Elf Bar nedir ve Birleşik Krallık’ta yeni sigara içme çılgınlığı yayıldığından sizin için fena mü?


Elf Barlar ve öteki tek kullanımlık buharlar aniden ortaya çıktı ve nereye bakarsanız bakın sigara içenlerin ellerinde ansızın ortaya çıktı – fakat bunlar güvenli mi?

Vaping, sigara içmeye giderek daha popüler bir alternatif haline geldi

Onları aslına bakarsan farkına varmış olabilirsiniz, her yerde insanların tuttuğu bir paket Polo’dan daha büyük olmayan parlak renkli tüpler.

Görünüşlerine karşın, bunlar tatlı değil, ucuza satın alınan ve tatlı ve erişilebilir tatlarla dolu tek kullanımlık buharlar.

Elf Barlar, Geek Barlar ve Solo Barlar, guava ve kivi, karpuz ve yaban mersini buzu benzer biçimde çekici tatlar ile en popüler markalardan bazılarıdır.

Cihazların popülaritesi patladı. Ocak ayında, çevrimiçi vape platformu IndeJuice, 2021’in son çeyreğinde tek kullanımlık vape satışlarında öncekine nazaran %279 artış gördüğünü bildirdi. “Meyve” ve “buz” aromalarını içeren buharlar satışların %60’ını oluşturuyordu.

Fakat sigaraya yeni ve daha sıhhatli bir alternatif olarak müjdelenen bu tek kullanımlık buharlar nedir ve genç nesillere hitap ediyor mu?

Elf Barlar ve tek kullanımlık buharlar güvenli midir?Elf Barlar bir takım çekici renk ve tatta gelir
(

Fotoğraf:

elfbar.com)

Tek kullanımlık buharlar çoğu zaman önemsiz hissedebilir; ucuzdurlar, tek kullanımlıktırlar ve bir tanesini kaybederseniz oldukca fazla umursamazsınız. Açık renkler ve meyveli tatlar ile herhangi bir zarar verebileceklerini düşünmezler.

Chester Üniversitesi’nde öğretim görevlisi ve araştırmacı olan Dr Gareth Nye buna katılmıyor.

“Bu ürünlerle ilgili sınırı olan bilimsel kanıt var, bilhassa [regarding] Son on yılda değişmeye devam ettikleri için, vaping aletinin kendisinden ziyade vape için kullanılan sıvı ”dedi.

“E-sigara likiti ve dumanının nikotin ve sigara ile aynı zararı dokunan toksik maddelerin ve kanserojenlerin çoğunu ihtiva ettiği gösterildiğinden, e-sigara kullanımı için uzun soluklu kullanım dahil benzer sıhhat tesirleri potansiyeli bulunduğunu varsaymak mantıklıdır. kardiyovasküler hasar, akciğer hasarı ve kanser ve öteki metabolik değişimler.”

Elektronik sigaralar ve e-sigaralar düzgüsel sigaralarda bulunan katran ve karbon monoksit içermese de, bebek bezlerinin vücutlarına soktuğu kimyasallar mevzusunda hala endişeler var.

Dr Nye, “2018 senesinde meydana getirilen bir araştırma, e-sigara kullanıcılarının sigara içenlerinkiyle karşılaştırılabilir metal ve uçucu kimyasal (toluen, benzen ve karbon disülfür) konsantrasyonlarına haiz bulunduğunu gösterdi” dedi. “Bunlar uzun soluklu akciğer hasarına yol açan kimyasallardır.

“Vaping, diş çürüğü, diş ve ağız koşullarında artışa niçin oldu ve ağız kanserleriyle sigara içmenin yapmış olduğu benzer biçimde bağlantılı olma emareleri gösteriyor.

“Alt satır – orada olmaması ihtiyaç duyulan kimyasalları ciğerlere solunum etmek, bağışıklık sisteminizden akciğer dokusuna zarar veren bir reaksiyona neden olur. Hasarlı akciğer dokusu ile kana oksijen alamazsınız, ek olarak kalbin daha çok çalışmasına ve vücudun geri kalanının hayatta kalma moduna geçmesine niçin olmuş olursunuz.

“Bunu ne kadar uzun süre yapmış olursanız, tesir o denli fena olur. Önümüzdeki on yılda 30 yaşlarında, akciğer rahatsızlığı olan bir nesil görürsek şaşırmam.”

Elf Barlar gençleri mi hedefliyor?Elf Barlar ucuzdur ve tek kullanımlıktır
(

Fotoğraf:

elfbar.com)

Bazı insanoğlu, ürünlerin gençleri sigara içmeye teşvik edebileceğine dair endişelerini bile dile getirdi.

Tütün endüstrisi devi British American Tobacco’nun eski satış elemanı ve kendisi vaper olan Kieran Hynes şunları söylemiş oldu: “Bence oldukca çeşitli meyveli tatlar genç yaş gruplarında kitlesel çekicilik yaratıyor.”

İstatistikler aynı fikirde görünüyor. Dr Nye şunları söylemiş oldu: “Kısa sürede meydana getirilen bir araştırma Ocak 2021’den Ocak 2022’ye kadar tek kullanımlık kağıt kullanan bebek bezlerinin yüzdesinde 14 kat artış bulunduğunu, %1.2’den %16.7’ye yükseldiğini gösterdi – 18 yaşındaki gazetelerin yüzdesi tek kullanımlık araç-gereç kullanımı %0,89’dan %56,7’ye terfi etti. Şu demek oluyor ki 18 yaşındaki rapor edilen gazetelerin yarısından fazlası bu Elf Barlarını kullanıyor.

Dr Nye, “Vapeler çoğu zaman sigaradan daha iyi bir seçenek olmasına karşın, gençler içinde vapelerin ve Elf Barların %100 güvenli olduğuna dair kaygı verici bir düşünce var, bu kesinlikle doğru değil” dedi. “Hiçbir nikotin versiyonu bile güvenli değil.”

TikTok’ta, #elfbar trendi 700 milyonun birazcık altında görüntülendi ve barlarında ‘diş meydana getiren’ ve bağımlılıklarını hafife alan gençlerin videolarıyla dolu.

Sadece Elf Bar web sitesinin, kullananların 21 yada daha büyük olduklarını beyan etmelerini gerektirmesine karşın, vape’lerin genç nesillerin eline geçmiş olduğu görülüyor.

Kasım 2021’de, Günlük kayıt İskoçya’daki bir ilkokulun, ailelere gençlerin eline geçtikleri mevzusunda uyaran bir bildiri gönderdiğini bildirdi.

Metinde şunlar yazıyordu: “Evlatların mahalli toplulukta kullanılmış elektronik sigaralar ve ‘Elf Barlar’ bulduğuna dair bazı raporlar var, sadece evlatların bunlara erişmesinin bizim bilmediğimiz başka yolları da olabilir.”

Devamını oku

Devamını oku

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy