Elektrikli Peugeot e-2008 Türkiye’de satışa çıktı fiyatı dikkat çekti!

Peugeot’nun B-SUV segmentindeki iddialı modeli SUV 2008’in tamamen elektrikli versiyonu Türkiye’de de satışa sunuldu. Tek donanım seçeneği olan GT versiyonuyla sunulan Peugeot e-2008, 900 bin TL’lik fiyatıyla dikkati çekiyor.

Abone ol

Şirketten meydana getirilen açıklamaya bakılırsa, Türkiye’deki satışlarının yarısından fazlasını, 2008, 3008 ve 5008 benzer biçimde SUV modelleriyle elde eden Peugeot, elektrikli otomobil pazarına B-SUV segmentindeki e-2008 ile giriş yapmış oldu.

İlk aşamada 19 pilot satış noktasında ve sınırı olan stokla, Türkiye pazarına hususi lansman avantajlarıyla adım atan ve tek donanım seçeneği olan GT versiyonuyla sunulan Peugeot e-2008, 900 bin TL’lik fiyatıyla dikkati çekiyor.

Kısa sürede ilk parti araçların tamamı satılırken, bir yanda da gelecek aylarda teslimat için ön sipariş alımına da başlandı. Lansman dönemine hususi olarak duvar tipi şarj aleti (Wallbox), E-Şarj istasyonlarından 1 yıl geçerli 20 bin TL elektrik üyeliği ve şarj kablosu hediyeleriyle iddialı bir başlangıç meydana getiren Peugeot e-2008, 136 HP’lik gücü, 260 Nm’lik torku ve 3 değişik sürüş moduyla, Peugeot’nun Türkiye’deki elektrikli mobilitedeki dönüşümündeki ilk örneği oluyor.

“e-2008 ilk fakat kesinlikle tek elektrikli modelimiz olmayacak”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Peugeot Türkiye Genel Müdürü Gülin Reyhanoğlu, yeni Peugeot e-2008 ile Türkiye pazarında ilk kez elektrikli bir otomobil sunduklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Türkiye otomotiv pazarında elektrikli otomobillerin hem tane hem de pazar ivmesi başka hiçbir segmentte yaşanmıyor. Bu değişiklik içinde uygun şartların oluştuğuna inandığımız için ilk elektrikli modelimizi, B-SUV segmentinde uzun süreden beri önder olarak yer aldığımız SUV 2008 üstünden, e-2008 olarak belirledik. Gelen ilk parti araçların tamamı kısa bir sürede satılırken, hızla gelecek aylarda teslimat için ön sipariş almaya da başladık. Elektrikli 2008’e yoğun bir ilgi olması bizleri mutlu ediyor. Ayrıca e-2008 bizim Türkiye’de satışa sunduğumuz elbet ilk model fakat kesinlikle tek elektrikli modelimiz olmayacak. 2023’te e-308 elektrikli binek modelimize ek olarak, ilerleyen yıllarda elektrikli hafifçe ticari araçlarımızla da ürün gamımızı genişleteceğiz.”

Peugeot SUV 2008’in etkisinde bırakan tasarımı, e-2008’de de korunuyor. Önde, markanın sembolü olan üçlü aslan pençesi ışık imzası full LED farlar, “Peugeot imzası Aslan Dişi” gündüz farları, yatay motor kaputu ve Metalure tampon kaplamasıyla kuvvetli ifade mevcut. Yan tasarıma geçildiğinde aerodinamik detaylarla hafifletilmiş 18 inç jantlar, parlak siyah cam çerçeveleri ve açılır cam sunulması çekiciliğini artırıyor.

Ön çamurlukta yer edinen “e” monogramıyla da aracın tamamen elektrikli olması kendini belli ediyor. Arka tasarımda da e-2008 ifadesiyle vasıta içten yanmalı motorlara haiz versiyonlarından ayrılıyor.

i-cockpit özellikli iç mekanda kompakt GT paket deri direksiyon, 3D dijital ön gösterge paneli, 10 inç kapasitif dokunmatik multimedya ekranı ve dikkati çeken e-toggle vites tasarımı sürdürülüyor. “Lime Yeşil” dikişler ve detaylarla elektrikli e-2008, çerçevesiz ve elektrokrom dikiz aynasına ek olarak Mistral alcantara koltuk döşemeleriyle de konforlu bir atmosfer sunuyor. Ek olarak 8 değişik renkte ambiyans aydınlatması ayarlanabiliyor.

Fazlaca kapsamlı güvenlik donanımlarıyla sınıfının en iyilerinden kabul edilen Peugeot e-2008, Bitkinlik Tespit Sistemi (Dikkatsizlik Idrak etme), Dur & Kalk Fonksiyonlu Adaptif Cruise Control, Şerit Konumlama Asistanı, Güvenli Takip Mesafesi Uyarısı, Kör Nokta Uyarı Sistemi, Akıllı Far Sistemi (Etken Uzun Far) ve Etken Tam Durdurma Güvenlik Freni’ni standart olarak sunuyor.

3 değişik görüş açısı sunulan Geri Görüş Kamerası, Ön ve Arka Park Sensörleri ve 3D Navigasyon, modelin teknolojik donanımları içinde yer ediniyor. Dış tasarımdaysa Açılır Cam Tavan ve Tavan Perdesi, Tavan Barları ve Karartılmış Arka Camlar standart olarak sunuluyor.

Sürüş deneyiminde elektrikli süreci

Peugeot e-2008, 3 değişik sürüş modunda değişik güçler ve menziller sunabilen seçeneklerde gezi edilebilmesini sağlıyor. Düzgüsel Mod seçiliyken 109 HP güç ve 220 Nm tork sunabilen Peugeot e-2008, 130 km/s maksimum hız ve 324 km menzil sağlayabiliyor.

Spor Mod seçiliyken 136 HP güç ve 260 Nm tork sunabilen Peugeot e-2008, 150 km/s maksimum hıza kadar ulaşabilirken, menzil ortalama yüzde 10’luk bir kayba uğrayabiliyor. Eco Mod seçildiğindeyse güç 82 HP’ye, tork da 180 Nm’ye ve maksimum hız da 95 km/s’ye düşüyor sadece menzil Düzgüsel Mod’a oranla yüzde 40’a varan artış sağlanıyor.

Peugeot e-2008’deki 50kWh Lityum İyon Bataryalar için 8 yıl- 160 bin km (yüzde 70) batarya garantisi sunuluyor. Ek olarak rejeneratif fren ile menzil kazanımı da gerçekleştirilebiliyor.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy