu ve salgında yeni bir dalganın yaşanabileceği uyarısında bulunmuş oldu.

DSÖ Avrupa Direktörü Hans Kluge ve ECDC Başkanı Andrea Ammon bir ortak izahat yaparak “Her ne kadar bir yıl önceki durumda olmasak da, Covid-19 pandemisinin sona ermediği açık” dedi. 

Avrupa’da hastalığın tekrardan tırmanışa geçtiğine dair işaretler görmeye başladıklarının altını çizen yetkililer bunun yeni bir dalga başladığının habercisi olabileceğini kaydetti.

DSÖ’nün bölgesel verilerine bakılırsa Avrupa’da 2 Ekim’de sonlanmış olan hafta içinde Covid-19 vakalarında bir önceki haftaya bakılırsa yüzde 8’lik bir artış görüldü. 

Bu sayı Avrupa Birliği’nde ortalama bir buçuk milyon yeni olay anlamına geliyor. AB ülkeleri ve İngiltere’de Covid-19 dolayısıyla hastaneye yatanların sayısında da artış görüldüğüne dikkat çekildi. 

Öte taraftan yetkililer, mevsimsel grip salgınında artış beklenen bölgede hem Covid-19, hem de grip aşısı olunmasını çağrısında bulunmuş oldu.

“Kaybedecek vakit olmadığını” vurgulayan DSÖ ve ECDC bilhassa 60 yaş üstündekilerin, hamilelerin ve başka hastalıkları olanların her iki aşıyı da olmasını tavsiye etti.

“Pandemi bitti” algısı

DSÖ ve ECDC’e bakılırsa Avrupa’da hala Covid-19 aşısı olmayan milyonlarca şahıs bulunuyor. 

Halk sağlığı uzmanları aşı yorgunluğu ve mevcut aşılara dair informasyon karmaşasının hatırlatıcı aşı yaptıracakların sayısını negatif etkilemesinden kaygı ediyor. 

ECDC verilerine bakılırsa 5 Eylül’den bu yana Pfizer/BioNTech ve Moderna tarafınca piyasaya sürülen ortalama 40 milyon yeni aşı Avrupa Birliği çapında üye ülkelere dağıtıldı, sadece eylül ayı süresince yalnızca 1 ila 1,4 milyon şahıs aşı oldu. Bu sayı bir yıl ilkin aynı dönemde 6-10 milyon civarında gerçekleşmişti.

Uzmanlara bakılırsa Covid-19 aşısını teşvik etmede yaşanmış olan en büyük güçlük pandeminin bittiğine dair algıda yatıyor, sadece bu idrak ile gelen güvenlik hissinin yanıltıcı olduğu belirtiliyor.

King College London ilaç tıbbı kısmı ziyaretçi öğretim üyelerinden Prof. Penny Ward ise son aylarda Covid-19’a yakalananların bağışıklık geliştirdiklerine dair yanlış bir kanı içinde bulunduğunu belirtti. 

Prof. Ward ilk aşılarını tamamlayan ve arkasından Covid-19’a yakalananların hastalığa karşı bağışıklık kazandıklarına ilişkin fikrin hatalı bulunduğunun altını çizdi.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy