Dünyanın “El Nino” kabusu başladı! Uzmanlar uyarıyor: “En sıcak yıl olacak”

Aylardır El Nino hava olayının başlayacağına dair güçlü sonuçlara ulaşan araştırmacılar, artık kesin bir sonuca vardılar. Pasifik Okyanusu’nda yer alan El Niño hava olayı başladı ve muhtemelen iklim değişikliği nedeniyle zaten ısınan dünyaya ek ısı getirecek.

El Niño

2024 YILI DÜNYANIN EN SICAK YILI OLABİLİR

Uzmanlar, 2024’ün muhtemelen dünyanın şimdiye kadar yaşadığı en sıcak yıl olacağını söylüyor. Öte yandan El Nino’nun dünyanın sıcaklığını 1,5 derece artırdığı söyleniyor. El Nino’nun bahara kadar sürmesi bekleniyor.

İngiltere Met Office’in uzun vadeli tahminler başkanı Adam Scaife, El Niño’nun yoğunluğunun yıl sonunda zirveye ulaşacağını belirterek, “Şu anda yoğunluk artıyor, tahminlerimizde artış işaretleri var. birkaç ay için”.

el ninoo

Kuraklık ve şiddetli yağış tehdit ediyor…

El Nino’nun en önemli etkisinin yağışlar üzerinde olması bekleniyor. Uzmanlar, “Kuraklık Avustralya’ya gelecek, Hindistan’daki musonları zayıflatacak ve Amerika Birleşik Devletleri’nin güneyine daha fazla yağmur getirecek” dedi.

Açıklamada yeni sıcaklık rekorlarının görülmesi yaygın olmakla birlikte, “Gelecek yıl küresel sıcaklıkta yeni bir rekor olması tamamen makul. Bu, El Niño’nun ne kadar büyük olduğuna bağlı, yeni bir rekora sahip olma olasılığımız yüksek.” 2024’te küresel sıcaklık”.

Uzmanlar, 2024’te rekor sıcaklıkların yaşanabileceği tezini, 2015’te 2016’da rekor sıcaklıklara sahip bir El Nino oluşumuna bağladılar.

el nino ateşi

BÜYÜK BİR EKONOMİK MALİYET OLUR

Araştırmacılara göre El Nino’nun önceki iterasyonlar gibi olması ekonomik olarak çok pahalıya patlayacaktı.

el nino muson

1997-1998 yıllarında şiddetli El Nino hava olayında fırtına ve sellerin tahminen 23 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyleyen araştırmacılar, “Ayrıca 5 trilyon dolardan fazla ekonomik yüke mal oldu” dediler.

Uzmanlar, 2024’te beklenen El Nino’nun 2016’dakinden daha güçlü bir hava olayı olacağını söyledi.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Yürüyen merdiven ters yönde hareket edince... Korkutan anlar!Yürüyen merdiven ters yönde hareket edince… Korkutan anlar!
Can Atalay'ın sorusuna Bakan Tunç'tan yanıt!  Bağışıklık...Can Atalay’ın sorusuna Bakan Tunç’tan yanıt! Bağışıklık…
İlk kez anlattı!  İmamoğlu'ndan Kılıçdaroğlu'na net mesajİlk kez anlattı! İmamoğlu’ndan Kılıçdaroğlu’na net mesaj

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy