Erdoğan müjdeyi vermişti! Çalışmalar başladı Türkiye üçüncü olacak

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu Türkiye’nin 3. nükleer santrali için Trakya’da yer tespit emek harcamaları başladı.

Abone ol

Tüm dünyada enerji krizi yaşanırken alternatif yol arayışına geçen ülkelerden bir tanesi de Türkiye. Yenilenebilir enerji kaynaklarının yanında nükleer enerji mevzusunda da büyük yatırımlara imza atan Türkiye’nin Mersin Akkuyu ve Sinop’ta açılması beklenen nükleer santrallere ek yeni bir nükleer santral için hazırlık aşamasında olduğu öğrenildi.

Mevzuya ilişkin bilgileri paylaşan Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin 3. nükleer santrali için çalışmalara başladıklarını belirterek, “Türkiye’nin enerji talebini planlama emek harcaması yapıyoruz. Trakya’da yer tespiti emek harcamaları devam ediyor” dedi.

Erdoğan duyurmuştu

Geçtiğimiz günlerde ortak canlı yayına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan üçüncü nükleer enerji santralini ilk kez kamu ile paylaşmıştı. Erdoğan, bu santralle ilgili direkt bir informasyon vermedi sadece “Arkadaşlarımız üstünde çalışıyor” dedi.

Akkuyu’da emekler sürüyor 

Mevzunun ayrıntıları merak edilirken Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, TRT Haber’de katılmış olduğu programda flaş açıklamalarda bulunmuş oldu. Türkiye’nin dünyadaki emsal merkezlere gore kaynak çeşitliliği açısından en varlıklı ülkelerden bulunduğunu söyleyen Bakan Dönmez, nükleer enerjinin gelecek dönemde Avrupa’nın ve gelişmiş birçok ülkenin temiz enerji deposu olarak öne çıkacağına dikkati çekti. “Akkuyu’da emekler devam ediyor” diyen Bakan, “Orada 4 santral yapıyoruz. 4 reaktör 4 santral demek. İlk reaktörü önümüzdeki senenin sonuna doğru işletmeye alacağız. Birer yıl arayla öteki reaktörleri devreye alacağız” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

“Orada 4 santral yapıyoruz. 4 reaktör 4 santral demek. İlk reaktörü önümüzdeki senenin sonuna doğru işletmeye alacağız. Birer yıl arayla öteki reaktörleri devreye alacağız”

Yer tespit emek harcamaları başladı

Dönmez, Akkuyu ile başlamış olan Türkiye’deki nükleer enerji santrallerinin Sinop ve Trakya ile devam edebileceğini belirterek, “Buralarda emek harcamaları devam ettireceğiz. Türkiye’nin enerji talebini planlama emek harcaması yapıyoruz. Trakya’da yer tespiti emek harcamaları devam ediyor. Biz yer tespitlerini yaparak olası nükleer projelerin lokasyonlarını vermiş olacağız.” diye konuştu

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy