Erdoğan’dan Esad ile görüşme sinyali: ‘Suriye’nin Başkanı ile görüşme yoluna gidebiliriz’

erdogandan esad ile gorusme sinyali suriyenin baskani ile gorusme yoluna gidebiliriz

Avrupa Siyasal Topluluğu için bulunmuş olduğu Prag’da basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye ile ilişkiler mevzusunda, “Vakti saati vardığında biz Suriye’nin Başkanı ile de görüşme yoluna gidebiliriz. Şu an itibarıyla aslına bakarsan alt düzeyde görüşmeler yapılıyor.” dedi.

Görüşmede liderlerle sulh ve güvenlik ile enerji, iklim ve ekonomik durum mevzularındaki yuvarlak masa toplantılarında Avrupa’yı da etkileyen küresel sorunları ele aldıklarını kaydeden Erdoğan, Türkiye’nin bu meselelere yönelik yaklaşımını ve birliğe katılım süreci mevzusundaki görüşlerini muhataplarına bizzat aktardıklarını söylemiş oldu.

Erdoğan, “Suriye devlet başkanı ile bir görüşme olması mümkün mü?” sorusuna “‘Mümkün değildir’ ifadesini kullanmam, alışılmış bir siyasetçi değilim. Dolayısıyla vakti saati vardığında biz Suriye’nin başkanıyla da görüşme yoluna da gidebiliriz. Şu an itibariyle aslına bakarsan alt düzeyde görüşmeler yapılıyor. Fakat bizim tüm arzumuz Suriye’deki terör gruplarının buradan arındırılması ve bildiğiniz gibi burada şu anda briket evler yapmak suretiyle geri dönüşü hızlandırmanın adımlarını atıyoruz. Bu geri dönüşümle ilgili 550 bin civarında Suriyeli kendi topraklarına döndü. Doğal olarak Rusya-Ukrayna savaşı bölgedeki atılacak adımları da bir yerde erteledi. Şu sebeple Suriye’deki bu vakalarda Rusya’nın ve İran’ın etkin bir görevi var.” ifadelerini kullandı.

Ermenistan ile ilişkiler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ermenistan Başbakanı Paşinyan’la görüşmesiyle ilgili “Bölgemizde iyi komşuluk ilişkileri temelinde tam normalleşme hedefimize ulaşabileceğimize samimiyetle inanıyorum. Bazı talepler söz mevzusu oldu. Bunla ilgili dışişleri bakanlığımızla görevlendirmeleri yaptık. Bunlar birbirleriyle görüşecekler. Çıkan neticeye bakılırsa adımımızı atacağız.” dedi.

Yunanistan ile ilişkiler

Erdoğan Yunanistan ile ilişkiler mevzusunda şu ifadeleri kullandı:

“Yemekte benim konuşmam vardı. Ben konuşmamı yaptım. Beyefendi rahatsız olmuş, rahatsız olduğundan de yiyecek adabına terstir, orda çıktı bir konuşma yapmış oldu. Kendisine bizim birazcık ağır gelecek ifadeler kullandığımız söylemiş oldu aslen ağır bir şey yoktu. Olması ihtiyaç duyulan yerde değiller. Hala bunların tüm politikaları yalan üstüne kuruludur. Dürüstlük yok. Bir araya gelelim dediğiniz vakit buna da yanaşmadılar. Bizim Yunanistan ile görüşecek bir şeyimiz yok. Zamana bırakıyoruz, vakit içinde temenni ederim ki bir konuşma fırsatını yakalarız. Bir tek Yunanistan için geçerli değil, bizlere hücum eden hangi ülke olursa olsun cevabımız ‘bir gece ansızın gelebiliriz’. Bunu bu şekilde bilmeleri lazım, bu şekilde anlamaları lazım. Şu an itibariyle siz anladığınıza bakılırsa herhalde onlar da anlamıştır.”

“İsveç Başbakanı ile NATO üyelik süreciyle ilgili görüştünüz mü? Görüştüyseniz kendisine hangi mesajları ilettiniz?” sorusu üstüne Erdoğan, İsveç Başbakanı ile şu an itibarıyla görüşemediklerini beyan etti.

Erdoğan, “Yeni başbakanı idrak etmek isterim. Yeni başbakanla da herhalde ekibini filan gerçekleştirdikten sonrasında görüşme fırsatı bulduğumuzda memnuniyetle görüşürüz. Burada bir sorun yok.” ifadesini kullandı.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy