Erdoğan 6’lı masadan korkuyor mu? Akşener’e yaptığı çağrının perde arkası aralandı

Sabah yazarı Burhanettin Duran, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Meral Akşener’e altılı masayı terket çağrısı yapmasının perde arkasını yazdı. Duran, İyi Parti’nin ittifak içinde CHP’nin sıkıştırmalarına maruz kaldığını Erdoğan’ın da bu duruma dikkat çekmek için Akşener’e seslendiğini düşünüyor.

Abone ol

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e “ulusal ve yerli bir duruş” sergileyip konumunu tekrardan gözden geçirerek 6’lı masayı terk etmesi çağrısı gündem oldu.

Akşener, Erdoğan’ın çağrısına negatif cevap verdi. Erdoğan’ın reddedeceğini bilmiş olduğu halde İyi Parti’ye dönüşüm çağrısı yapması birçok çevrede merak uyandırdı.

Siyasal manevra

Kimi çevreler Erdoğan’ın bu çıkışını 6’lı masadan korkması ve seçim yenilgisini şimdiden kabullenmesiyle deklare etti.

Peki bu değerlendirme doğru mu? İktidara yakın yazarlardan Burhanettin Duran, Erdoğan’ın çağrısının tamamen siyasal bir manevra bulunduğunu yazdı.  

İyi Parti ittifak içinde sıkıştı

“Fay hatlarının ortasındaki parti” başlıklı yazısında Duran, çağrının nedenlerini maddeler halinde paylaştı:

1- CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun ortak aday olması durumunda Akşener, bırakın merkez sağın başına oynamayı 6’lı masada ikincil role düşecek.

2- İkincil rolde kalmak muhafazakâr ve laik sağ seçmene aynı anda hitap edebilme iddiasını da zayıflatıyor.

3- 6’lı masada ortak politikalar ve geçiş süreci mevzularında DEVA ve GP daha çok ağırlık koyarken, İyi Parti devamlı ortak aday, başörtüsü ve HDP mevzularında şikâyet eden konuma düşüyor. Masaya ne siyaset ne de yeni bileşenler ekleyebiliyor.

4- Ortak aday mevzusundaki manevraları da CHP çevrelerinden devamlı terbiye edici ve sorgulayıcı eleştiriler alıyor.

5- Türk milliyetçisi bir örgütlenme ile başlamış olan Akşener, laik sağ tabana ulaşmakta DEVA ve hatta CHP ile yarışmakta zorlanıyor.

6- HDP’yi 6’lı masaya bir halde eklemek isteyen çevreler İyi Parti’nin “Kılıçdaroğlu ile kazanamayız” mesajına ‘HDP’siz kazanamayız” cevabıyla karşılık veriyor.

7- Bir yanda Cumhur İttifakı, İyi Parti’yi yerli-milli olmaya çağırırken öteki yanda HDP Akşener’i “Kürt düşmanı” duyuru ediyor.

Tüm bunlar gösteriyor ki, İyi Parti ittifakların iç ve dışa yönelik manevralarından en fazla etkilenen parti durumunda. Bu parti kimlik ve ideoloji fay hatlarının da tam ortasında…

Şimdilik Akşener’in seçim yaklaştıkça daha da hareketlenecek hatlar üstünde başarıya ulaşmış bir sörf yaptığını söyleyemeyiz.

CHP’nin “artık bizim zamanımız” özgüveni ile İyi Parti’nin “kotarılamaz sağın büyüğü olma” iddiası birbiriyle çatışıyor.

Erdoğan’ın yaptığı ara sıra buna imlemek, o denli…”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ne demişti?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Endonezya’da gazetecilere yaptığı açıklamada, “Burada bilhassa muhalefetin içinde, CHP’yi bir kenara koyalım, 6’lı masanın hepsini söylememe gerek yok, fakat İP’in (İyi Parti’nin) bunlarla aynı çizgiye düşmesi doğal düşündürücü. Onlar niye bunlarla aynı masaya düşüyor veyahut aynı konuma geliyor? Bu tabi düşündürücüdür. Hele hele bu şekilde bir dönemde. Temenni ederiz ki bunlar da bir dönüşüm yapmak suretiyle gerek bu masayı terk etmek gerekse ulusal ve yerli bir duruş sergilemek suretiyle konumunu tekrardan gözden geçirir” ifadelerini kullanmıştı. 

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy