Duyarlılığın Bitcoin Fiyatına Tesiri

0

[ad_1]

Toplumsal duyarlılık çoğu zaman bitcoin fiyatıyla ilişkilidir ve fiyat hareketleri için hem yukarı hem aşağı yönde kartopu tesiri yaratabilir.

Dang Quan Vuong, King Stock Capital Management’ta bir tüccar ve piyasa analistidir.

Son zamanlarda Bitcoin ağına katılan potansiyel yeni yatırımcılar varlığa olan toplumsal ilgiyi dile getirdiler. İster bitcoin satıyor ister satın alıyor olun, eylemlerinizin doğası gereği balina davranışı üstünde bir tesiri vardır. Bu yazıda, toplumsal duyarlılığın balina davranışını iyi mi etkilediğine ve bunun fiyat oynaklığıyla iyi mi bağlantılı olduğuna odaklanacağız.

Toplumsal hacme (bilhassa Reddit, Twitter ve Telegram’da Bitcoin ile ilgili terimlerden minimum bir kez bahseden içeriğin toplamına) baktığımızda, toplumsal hacim ve bitcoin fiyatının pozitif bir korelasyona haiz bulunduğunu görebiliriz. Peki, bu fenomenin öne sürülen sebebi tam olarak nedir?

social volume
Bitcoin’in fiyatı, toplumsal hacim ile yakından ilişkilidir. (kaynak)
Toplumsal hacim AI, bitcoin fiyatıyla bağlantılıdır. (kaynak)
active social users telegram
Etken Telegram kullanıcıları ek olarak bitcoin’in fiyatıyla da ilişkilidir. (kaynak)

Buna bakılırsa, Google Trend verileri, artan toplumsal hacmin kamuoyunda merak uyandırdığını ve onları bitcoin için kendi aramalarını hayata geçirmeye sevk ettiğini gösteriyor. Toplumsal medyadaki bitcoin söz ve referanslarının miktarının, bitcoin’deki kamu yararına bağlı bulunduğunu ve halkın yatırım kararlarını etkilemiş olabileceğini gösteriyor.

Google trendleri toplumsal hacimle bağlantılıdır. (kaynak)

Benzersiz etken adreslerin sayısı ve işlem hacmi ile kanıtlandığı şeklinde, toplumsal duyarlılığın tüm ağ etkinliği üstünde tesiri vardır. Göndericiler ve alıcılar dahil olmak suretiyle benzersiz adreslerin günlük kümülatif sayısı, bitcoin dibe yakın olduğunda mühim bir farklılık olmasına karşın, toplumsal hacimle orantılıdır.

daily active addresses
Günlük etken adresler ile bitcoin fiyatı arasındaki ilişki. (kaynak)

Benzer şekilde, aşağıdan yukarıya doğru bir trend esnasında piyasa katılımcıları daha etken hale geldikçe, belirli bir aralıkta ağ üstünden gönderilen toplam bitcoin miktarı çoğu zaman artarken, düşüş trendi esnasında nispeten düşük kalır.

İşlem hacminin artması piyasanın daha hareketli bulunduğunu gösteriyor. (kaynak)

İşlem hacmi, artan aktivitenin bir sonucu olarak direkt bitcoin fiyatını yansıtır ve yatırımcılar, boğa koşuları esnasında daha agresif ve ayı piyasalarında daha azca agresif davranırlar.

covid
Yükseliş trendinde daha yüksek hacim ve düşüş trendinde daha düşük hacim. (kaynak)

Toplumsal psikolojide kartopu tesiri, minik bir durumla süregelen ve giderek ehemmiyet yada boyut olarak büyüyen bir süreçtir. Canlı tasvir, bir kartopunun karla kaplı bir dağ yamacından aşağı yuvarlanması, ilave kar toplaması, nihayet durana kadar daha çok ağırlık ve ivme kazanmasıdır. Bitcoin’in çeşitli toplumsal medya platformlarında yayılması da benzer bir etkiye haiz olabilir, bu sebeple ona daha çok dikkat edilir ve bitcoin’in daha çok kamuoyu bilinci kazanmasına niçin olur ve netice olarak kartopu tesiri oluşur. Bitcoin fiyatı ne kadar yüksek olursa, o denli fazla tanıtım alır ve bu da satın alma momentumunu yeniden artırır.

Toplumsal medya içeriğindeki bir artış, bir grup tüccar ve yatırımcının bitcoin fiyatını etkilemesi için makul bir niçin olacaktır. Bitcoin almaya giderler ve toplumsal medyadan gelen uyarıcı içerikle karşı karşıya bırakılırlar. Bu, Bitcoin’in pozitif yönde yönlerine daha çok dikkat çekecek ve daha çok insanoğlunun bundan haberdar olmasını elde edecektir. Pazara daha çok kişi girdikçe coşku artıyor. Artan dikkatin bir sonucu olarak giderek daha çok insan dahil oluyor ve döngü yeniden yeniden devam ediyor.

Piyasa, bir denge durumunda kalmış olduğu ve satın alma ivmesinin olmaması sebebiyle artık yükselmediği eleştiri bir noktaya ulaşana kadar yükselmeye devam eder. Bunun sebebi, azalan toplumsal ilginin maksimum yukarı ivmeyi ve bundan sonrasında düşüş eğiliminin başlangıcını işaret etmesidir.

Balinalar, birçoğunun bilmiş olduğu şeklinde, bitcoin fiyatını yönlendirme kabiliyetine haiz oldukları için piyasa hareketinde fazlaca mühim bir rol oynarlar, bundan dolayı piyasaya ne vakit gireceklerini belirlemek önemlidir. Aşağıdaki şekillerde gösterildiği şeklinde, 100.000 $ ve 1 milyon $ üstündeki balina işlemlerinin toplam sayısı rallide yükselir ve düşüşte düşer. Grafikler, COVID-19 pandemisindeki ürkü satışı haricinde balinaların yükseliş trendlerinde daha etken, düşüş trendlerinde ise daha azca etken bulunduğunu gösteriyor.

100.000 doların üstündeki balina işlemleri, çoğu zaman başlatılan bir yukarı hareketin işaretidir. (kaynak)
whale transaction count 1mm
1 milyon doların üstündeki balina işlemleri, çoğu zaman bir geri dönüşle sonuçlanır. (kaynak)

Belirli bir vakit aralığında, kârda aktarılan toplam jetonların, zararda aktarılan toplam jetonlara oranı, yükseliş trendlerinde büyür ve düşüş trendlerinde düşer. Bu, yükseliş esnasında kârın zirveye ulaşana kadar arttığı anlamına gelir. Arkasından, bir çok yatırımcı kırmızı olana kadar aşağı iner, bu aşamada eğilim tersine döner.

Günlük işlemlerin P/L’si tepeye yakın neredeyse en yüksek ve en alta yakın en düşük seviyededir. (kaynak)

Özetle, yükselen ivmenin öncülü, yeni yatırımcıların piyasaya hevesle girmesiyle artan toplumsal duyarlılıktır. Bu kendi kendini gerçekleştiren kehanet, tarihsel olarak işlem hacminin hızlanmasına bağlandı. Bitcoin topluluğu, piyasanın yükseliş trendinde yükseleceğini düşündüğünde, daha çok satın alma siparişi verilir ve bu da piyasanın yukarı doğru hareket etmesine niçin olur. Ayrıca, balinaların, bir süre sonrasında onları zararına satmaya zorlamadan ilkin, varlıklarını yeni gelenlere dağıtmaları muhtemeldir. Artan kamu ilgisinin bir sonucu olarak, ağ kıymeti artık satın alma ivmesi kalmayana kadar genişler ve peşinden bitcoin sonunda terk edilir. Bu döngü periyodik olarak kendini yeniden edecek şekilde ayarlanmıştır.

Bu, Dang Quan Vuong’un konuk yazısıdır. İfade edilen görüşler tamamen kendilerine aittir ve BTC Inc.’in görüşlerini yansıtmayabilir yada Bitcoin Dergisi.

Burada anlatılan görüş ve görüşler, yazarın görüş ve görüşleridir ve Nasdaq, Inc.’in görüşlerini yansıtmayabilir.

Leave A Reply